در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

اختر تاجیک : هدف جشنواره این است که انسان را به تعالی برساند / عکاس تئاتر در جشنواره به دنبال قاب‌هایی است که بتواند جشنواره را توصیف کند


برگزاری نمایشگاه عکس اختر تاجیک ؛ عکاس پیشکسوت و با سابقه تئاتر ، یکی از رویدادهای جنبی بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان بود که در سومین روز این دوره از جشنواره  با حضور هنرمندان بسیاری در لابی مجتمع فرهنگی و هنری شهید آوینی برپا شد . به این بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این هنرمند دغدغه مند و شناخته شده عرصه تئاتر انجام داده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید .

نازنین محب‌اهری – تئاتر فستیوال : در رابطه با نمایشگاه عکستان در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان برای مخاطبان توضیح دهید .

این نمایشگاه را دبیر جشنواره آقای مجید قناد به من پیشنهاد دادند  و زحمات این نمایشگاه بر روی دوش سرکار خانم روشنک کریمی و جناب آقای مهدی قلعه بود و این عزیزان بسیار زحمت کشیدند و از آنها ممنون هستم . برای برگزاری نمایشگاه نیز دوستان ستاد بدون اینکه لازم باشد من حتی یک تابلو را جابه جا کنم زحمت زیادی کشیدند و برای من نمایشگاه برگزار کردند. متاسفانه در روز افتتاحیه نمایشگاه به دلیل اینکه نمایش ایتالیا با تاخیر اجرا شد ، من شرمنده همه دوستان شدم و دیر به  افتتاحیه رسیدم . از این بابت خجالت زده شدم ولی از طرفی هم حالم خیلی خوب بود که همه هنرمندان و دوستان بزرگ من در این مراسم حضور داشتند . از جمله ، دوستان ستاد جشنواره و آقای احسانی وهنرمندانی چون آقای دکتر قطب الدین صادقی ، خانم برومند، خانم غنی‌زاده، آقای داوود کیانیان، آقای انصافی و دوستان دیگری که در این مراسم همراه من بودند .

برپایی نماشگاه عکس‌ شما حدودا دو روز با تعویق همراه بود ، علت این مشکل چه بود ؟

اینطور مسائل در جشنواره کاملا طبیعی است . من عمرم را در سالن‌های تئاتر و این جشنواره‌ها گذرانده ام . لحظه لحظه‌های جشنواره را درک می‌کنم . به هر حال کار بسیار سختی بود . هم تلویزیون و هم اسپانسر جایی را نیاز داشتند . من هم با اینکه می‌دانستم لحظه لحظه‌ها چقدر مشکل است ، از این موضوع ناراحت نشدم . بسیار طبیعی است . باز هم  از آنها ممنون هستم. چون بدون اینکه من یک سوزن جابه جا کنم ، این نمایشگاه برگزار شد و واقعاً سپاسگزار هستم.

خداراشکر که این نمایشگاه برگزار شد . در رابطه با ارتباط بین عکاسی و جشنواره و کارهای اجرایی در تئاتر توضیح دهید ، این ارتباط به چه شکل است؟ دیده شدن تئاتر از دید یک عکاس چقدر اهمیت دارد ؟

عکاس در تئاتر به دنبال یک سری قاب‌هایی است که بتواند به وسیله آن جشنواره را توصیف کند . اینکه بیان کند در این سالن‌ها ، رفت و آمدها و اجرا چه اتفاقاتی رخ داده است . همچنین او با عکس‌هایش می‌تواند جشنواره را به تصویر بکشد و مطلب را به مخاطب برساند.

شما امسال جشنواره را نسبت به سال‌ گذشته چطور دیدید؟

متاسفانه سال گذشته در جشنواره پارسال حضور نداشتم . کم و بیش در جریان آن بودم و نمی‌توانم بگویم که کدام دوره از جشنواره بهتر است . ولی به نظرم جشنواره به هر شکلی که باشد ، زیبا است. همان طور که گفتم من عمرم را در این جشنواره‌ها گذرانده ام . چون هدف جشنواره این است که انسان را به تعالی برساند و بسیار انسانی است. همه دلشان می‌خواهد که به بهترین نحو آن را اجرا کنند. بعضی مواقع کاستی‌هایی هم وجود دارد که طبیعی است . همانند این است که وقتی میهمان داریم ، دوست داریم میهمانی ما به بهترین نحو برگزار شود . ولی کاستی‌هایی نیز پیش می‌آید. هدف اصلی ، برگزار شدن این جشنواره است که بسیار اهمیت دارد . چگونگی و کیفیت آن نیز بسیار مهم است ولی انشالله کاستی‌های جشنواره سال دیگر جبران می شود . چون هر چه زمان بیشتری بگذرد ، به تجربه افزوده خواهد شد و قطعا جشنواره بهتری برگزار می شود .

در این چند روز از بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان گذشته است آیا کاری هم دیده اید ؟

من در این سه روز متاسفانه نتوانستم بسیاری از نمایش ها را ببینم. نمایش ” کروکدیل” از کشور ایتالیا و نمایش “مار دوش” از مشهد را دیدم که کارهای بسیار خوب و بی نظیر بودند .

اگر انتقاد و یا پیشنهادی در خصوص جشنواره دارید ، بفرمایید .

من هرگز انتقاد نمی‌کنم . چون می‌دانم که کارهای اجرایی بسیار سخت است. همه دوست دارند کارشان را به درستی انجام دهند. همانطور که من یک عکاس هستم و هرگز دلم نمی‌خواهد عکسی خراب و یا بد بگیرم بلکه تمام سعی و تجربه و توان خود را به کار می‌گیرم که بهترین قاب را ارائه دهم . مسلماً بقیه هم همین طور هستند. ولی باز هم معتقد هستم که اگر کمی و کاستی وجود داشته باشد ، امری طبیعی است.

پیشنهاد من این است که تجارب برگزاری جشنواره در دوره های پیشین در کنار هم قرار گیرد و از این تجربه ها در جشنواره استفاده شود تا وقت افراد به حل مسائل نگذرد و جشنواره بتواند بهتر از دوره قبل خود برگزار شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *