علیرضا اکبریان : در نمایشنامه خوانی تنها سلاح صدا و بازی کردن با صدا است


علیرضا اکبریان بازیگر جوان تئاتر یکی از بهترین نقش خوان های نمایشنامه خوانی ” افرا یا روز می گذرد ” به کارگردانی محمد جواد حبیبی بود که در تماشاخانه استاد فنی زاده اجرا شد . اکبریان که در این نمایشنامه خوانی ایفای نقش دوچرخه ساز را بر عهده داشت ، در گفت و گویی با خبرنگار تئاتر فستیوال از چگونگی نزدیک شدن به پرسوناژ دوچرخه ساز گفت که می توانید آن را در ادامه مطالعه کنید .

تئاتر فستیوال

از سابقه ی تئاتری خود برای ما بگویید . آیا کار تصویر هم انجام داده اید ؟

از حدود ۵ سال پیش که به صورت جدی تصمیم به فعالیت در بازیگری گرفتم تا امروز در تئاتر ۴ کار صحنه ای بازی کردم و ۵ نمایشنامه خوانی . دو فیلم کوتاه همبازی کردم که هنوز خودم هیچ کدام را ندیده ام .

شما که هم تئاتر و هم تصویر را تجربه کرده اید ، کدام را بیشتر می پسندید ؟

هر کدام حال و هوای خود را دارد . ولی دل آدم برای تئاتر بیشتر تنگ می شود تا برای تصویر .

چه شد که شما ” دوچرخه ساز ” شدید و چگونه به این نقش نزدیک شدید ؟

سابقه دوستی من و آقای حبیبی بر می گرده به شروع کار تئاتر من و ایشون از همون ابتدا همیشه به من لطف داشتن و برای کارهاشون از من دعوت میکردن .اول با تست دادنشروع شد . برای چند نقش تست دادم . چند حالت مختلف را امتحان کردم و آقای حبیبی قبول کردند . من در اجرای قبلی این کار هم بودم . در آن اجرابنای ایشان بر این بودکه همه ی کاراکتر ها تیپ باشند .اما این بار گفتند کاراکتر ها باید شخصیت باشند نه تیپ .ما در حدی که بلد بودیم به آن رسیدیم . نمی دانم دیگر شد یا نشد( با خنده ) . سعی کردیم به چیزی که می خواهیم نزدیک شویم . این شخصیت در خانه و محل کار و هر جایی که دیگران به من شک نکنند همراه من بود . ( با خنده )

در نمایشنامه خوانی با توجه به اینکه اکت ندارید برای تاثیرگذاری بیشتر به روی تماشاگر چه کار باید کرد ؟

بله ما اکت نداریم و نمی توانیم از آن استفاده کنیم . تنها سلاح صدا و بازی کردن با صدا است . البته موقع اجرا نمی شود واقعا بدون اکت بود، خب تا حدی که به نوع کار که خوانش هست نه اجرا صدمه نزند اکت هم داشتم برای اینکه هم تماشاچی بیشتر همراه شود و هم خودم راحت تر شخصیت را برسانم . سعی کردم این نقش از آن خودم شود و در آن روان باشم . آقای حبیبی هم در طول کار خیلی کمک کردند که سوئیچ ها و شیفت ها در بیاید که شخصیت پردازی ها بهتر شود و وقتی تماشاگر بیاید و حتی چشم هایش را ببندد بتواند تصویر سازی کند .

از کارهای بعدیتان می توانید برای ما بگویید ؟

آقای حبیبی کاری بعد از این نمایشنامه خوانی دارند که بسیار جذاب است و از من دعوت کرده اند برای بازی . فیلم کوتاه دیگری هم دارم که هنوز در مرحله پیش تولید است  .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *