مصاحبه با قادر آشنا / آیا آشنا مردم را به جشنواره راه نمی دهد؟!


قادر آشنا

به گزارش تئاتر فستیوال، جشنواره سی و دوم تئاتر فجر با حاشیه های بسیاری آغاز شد. تا اینکه قادر آشنا به دبیری جشنواره منصوب شد. جشنواره ای که  سی و یک سال تجربه را در پشت خود دارد، اما هنوز آنطور که باید و شاید نتوانسته نواقص موجود را پوشش دهد. چندی پیش در خبرها اعلام شد که قادر آشنا دبیر جشنواره، اعلام کرده است، اولویت جشنواره تئاتر با هنرمندان و بعد خبرنگاران و اصحاب رسانه ها است. در این میان نامی از مردم و علاقمندان به تئاتر برده نشد. سایت تئاتر فستیوال گفت و گوی کوتاهی با قادر آشنا ترتیب داد و در آن پاسخ برخی از پرسش های ایجاد شده را جویا شد.

آقای آشنا خبری در سایت ها و خبرگزاری ها کار شده مبنی بر اینکه شما جمله ای گفته اید که تئاتر جشنواره فجر برای هنرمندان است و نه مردم. اما با شناختی که ما از شما داشتیم و شعار تئاتر برای همه، که شما سر لوحه قرار داده اید، به نظر ما این جمله ی شما نباید به این شکل باشد و خبرنگاران برداشت اشتباهی داشته اند.

ببینید من صحبت هایی که کردم کامل است، معمولا صحبت ها را پاراگرافی نمی کنم که بگویم یک پاراگراف صحبت کرده ام. راجع به این جمله هم مفصل  توضیح داده ام که در طول سال جشنواره ها برای عموم مردم و هنرمندان است. منتها اولویت جشنواره فجر، فرصتی برای هنرمندان است که نهایت استفاده را ببرند، ایده بگیرند، سوژه بگیرند، کار را ببینند، تبادل نظر کنند، گفت و گو کنند، اما در طول سال اجرای عمومی برای مردم است. این جملاتی بود که من گفته ام.

یعنی به نظر شما در مدت جشنواره  مردم کنار گذاشته نمی شوند؟

ابدا، هنرمندان نیز از مردم هستند. منتها این بهترین فرصت برای هنرمندان است که بیایند و استفاده کنند. مردمی که اینترنتی بلیت خریده اند، این امکان برای همه بود که بلیت تهیه کنند، می توانند بیایند و کار را ببینند. من  جملاتم  دقیقا یادم می ماند. اینطور نیست که بی مبنا باشد و یادم برود. نه تنها جشنواره فجر بلکه همه جشنواره هایی که برگزار می شود، بهترین فرصت برای هنرمندان است چون فرصتی است که کارها را ببینند و استفاده کنند. این به این معنا نیست که مردم کارها را نبینند. در طول سال اجراهای متعدی که هست مردم می توانند با طیب خاطر کارها را ببینند.

شعار تئاتر برای همه، که انتخاب کرده اید، در مدت جشنواره چه برنامه ای برای تحقق اش دارید؟

تئاتر برای ملت ایران است. هنرمندان نیز بخشی از ملت ایران هستند. بنابراین هنرمندان باید کارها را تماشا کنند که بعدا کار را تقدیم مردم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *