آیرینا چرنیکوا : باید به بچه ها مهربانی و داستان هایی از کشورهای مختلف را یاد بدهیم .


نمایش “پیتر ببره” به نویسندگی یانوشوسکا و کارگردانی نویانزین از کشور اکراین یکی از نمایش هایی بود که  ویژه مخاطب کودک در شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی در تالار هنر به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با آیرینا  چرنیکوا ، مسئول فرهنگی گروه تئاتر اکراین داشته است که می توانید در ادامه آن را بخوانید .

تئاتر فستیوال

مسئول فرهنگی گروه تئاتر اکراین در توضیح این گروه نمایشی گفت : ما از شهری به نام پولتاوو آمده ایم و امسال هشتادمین سال تاسیس گروه مان است . این گروه برای دانشگاه تئاتر عروسکی است که در آن دانشگاه فقط تئاتر عروسکی انجام می دهند . نمایشی که به ایران آورده ایم “پیتر ببره” است که این نمایش را در ۱۴ فستیوال دیگر نیز اجرا کرده ایم و جشنواره تئاتر عروسکی مبارک ، پانزدهمین فستیوالی است که با این کار در آن شرکت کرده ایم .

او در ادامه گفت : از خانم برومند ، دبیر فستیوال تئاتر عروسکی مبارک به خاطر اینکه به ایران آمده ایم تشکر می کنم ، خیلی از ایران خوشمان آمده است و امیدوارم که بتوانیم در ایران کارهای بهتری هم انجام دهیم و دوباره به ایران بیاییم .

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه در زمینه کارهای عروسکی و داستان های عروسکی فرهنگ قوی ای در اکراین وجود دارد ، گفت : کارهای زیادی در این زمینه انجام می شود . وقتی این نمایش ها اجرا می شوند ، استقبال مردم بسیار خوب است و همیشه سالن ها پر می شود .  بیش از ۲۰۰ گروه تئاتر عروسکی در اکراین وجود دارد و از این بابت غنی هستیم و داستان های خود اکراین یا داستان هایی از اروپا و آسیا را به صورت عروسکی اجرا می کنیم .

این هنرمند تئاتر عروسکی در پاسخ به اینکه در تئاتر عروسکی باید بیشتر به چه موضوعاتی پرداخته شود ، گفت : اول از هر چیزی باید به بچه ها مهربانی را یاد دهیم ، داستان های کشوری را که در آنجا زندگی می کنیم را باید به نمایش بگذاریم تا بچه ها با داستان های کشورشان آشنا شوند ، بعد باید داستان کشورهای دیگر را برایشان به نمایش بگذاریم که بدانند در کشورهای دیگر چه می گذرد و داستان های آنها چیست تا از این طریق بتوانند با کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند و یک دوستی ای نسبت به کشورهای دیگر داشته باشند .

ایرینا در مورد شرکت در جشنواره تئاتر عروسکی مبارک گفت : در این فستیوال شرکت کرده ایم که بیشتر با گروه های ایرانی و فرهنگ ایرانی آشنا بشویم و ببینیم که گروه های ایرانی به چه صورت با عروسک ها کار می کنند . به اینجا آمده ایم تا بیشتر با گروه های ایرانی آشنا شویم  و در ارتباط باشیم .

او در پایان گفت : از اینکه به ایران آمده ایم خیلی خوشحال هستیم . در این جا از یکسری از مکان ها دیدن کردیم ، خیلی از ایران خوش مان آمده است و امیدواریم که همه چیز در ایران همیشه به همین خوبی بماند . وضع ایران خیلی خوب است و امیدواریم از این هم بهتر باشد و دوباره بتوانیم به ایران بیاییم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *