محسن حسینی : دست خط و روح مصطفی عبداللهی در نمایش ” در اعماق ” وجود دارد


نمایش ” در اعماق ” به کارگردانی زنده یاد مصطفی عبداللهی در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر در حال اجراست . پس از اجرای این نمایش خبرنگار تئاترفستیوال گفتگوی کوتاهی با محسن حسینی کارگردان ، بازیگر و مدرس تئاتر  در رابطه با نمایش ” در اعماق ” داشت که به شرح زیر است  : 

محسن حسینی2

محسن حسینی در ابتدا از مصطفی عبداللهی تشکر کرد و گفت : من به مصطفی عبداللهی علی رغم این که به طور فیزیکی حضور ندارد ، خسته نباشید می گویم ، چرا که او در روح نمایش و روح کارگردانی وجود دارد .

وی نمایش ” در اعماق ” را یکی از سخت ترین نمایشنامه های ماکسیم گورکی دانست و افزود : این نمایش آخرین نمایشی بود که ما از مصطفی عبداللهی دیدیم ، متاسفانه من کارگردانی از ایشان ندیده بودم ولی بازیگری او را زیاد دیده بودم . به نظر من  ” در اعماق ” یکی از نمایشنامه های سخت ماکسیم گورکی است ، یادم می آید ۳۷-۳۸ سال پیش این نمایش را به کارگردانی آقای کوثر توسط دانشجویانش در دانشگاه مولوی دیده بودم ، تجدید میثاق با این نمایشنامه از گورکی بسیار برایم جالب بود .

حسینی در ادامه گفت : نمایش ” در اعماق ” یکی از انسانی ترین آثار گورکی است ، فکر می کنم مصطفی عبداللهی به خاطر پیام های انسانی آن است که چنین نمایشنامه ای را انتخاب کرد ، این نمایشنامه از آن دست نمایشنامه هایی است که معمولا کسی سراغش نمی رود ، چون به هر حال زمانه فرق کرده و امروزه آثاری که روی صحنه می رود دیگر پیغامی ندارد . تنها یک سری لوس بازی است ، اکثر کارها آشپزخانه ای هستند و موضوعات آن ها رختخوابی و زن و شوهری و از این دست  شده است . و دیگر گرایشی به نمایشنامه هایی همچون ” دراعماق ” وجود ندارد .

محسن حسینی درباره حضور نداشتن مصطفی عبداللهی در نمایش ” در اعماق ” گفت : به هر حال به دلیل حضور نداشتن کارگردان اثر ، در قسمت هایی از این نمایش ضعف دیده می شود ، ولی من فکر نمی کنم زیاد مهم باشد چون به هر حال دست خط و یا آن روح کارگردانی شده توسط مصطفی عبداللهی همچنان دراین نمایش وجود دارد .

او با شکایت از هنرمندان در رابطه با حمایت نکردن از نمایش ” در اعماق ” گفت : بسیار جای تاسف است که این نمایش کم دیده می شود و مردم کم به دیدن این نمایش می آیند . شاید این ضعف به خاطر تبلیغات نمایش باشد و یا هر چیز دیگر . ولی انتظاری که من داشتم این بود که مخاطب بیشتری را برای این نمایش ببینم .  متاسفانه هنرمندان را نمی بینم و حتی همکاران هم این وقت را برای خودشان نمی گذارند که به پاس هنرمندی که از میانشان رفته ، به دیدن این کار بیایند . من انتظار داشتم سالن اصلی تئاتر شهر به طور کامل پر شود که متاسفانه این طور نبود . من فکر می کنم این ضعف مربوط به تبلیغات ،  روابط عمومی و حتی تئاتر شهر است . گویا تئاتر و تئاتر شهر در این قسمت شهر در حال فرسوده شدن است .

وی در پایان گفت : به خانواده ی محترم این هنرمند سلام و احترام عرض می کنم و در نهایت به مصطفی عبداللهی برای این اثر خسته نباشید می گویم .

۷ نظر ثبت شده است .

 1. shhhh گفت:

  Che por tarahom mosahebe karde . Engari bishtar del suzunde ta bekad nazaresho bege. Chera

 2. خسرو گفت:

  تئاتر شهر خیلی وقته که دیگه مثل قدیم نیست .

 3. ساغر گفت:

  آقای حسینی خیلی عزیز هستند . مرسی از اینکه با ایشون مصاحبه کردید .

 4. هه هه گفت:

  هه هه تیاتر رختخوابی ?? هه هه فک کنم ورژن جدیده .

 5. شاهدانه گفت:

  انتخاب های مصطفی همیشه عالی بودند .

 6. gandom گفت:

  Vaqean ruh aqaye abolahi dar in namayesh dar jaryane . h

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *