مراسم تکریم و معارفه مدیر سابق و جدید تئاتر شهر برگزار شد


مراسم تکریم پیمان شریعتی و معارفه سعید اسدی به عنوان مدیر جدید مجموعه تئاتر شهر روز گذشته برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، مراسم تکریم پیمان شریعتی و معارفه سعید اسدی به عنوان مدیر جدید مجموعه تئاترشهر با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی، دبیر جشنواره بین‌الملی تئاتر فجر، جمعی از مدیران اداره کل هنرهای نمایشی و کارکنان مجموعه تئاتر شهر بعدازظهر امروز در تالار مشاهیر این مجموعه برگزار شد.

در این مراسم که همانند سایر تکریم و معارفه های هنرهای نمایشی در جمعی دوستانه با حضور همکاران تئاتر شهر و تعدادی از مدیران داخلی برگزار شد ابتدا شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی در سخنانی با قدردانی از زحمات و تلاش‌های کارکنان مجموعه تئاتر شهر خطاب به آنها گفت: حضور شما کارکنان فعال و زحمتکش این مجموعه برای من یادآور سال‌های اصلی زندگی‌ام است چرا که بخش عمده‌ای از زندگی هنری‌ من کنار شما گذشته و در واقع الان فرصت خوبی‌ است تا از تک تک شما عزیزان به عنوان یک عضو کوچک از جامعه تئاتر تشکر کنم.

کرمی با تاکید بر اینکه وجود کارکنان تئاتر شهر نعمتی برای این مجموعه است، افزود: من در ۲ سیستم اداری کار کردم و به جرأت می‌توانم بگویم اگر مجموعه‌های فرهنگی هنری ما کارکنانی همچون کارکنان زحمتکش این مجموعه داشتند در سراسر کشور دوران شکوفایی بزرگی برای هنر کشور رقم می‌خورد.

وی با اشاره به حضور افراد و مدیران مختلفی که در سال‌های گذشته مدیریت این مجموعه را برعهده داشتند، بیان کرد: افراد زیادی در این مجموعه کار کردند و هر یک تأثیر خودشان را گذاشتند و دوران مختلفی در مجموعه تئاترشهر شکل گرفت، ولی یکی از زمان های پربار، موثر و پر اتفاق این مجموعه دورانی بود که پیمان شریعتی در حدود سه سال در تئاتر شهر حضور پیدا کرد.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی پیمان شریعتی به عنوان یک مدیر هنری، گفت: به نظر من پیمان شریعتی با ذات شریف و نگاه عاشقانه خودش در این مجموعه سعی کرد دوره پرکاری را رقم بزند. در واقع اگر بخواهیم گذشته مدیریتی او را ارزیابی ‌کنیم تنها نمی‌توانیم بگوییم که در دوره او یکسری اجراهای موفق و یکسری اجرای ناموفق در این مجموعه شکل گرفته است بلکه بزرگ‌ترین کاری که پیمان شریعتی در این مجموعه شکل داد اعتماد هنرمندان به این مجموعه هنری بود که سرلوحه کار خودش قرار داد و علاوه بر آن رابطه انسانی، پُر احساس و اثربخش پیمان شریعتی در این مجموعه به نظر من مهم‌ترین ویژگی دوران او بود.

کرمی همچنین یادآور شد: از دیگر اتفاقات مهمی که در دوران پیمان شریعتی رخ داد، علاوه بر توجه به بازسازی و رفع مشکلات فنی و اجرایی، امکان اجراهای مختلف و متنوعی بود که شاهد آن بودیم. در این دوران هنرمندان زیادی برایشان فرصت ایجاد شد که کارهایشان را در تئاتر شهر اجرا کنند و همچنین پیشکسوتان بسیاری که شاید ده، پانزده سال بود که هیچ فعالیتی نداشتند در دوران مدیریت پیمان شریعتی توانستند در سالن‌های تئاتر این مجموعه کارهایشان را اجرا کنند.

مدیرکل هنرهای نمایشی، پاسخ گویی به هنرمندان را از دیگر اتفاقات خوب دوران مدیریت پیمان شریعتی عنوان کرد و ادامه داد: من حدود ۲۷ سال است که پیمان شریعتی را می‌شناسم و در واقع ما از جوانی تا به امروز با هم بزرگ شدیم. از این به بعد او به عنوان همکارم در کنار من خواهد بود و این تکریم به معنای قطع همکاری ما نیست و وی قرار است در جای دیگری به من و تئاتر کشور کمک کند و امیدوارم همچنان پر انگیزه و پرتلاش شاهد حضورش باشیم.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ادامه با بیان اینکه من هیچ تصمیمی برای تغییر در مدیریت مجموعه تئاترشهر نداشتم و این تصمیم شخصی پیمان شریعتی بوده، اظهار کرد: انتخاب فردی که مناسب مدیریت این مجموعه باشد و بتواند ادامه دهنده راه شریعتی باشد کار آسانی نبود و به همین دلیل روند انتخاب مدیر جدید تئاتر شهر تا این حد طولانی شد اما بعد از آن به این فکر کردم که واقعا چه کسی را می‌توانم جای این مرد موفق قرار بدهم تا بتواند سکان مجموعه تئاترشهر را در دست بگیرد.

کرمی با تاکید بر اهمیت داشتن برنامه برای هدایت این مجموعه گفت: سعید اسدی فرد شناخته شده‌ای است که سال‌ها مدیر تالار مولوی بود و ۲ دوره از بهترین دوره‌های جشنواره فجر دبیری این جشنواره را برعهده داشت و هم اکنون نیز مدیر امور بین‌الملل اداره کل هنرهای نمایشی است. در واقع وی مورد اعتماد هنرمندان است و حائز آن شرایطی که من مدنظرم بود. به همین دلیل در اینجا از اینکه پذیرفت سکاندار این مرکز باشد از او تشکر می‌کنم.

کرمی در پایان با ابراز امیدواری نسبت به مدیریت جدید این مجموعه افزود: امیدوارم راه گذشته ادامه پیدا کند تا شاهد رشد و شکوفایی فعالیت‌های بیشتر تئاتر شهر باشیم و اتفاقات خوبی در این مجموعه شکل بگیرد.

در ادامه این مراسم نوبت به پیمان شریعتی رسید و او نیز در سخنانی با قدردانی از کارکنان مجموعه تئاتر شهر و خیرمقدم به سعید اسدی به عنوان مدیر جدید مجموعه تئاترشهر، اظهار کرد: فکر می‌کنم حضور من در اینجا فشار مضاعفی را نسبت به دوره‌های مدیریتی قبل روی این بچه‌ها داشت و همین جا از آنها تشکر و عذرخواهی می‌کنم.

شریعتی ادامه داد: به جرات می‌توانم بگویم تک تک این بچه‌ها متخصص و در کار خود خبره هستند و نه تنها در خدمت تئاتر شهر هستند بلکه به تمام سالن‌های خصوصی که در دو سه سال اخیر رواج پیدا کرده نیز با همین امکانات کم سرویس می‌دهند. در واقع کارکنان تئاتر شهر با رقم دریافتی کمی که دارند و من خیلی وقت ها شرمنده آنها بودم افراد بسیار توانمند و از همه مهمتر قابل اعتماد و کارآمدی هستند.

شریعتی با ابراز خرسندی از اینکه سعید اسدی سمت مدیریت تئاتر شهر را پذیرفته است، اظهار کرد: من می‌دانم نگاه اسدی در این حوزه می‌تواند از من علمی‌تر باشد و قطع به یقین نگاه او نیز به تولیداتی از این دست می‌انجامد.

پیمان شریعتی همچنین با اشاره به کارهایی که در این مدت در مجموعه تئاترشهر انجام شده، گفت: موفقیت یک اثر نه تنها برای کارگردان و گروه اجرایی که برای بچه‌های تئاتر شهر هم بوده است. من شاهد بودم که گیشه و بخش فنی چگونه تلاش می‌کنند یا در این شرایط بد اقتصادی که می‌دانیم هزینه دکور چقدر است دیدم که بچه‌های فنی با جان و دل برای کارها تا صبح پای کار ایستاده‌اند.

وی با تاکید بر ضرورت بازسازی تئاتر شهر عنوان کرد: عدم توجه‌ بخش عمرانی یکی از مشکلات عدیده من در این دو سه سال اخیر بود. در واقع علی‌رغم بودجه بسیار خوبی که در وزارتخانه برای ادامه بازسازی تئاترشهر مصوب شده متاسفانه به خاطر بی‌تدبیری، ما نتوانستیم آن چیزی را که شایسته و بایسته است در تئاتر شهر انجام بدهیم و بازسازی تئاتر شهر را تکمیل کنیم. با وجود این ضرورت و با کمک این بچه‌ها کارهای فراوانی کردیم. یادمان نرفته وقتی که من آمدم شرایط زیرزمین تئاترشهر در چه وضعیت اسفناکی قرار داشت. وقتی ما پرسیدیم چرا این سقف‌ها را درست نکردید گفتند ۲۰۰ میلیون تومان درخواست هزینه کردیم که هنوز تامین نشده و من به کمک همین بچه‌های تئاتر شهر طی ۲۴ ساعت با ۳ میلیون تومان آن را تمام کردیم.

مدیر پیشین تئاتر شهر یادآور شد: متاسفانه بچه‌های تئاتر شهر در دوره بازسازی پیشین به هیچ عنوان نه تنها به عنوان مسئولان فنی بلکه به عنوان مشاور هم به کار گرفته نشده بودند و نتیجه آن، اشتباه‌های متعددی بود که در طول سالن‌ها اتفاق افتاد و اگر ما نبودیم سالن سایه داشت به صورت چهار سویه درست می‌شد. همچنین با حمایت و کمک بچه‌های تئاتر شهر نورپردازی محیطی تئاتر شهر انجام شد. اصلاح لوله کشی گاز که بعد از اتفاق ساختمان پلاسکو انجام گرفته این هم حاصل زحمات کارکنان زحمتکش تئاتر شهر بود. همچنین ایمن سازی صحنه سالن اصلی و ایجاد یک شرایط جدید برای دکور و نور همه اتفاقاتی بود که با کمک بچه‌های تئاتر شهر رقم زدیم.

او همچنین با قدردانی از حمایت مهدی شفیعی مدیرکل پیشین هنرهای نمایشی اضافه کرد:  من اگر امکان استقلال مالی در حوزه خودم را داشتم مطمئنا می‌توانستم امکانات و کارهای دیگری رقم بزنم که این هم از مشکلات‌ وزارت ارشاد است که بودجه عمرانی در اختیار اداره کل مادر و تخصصی نیست.

وی استقلال مدیریتی که حاصل اعتماد مهدی شفیعی به او بوده را از عوامل موفقیت خود عنوان کرد و در پایان گفت: من ۲ سال تجربه همکاری با اسدی در جشنواره تئاتر فجر داشتنم و نسبت به رفتار و خلق و خوی آرام او واقفم و مطمئنا می‌دانم که کارکنان مجموعه نیز به او یک یا علی می‌گویند و هیچ مشکلی نخواهد بود.

سعید اسدی مدیر جدید تئاترشهر نیز در سخنان کوتاهی اظهار کرد: یکی از دلایلی که پاسخ من به پیشنهاد آقای کرمی برای مدیریت مجموعه تئاتر شهر مدتی طول کشید این بود که همه ما آرزو می‌کردیم که این اتفاق با حضور پیمان شریعتی ادامه پیدا کند اما بالاخره این بار بر دوش من گذاشته شد و امیدوارم بتوانم بعد از شریعتی این مسئولیت را با همان کیفیتی که وی ایجاد کرده حفظ کنم و این البته تنها با همکاری شما عزیزان و کارکنان اداره کل مقدور است.

 اسدی با تاکید بر اهمیت مجموعه تئاتر شهر و نقش این مجموعه در تئاتر کشور، افزود: در این مدت بسیاری از دوستان لطف داشتند به من تبریک می‌گفتند اما همه به من متذکر می‌شدند که جایی مهم‌تر از تئاترشهر در ایران وجود ندارد. تئاتر شهر در واقع محل ساخت یک استاندارد و یک شاخص برای تئاتر ایران است و همین مسئله کار را سخت‌تر می‌کند.

مدیر جدید مجموعه تئاترشهر خطاب به کارمندان این مجموعه اضافه کرد: فکر می‌کنم این یک توفیق بزرگ است که در کنار شما و به همراه شما روزگار خوبی را برای این مجموعه و تئاتر ایران رقم بزنیم.

اسدی در پایان با تشکر مجدد از شهرام کرمی و پیمان شریعتی یادآور شد: من برنامه‌ای دارم که طی دو هفته آینده و پس از جلساتی که با دوستان و همکاران خواهم داشت نتیجه آن را اعلام می‌کنم و امیدوارم با کمک همه شما بتوانیم روزهای خوبی را برای تئاتر شهر رقم بزنیم.

در ادامه با اهدای لوح تقدیر و هدیه‌ای از طرف کارکنان مجموعه تئاترشهر از زحمات پیمان شریعتی قدردانی شد. همچنین با اعطای حکم مدیریت مجموعه تئاتر شهر به سعید اسدی رسما فعالیت سعید اسدی به عنوان مدیر جدید این مجموعه تئاتری آغاز شد.

پایان بخش این مراسم نیز عکس دسته جمعی مدیرکل هنرهای نمایشی و مدیران مجموعه تئاترشهر با کارکنان مجموعه تئاتر شهر بود.

نادر برهانی مرند دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و جمعی از مدیران اداره کل هنرهای نمایشی در کنار کارکنان مجموعه تئاتر شهر در این مراسم حاضر بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *