در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

امید اکبری : با ابزار میخ و چکش هم می توان ” آنتیگونه ” را اجرا کرد .


نمایش ” آنتیگونه ” به شیوه میکرو تئاتر (تئاتر اشیاء) ، با طراحی و کارگردانی امید اکبری در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان اجرا شد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر انجام  داده است که می توانید در ادامه بخوانید . عمده فعالیت های اکبری در طراحی صحنه و لباس در تئاتر است .

چه شد که ” آنتیگونه ” را به شکل میکرو تئاتر دیدید و اجرایی کردید ؟

 طراحی این نمایش را از رشته ی تحصیلی ام که طراحی صحنه است ، ایده گرفته ام . به این نتیجه رسیدم که می توان با همین ابزار ، بدون بازیگر و سالن عظیم و تنها با یک کیف کوچک اجرا کرد . کار من میکرو تئاتر و تئاتر اشیا است . قصه ی این نمایش ، داستان یک طراح صحنه است که در کارگاه خودش ، با ابزار میخ و چکشی که دارد ، شروع به طراحی کردن نمایش ” آنتیگونه ” می کند. یعنی آنتیگونه قبل از اجرای صحنه ای ، در کارگاه به اجرا در می آید .

چه بخشی از نمایشنامه آنتیگونه ” را برای اجرا در نظر گرفتید ؟ نمی شد متن به صورت کاملتر باشد ؟ یا فقط با نگاه یک اجرای خلاقانه و تجربی به آن نگاه کرده اید ؟

صحنه به صحنه نمایشنامه ” آنتیگونه ” را اجرا نکردم بلکه تنها کلیتی از داستان ایده گرفتم و همان کلیت را در چهار قاب نشان دادم .اجرای این نمایش برای من در حد یک تجربه بود . دو سال پیش آن را کار کرده بودم ولی جایی نبود که بخواهم آن را اجرا کنم . بخش تجربه جشنواره تئاتر عروسکی بهترین فرصت برای اجرای این اثر به عنوان یک ایده بود . نمیشد این نمایش حدودا پانزده دقیقه ای را به صورت دیگری غیر از اجرای جشنواره اجرا کرد .

چقدر می تواند این شکل اجرایی نمایش با مخاطب ارتباط برقرار کند ؟

طبق تجربه ای که در اجراهای قبل و دو اجرای جشنواره ای داشتم ، برای کسانی که متن ” آنتیگونه ” را پیش از اجرا خوانده اند ، کاملا می توانستند قصه ی اجرای مرا درک کنند ولی کسانی که متن را نخوانده باشند ، کمی در درک داستان مشکل داشتند ولی اتفاق مثبت این نمایش این است که سعی کرده ام تصویرهایی از این نمایش بسازم و قاب هایی را به مخاطب نشان دهم که از دیدن آن لذت ببرند حتی اگر نمایشنامه را نشناسند .

پیش از جشنواره تئاتر عروسکی ، کجا اجرا کرده اید ؟

یکبار در دانشگاه تهران و بار دیگر در بخش بازبینی جشنواره میکرو تئاتر تنها اجرا کرده ام . به خاطر شرایط آن جشنواره ترجیح دادم که در اجرای اصلی حضور پیدا نکنم .

تجربه اجرا در جشنواره تئاتر عروسکی چگونه بود ؟

من قبلا در جشنواره تئاتر عروسکی به عنوان طراح صحنه شرکت کرده ام و همیشه پیگیر این جشنواره هستم . بسیار خوشحالم که در جشنواره کار داشتم . از ستاد اجرایی این جشنواره و مرضیه برومند تشکر می کنم که بخش تجربه را اضافه کردند تا افرادی امثال من بتوانیم چنین کارهایی را اجرا کنیم . چون اجرا کردن این آثار ، به عنوان اجرای عموم ، غیر قابل پیش بینی است .

دوست دارید در زمینه کارگردانی تئاتر فعالیت خود را ادامه دهید یا طراحی صحنه ؟

رشته اصلی من طراحی صحنه است ولی نمایش عروسکی هم کار کرده ام و عروسک ساز بوده ام و همیشه نمایش عروسکی را در کنار طراحی صحنه ادامه خواهم داد . ولی دوست دارم همیشه با رویکرد طراحی صحنه به نمایش عروسکی نگاه کنم . یعنی بیش از هر چیزی به جان بخشیدن اشیا و ابزار و تبدیل آن ها به نمایش عروسکی علاقه دارم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *