مجری مراسم اختتامیه از جشنواره تجربه می گوید


مصاحبه اختصاصی با هادی حسنعلی مجری مراسم اختتامیه جشنواره تجربه

تئاتر فستیوال

نسترن داوودی- تئاتر فستیوال : پانزدهمین جشنواره تئاتر تجربه در ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۰ اسفند ماه ۹۲ پانزدهمین دوره خود را در تالارآوینی دانشگاه تهران به پایان رسانید ، به این بهانه به سراغ مجری مراسم اختتامیه این جشنواره رفتیم و نظر ایشان را در رابطه با چگونگی جشنواره تجربه جویا شدیم .

خسته نباشید به خاطر اجرای عالی که امشب داشتید . لطفاً خیلی مختصر خودتان را معرفی کنید .

– من هادی حسنعلی هستم ، فارغ التحصیل نمایش عروسکی و کارگردانی در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس از دانشگاه هنرهای زیبا دانشگاه تهران هستم و در حال حاضر مدرس و نمایشگر کودک هستم و شغل اصلی من نمایشگر کودک و عروسکی است

در گذشته در جشنواره های عروسکی شرکت داشتید ؟

– بله من در گذشته دبیر مجمع کانون تئاتر دانشگاه کشور بودم که تقریبا در ۴ جشنواره عضو شورای سیاست گذاری بودم و در ۲ جشنواره عروسکی دانشجویی و در ۲ جشنواره تئاتر دانشگاهی البته در سالهای خیلی دور ، سالهای ۸۳ ، ۸۴ در جشنواره های مختلفی شرکت کردم ولی در سالهای اخیر بیشتر در جشنواره کودک و جشنواره آیین سنتی و جشنواره عروسکی بین المللی شرکت کردم .

در حال حاضر در جشنواره دیگری شرکت نمی کنید ؟

– منتظر فراخوان جشنواره بین المللی عروسکی هستیم که هنوز مشخص نیست چرا نیامده است و همه منتظر هستند که بیاید و آخرین جشنواره ای که شرکت کردم جشنواره آیینی سنتی بود که در آنجا یک کار داشتم و منتظر اجرای عموم آن هستم . در جشنواره کودک و جشنواره همدان در بخش خردسال نیز شرکت کرده ام .

کارهای امسال جشنواره نسبت به سالهای گذشته چطور بود ؟

– خیلی با بچه ها در ارتباط نبودم به این دلیل که خیلی مشغله کاری دارم و خیلی در فضای دانشگاه نیستم و در ترم پیش در کنار یکی از اساتید مشغول به تدریس بودم ولی خیلی از کارها خبر نداشتم به همین دلیل امسال خیلی مرجع مناسبی برای نظر دادن در این حوزه نیستم ، فقط یک کار روز پزشک را دیدم ، که کار خیلی خوب و فعالی بود .

به نظر شما چکار می شود کرد که این جشنواره بیشتر به مردم معرفی شود و کیفیت جشنواره بالاتر رود ؟

– این جشنواره، جشنواره دانشجویی است و جشنواره تجربه است یعنی کلاً قرار نیست کارهایی را تولید کند که محبوبیت عام داشته باشد .

از این جهت عرض می کنم که خیلی از کارهای جشنواره از دانشگاه تهران هستند و طی مصاحبه هایی که داشتیم مشکل این بوده که خیلی اطلاع رسانی نشده است و دانشجویان شهرهای دیگر اطلاعی از این جشنواره نداشتند .

–    بله . کاملا با شما موافق هستم به چند دلیل ، اولین دلیل عمده آن بودجه است ، جشنواره مختص دانشگاه تهران است و از امکاناتی که دارد استفاده می کند و هزینه ای خیلی بابت آن جابجا نمی شود ولی وقتی شما بخواهید فراخوانی در سطح ملی پخش کنید نیاز به امکاناتی دارید . نیاز به پول دارید که بتوانید هزینه گروه هایی را که از شهرستان می آیند را پرداخت کنید ولی جشنواره وقتی پولی ندارد چه طور می تواند از دانشگاه های دیگر دعوت کند وقتی نمی تواند هزینه ایاب ذهاب آن را بدهد و نمی تواند هزینه اسکان آنها را بدهد ، این مشکل جشنواره تجربه بوده است چون براساس صحبت های دکتر امینی ،جشنواره ردیف بودجه ای ندارد و حتی در سالهای قبل جشنواره با پول بچه ها برگزار شد و در سالهای خیلی گذشته که حتی جایزه ای هم نداشتند. به این دلیل که ردیف بودجه ای نیست فراخوان عمومی نیز نمی تواند پخش شود . نگران کننده است چون جشنواره نمی تواند سرویس برای همه بدهد .

از کیفیت مراسم اختتامیه جشنواره راضی بودید ؟

–     بله . ما  وقتی در جشنواره های دانشجویی شرکت می کنیم یاد خودمان می افتیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *