در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

محبوبه اعرابی : ” افسانه خرت و پرت پرانی ” برای کودک مناسب نیست .


محبوبه اعرابی کارگردان جوان تئاتر عروسکی برای اولین بار با نمایش ” افسانه خرت و پرت پرانی ” در هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی حضور دارد . به این بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این کارگردان انجام داده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

محبوبه اعرابی با اشاره به این موضوع که فارغ التحصیل نمایش عروسکی از دانشگاه تهران است در رابطه با شکل گیری نمایش ” افسانه خرت و پرت پرانی ” گفت : این نمایش پایان نامه کارشناسی من است . هدف ما از اجرا این بود که آیین های عروسکی را به صورت نمایش اجرا کنیم . با کمک سجاد طهماسبی ؛ نویسنده این نمایش ، به این نتیجه رسیدیم که آیین های ما باید درام داشته باشد . در واقع داستان ما بر اساس آیین های ما شکل گرفت .

وی در ادامه گفت : در ابتدا می خواستیم که در این نمایش ، عروسک داشته باشیم ولی با توجه به اسم کاراکترهایمان ، ” کله کاسه ای ها ” ، ” زخم بستری ها ” و … و همچنین با توجه به اینکه در قدیم در آیین های ما از اشیاء استفاده می شد ، تصمیم گرفتیم به جای عروسک از اشیاء استفاده کنیم .

اعرابی با بیان اینکه این نمایش مناسب کودکان نیست ، توضیح داد : نمایش ما در جدول در گروه مخاطب ” کودک ، نوجوان و خانواده ” قرار گرفته است ولی به نظر خود من این کار مناسب کودک نیست . چون بچه ها بیشتر به دنبال عروسک هستند اما نمایش ما با اشیا است .

وی مخاطب نمایش ” افسانه خرت و پرت پرانی ” را افراد بالای نُه سال دانست و گفت : من در حین اجرا بازخوردهای خوبی از کودکان دریافت کردم . اما ممکن است این نمایش کمی بچه ها را خسته کند ، نمایش ما تئاتر اشیاست . به نظر من مخاطبان از سن نُه سال به بالا می توانند داستان آن را کامل درک کنند و آیین ها را یاد بگیرند .

وی در پاسخ به این سوال که اجرا شدن نمایش عروسکی در طول سال مستلزم چیست ، جواب داد : در طول سال به دلیل کمبود بودجه نمایش های عروسکی محدودی اجرا می شوند . اگر بودجه داشته باشیم ، همه بیشتر می توانند در این زمینه کار کنند . همچنین علاوه بر بودجه محدود ، تعداد سالن برای اجرای نمایش عروسکی هم کم است .

محبوبه اعرابی در پایان ضمن تشکر از نویسنده اثرش گفت :  نویسنده کارم بسیار فوق العاده بود و اگر او نبود ، این نمایش اجرا نمی شد . امیدوار هستم که بعد از جشنواره فرصتی بوجود آید و سالن برای اجرای عموم به ما دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *