محسن آزاد : می خواستم مخاطب احساس کند که آمده تا معرکه ببیند


نمایش “معرکه در معرکه” به نویسندگی داوود میرباقری و کارگردانی محسن آزاد در بخش مرور تئاتر ایران در هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی و سنتی در تالار حافظ به روی صحنه رفت . طی گفت و گوی خبرنگار تئاتر فستیوال با کارگردان این اثر ، وی در رابطه با اجرای این نمایش در جشنواره توضیحاتی داده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید .

تئاتر فستیوال

کارگردان نمایش معرکه در معرکه ویژگی اصلی این نمایشنامه را قصه ای زیبا ، شخصیت هایی به جا ، درست و قوی معرفی کرد و گفت : ” متن “معرکه در معرکه” متن بسیار خوبی است و وقتی من متن را خواندم گفتم حتما باید این متن را اجرا کنم و تا زمانی که این متن را به روی صحنه نبرم کنار نمی روم . چون متن بسیار خوبی است و قصه زیبایی دارد ، به همین دلیل من را مجاب کرد که این متن را کار کنم همچنین آقای میرباقری به بنده اعتماد کردند و اجازه دادند که من متن ایشان را کار کنم .

شخصیت اصلی نمایش “معرکه در معرکه” پهلوانی است که نماد جوانمردی است و به مردم نشان می دهد که ناپاکی را به پاکی خریدار است و همان طور  که در نمایش می بینید خود را وقف عشق می کند و سنگ می خورد و فدای عشق می شود . ولی متاسفانه این روحیه پهلوانی در جامعه ما خیلی کم شده و یکی از دلایلی که من می خواستم این متن را اجرا کنم این بود که تلنگری برای مردم باشد و جوانمردی ها و پهلوان ها و اسطوره هایی که ما در قدیم داشتیم فراموش نشوند و از آن ها در زندگی مان الگو بگیریم و استفاده کنیم . شخصیت های دیگر نمایش همان شخصیت های نمایشنامه هستند به این خاطر که نمایشنامه به گونه ای نوشته شده است که نه می توان در آن بداهه آورد و نه دیالوگی به آن اضافه کرد . نوشته آقای میرباقری نثر زیبایی دارد و باید عین دیالوگ ها گفته شود و اگر یک کلمه جا به جا شود آهنگ دیالوگ بهم می خورد شخصیت ها نیز در متن آنقدر خوب هستند و متن آنقدر به کارگردان برای شخصیت ها ایده می دهد تا نمایش شخصیت های قوی و خوبی داشته باشد .”

وی در ادامه در ارتباط با ترکیب بازیگران نمایش توضیح داد :همه بازیگران از هم دوره های من هستند و از آن ها شناخت دارم ، سابقه ای حرفه ای دارند و کارهایشان را دیده ام و سالیان سال است که با آن ها کار می کنم .”

محسن آزاد در رابطه تغییراتی که در طراحی میزانسن و صحنه نمایش”معرکه در معرکه” به بهانه اجرا در جشنواره در سالن حافظ نسبت به اجرای عموم ایجاد شده است گفت : ” در طراحی میزانسن این نمایش من بسیار سعی داشتم که فضای معرکه گیری باشد به همین دلیل در صحنه از دایره استفاده کردم و می خواستم تماشاچی به صحنه نزدیک باشد و احساس کند که آمده است تا معرکه ببیند . میزانسن هایی که ما برای اجرای عموم طراحی کردیم دو سویه بود ، ولی متاسفانه در این سالن مجبور شدیم میزانسن را سه سویه بچینیم و تغییراتی جزئی داشتیم . ما فکر می کردیم می توانیم در این سالن کار را دو سویه اجرا کنیم ولی متاسفانه نشد . به همین خاطر مجبور شدیم تغییراتی جزئی در میزانسن بدهیم . البته این تغییرات تنها در ۲۴ ساعت صورت گرفت .”

محسن آزاد که امسال برای نخستین بار در مقام کارگردان در جشنواره آیینی و سنتی حضور پیدا کرده است در رابطه با کیفیت هفدهمین جشنواره سنتی و آیینی و همچنین حضور خود در دوره های پیشین این جشنواره گفت : “ما تا امروز آنقدر درگیر اجرای خودمان بودیم که فرصت نکردیم کارهای دیگر جشنواره را ببینیم ولی دوست داشتم که مدت جشنواره بیشتر باشد چون جای بسیاری از افراد چون کارگردان های خوبمان و آدم های خبره نمایش های آیینی سنتی در این جشنواره خالی است .

من در سال ۹۰ با بازی در نمایش “فکر می کنید در این خانه چه خبره ؟” به عنوان بازیگر در جشنواره آیینی و سنتی شرکت داشتم و همچنین در دوره های پیشین جشنواره نیز نمایش حقه های مبارک را بازی کردم .”

کارگردان نمایش “معرکه در معرکه” که به تازگی آماده اجرای دو نمایشنامه به نویسندگی خودش است گفت : “متن را چند جا ارائه دادم و قبول شدند در حال رایزنی هستم ، اگر بتوانیم با سالن بر سر بودجه کنار بیاییم کار اجرا می شود چون متن انتخاب ، قبول و تصویب شده است و اگر بر سر بودجه به نتیجه برسیم حتما کار را اجرا می کنیم .”

وی در پایان اضافه کرد : “تئاتر دیدن باید برای مردم دغدغه شود و از کارهای روزمره آنها شود یعنی حداقل باید هفته ای یکبار یک کار ببینند ، حرف آخر من خطاب به مردم است ما به دلگرمی شما کار می کنیم ما را در صحنه تئاتر تنها نگذارید ، بیایید و کارها را ببینید ، تمام دلخوشی ما این است که مردم بیایند و کارمان را ببینند .”

۲ نظر ثبت شده است .

  1. صالح گفت:

    تو خیلی از مصاحبه ها خوندم که خود شرکت کننده ها در جشنواره وقت نکردند که کار گروه های دیگه رو ببینند، چه تو این جشنواره و چه توی فجر.
    کاش بشه مسولین یه فکری به حال این قضیه بکنند که حالا که استقبال مردم کمه خود تاتری ها برسند نمایش ببینند.

  2. نکارمنی گفت:

    من هر دو بار، هم در جشنواره و هم در اجرای عموم کار رو دیدم و خیلی هم لذت بردم. مرسی از آقای آزاد به خاطر نمایش خوبشان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *