در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

زهرا ایران نژاد و امیر تک فلاح :هدایت خانم هنگانی در اجرایمان بسیار موثر بوده است.


نمایش ” باغ وحش شیشه ای ” به کارگردانی ندا هنگامی که آن را به همراه هنرجویان خود کار کرده است ، این روزها در سالن قشقایی اجرا می شود به همین بهانه خبرنگار تئاترفشتیوال گفت و گویی با زهرا ایران نژاد و امیر تک فلاح ، بازیگران این نمایش که اولین تجربه ی حضور خود را بر صحنه ی تئاتر پشت سر می گذارند ، داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

بازیگر نقش ” آماندا ” در نمایش “باغ وحش شیشه ای” درباره ی تحلیل این پرسوناژ در نمایش به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : در این نمایشنامه  ، ” آماندا ” مادر خانواده است . باورهای مذهبی خاص خود را دارد و علی رغم آنکه در یک محله فقیرنشین زندگی می کنند ، سعی می کند ظاهر خودش را متفاوت نشان دهد . مثلا در جایی به دخترش می گوید نباید مانند همسایه ها لباس بپوشد . پدر این خانواده ، آنها را رها کرده و رفته است و مادر که پسرش را به عنوان تنها مرد خانواده ، جانشین پدر می داند ، نگران از دست دادن او است . او همیشه احتیاج دارد یک نفر در خانه باشد و وقتی میفهمد تام -پسرش- می خواهد از خانه برای همیشه برود به او می گوید باید یک نفر را جایگزین خودت کند .

وی درخصوص برقراری ارتباط میان این پرسوناژ و مخاطبان نمایش توضیح داد : ” آماندا ” ملموس است . مادری که در عین داشتن نگرانی برای بچه هایش ، چیزهایی را هم برای خودش می خواهد  . در اطراف خودمان هم بسیاری را می بینیم که درگیر این نوع اختلافات فرهنگی و اجتماعی با مادران شان هستند .

ایران نژاد درباره مدت زمان تمرین و رسیدن به این نقش اذعان داشت : برای این که بتوانم به این نقش نزدیک شوم و به تمام ریزه کاری های آن در متن توجه کنم ، زمان زیادی گذاشته ام . مطالعه ی زندگی تنسی ویلیامز ، نویسنده ی این نمایشنامه و همچنین راهنمایی های کارگردان و تمریناتی که با گروه انجام داده ایم ، به نزدیک شدن به این نقش کمک بسیاری کرده است . خانم ندا هنگامی هرگز برای ما بازی نکرده اند که ما بتوانیم عین آن بازی ها را انجام دهیم . ایشان معتقد هستند که بازیگر باید خودش نقش را خلق کند اما در تحلیل شخصیت بسیار به ما کمک کردند .

وی همچنین افزود : ما برای رسیدن به نقش ها و اجرای این نمایش ، پروسه ی یک سال و نیمه را گذرانده ایم . در ابتدا هر فردی بنا به شخصیتی که ممکن بود بازی کند ، بعد از خواندن نمایشنامه ، آن را تحلیل و جنبه های شخصیتی را پیدا می کرد . همین طور برای آن ها بیوگرافی نوشتیم  . نوع حرف زدنشان ، راه رفتن شان و …  را سعی کردیم در تمریناتمان داشته باشیم و قطعا هدایت خانم هنگانی در کار بسیار موثر بوده است . اگر در اتودهایمان به نقش نزدیک می شدیم ، خانم هنگامی دلایل خود را بیان و راهنمایی مان می کرد .

در پایان ایران نژاد درخصوص تفاوت های اجرایی نمایش “باغ وحش شیشه ای” با دیگر اجراهایی که تا به حال از این نمایش به روی صحنه رفته است ، توضیح داد : در این نمایش ، اجرای متفاوتی از ” باغ وحش شیشه ای ” می بینید . خانم هنگامی اجازه ی دیدن اجراهای دیگر را به ما ندادند و گفتند شما باید خلق کنید . در اینجا نقش پدر را که در نمایشنامه غایب است را هم می بینیم و پرسوناژ تام را هم در جنبه های مختلف شخصیتی اش داریم . در اجرای این نمایش به جنبه روانشناختی این پرسوناژ ها اهمیت بیشتری داده شده است . از ایفای این نقش راضی هستم و خوشبختانه بازخوردهای خوبی از کارگردان و مخاطبان گرفته ام . امیدوارم مخاطبانی که این اجرا را میبینند ، این شخصیت ها را باور کنند .


امیر تک فلاح در رابطه با نقش تام در نمایش ” باغ وحش شیشه ای ” به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : پرسوناژ ” تام ” فقط به نمایشنامه ” باغ وحش شیشه ای ” و این نمایش خلاصه نمی شود و مختص زمان خاصی نیست . از همین رو می شود این نمایش را  بارها اجرا کرد ، به این دلیل که تام های زیادی ، در زمان و مکان های مختلف هستند .

تام ، هم از خانواده و هم جامعه ، سرخورده و سرکوب شده و به همین دلیل بی تاب است و  نمی تواند کنار خانواده خود بماند . بخش اعظمی از ایده ی این نمایش سینما است و همانطور که در نمایشنامه آمده است ، برای پیدا کردن خود ، مدام به سینما می رود و به نوعی از شخصیت های روی پرده تاثیر می گیرد . به همین خاطر استایل های مختلفی از تام را در این نمایش میبینید . همزمان با نوشتن این نمایشنامه ، فیلم ” بر باد رفته ” در سینماها اکران می شده است . از این رو در بخش کوتاهی در انتهای نمایش ، تام را در نقش رت باتلر می بینیم که گویی خود را در این کاراکتر پیدا کرده است .

وی درباره ی تمرینات گروه و رسیدن به نقش خود توضیح داد : بخش اعظمی از رسیدن به نقش تام را مدیون تلاش ها و راهنمایی های بانو ندا هنگامی هستم که علاوه بر کارگردانی نمایش دوست و همراه ما بودند . برای رسیدن به این نقش یک فیلم خارجی و ایرانی دیده ام ولی نمایش دیگری از این اجرا ندیده ام . با این حال به نظر من ، نمی دانم که بعد از این کار قرار است به چه شکل دیگری این نمایشنامه را اجرا کنند که کاملتر و بهتر از این نمایش باشد . ایده و کارگردانی این نمایش ، طراحی صحنه ، لباس ، گریم فوق العاده است . به عنوان بازیگر این گروه نمی توانم از بازی خودمان تعریف کنم و مخاطبان باید نظر دهند . با این حال سایر بخش های این نمایش فوق العاده ست .

بازیگر نمایش ” باغ وحش شیشه ای ” در پایان گفت : اگر کوتاهی در نمایش وجود دارد از سمت بازیگران این کار وجود دارد که اولین تجربه ی حضورمان روی صحنه تئاتر است . از خانم هنگامی با تمام سابقه ی حرفه ای کاری که دارند ممنونم که به ما اعتماد کردند . از تجربه ی حضور در این نمایش بسیار راضی هستم و در آینده کاری خود مدیون ایشان هستم . ما جوان هستیم و امیدوارم مخاطبان تان از ما حمایت کنند .

۲ نظر ثبت شده است .

  1. ترانه عباسی گفت:

    با این که گروه جوونی هستند ولی نمایش خوبی بود

  2. سحر گفت:

    سپاس گذار از حمایت از گروه های جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *