در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

اِل آماری بتروس : مخاطبین ، بسیار فعال ، بانشاط و باشور بودند


نمایش “سرزمین بازی” به کارگردانی آل آماری بتروس از فرانسه یکی از نمایش های بین الملل بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان است که در سالن اصلی مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر نمایشی داشته است که می توانید در ادامه آن را بخوانید :

تئاتر فستیوال

نازنین محب اهری – تئاتر فستیوال : لطفا خودتان را معرفی کنید و در رابطه با نمایش “سرزمین بازی” توضیح دهید .

من کمدین و کارگردان فرانسوی هستم . سال های متمادی است که در رابطه با دلقک سیرک و کار با نمایش ماسک و پانتومیم فعالیت می کنیم . این دومین نمایش متفاوت من است که در این زمینه کار می کنم . “سرزمین بازی” شانسی برای من بود تا این نمایش را در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان اجرا کنم .

“سرزمین بازی” برای چه گروه سنی ساخته شده است ؟

از ۷ سال تا ۷۷ سال .

هدف و پیام این نمایش چه بود ؟

شخصیت اصلی این داستان می ترسید که از خانه خود خارج شود و یک بازی ویدیویی دریافت می کند و بوسیله این کنسول ویدئو یعنی وسیله بازی ، بلعیده می شود . مانند “آلیس در سرزمین عجایب” ، حوادث باور نکردنی برای او اتفاق می افتد . ایده و نظر این نمایش این است که حادثه عین زندگی است .

تا به حال در جشنواره های بین المللی ایرانی حضور داشته اید یا اولین بار است که به ایران می آیید ؟

من اولین بار است که در ایران بازی می کنم و شانس این را داشتم که این نمایش را در تونس ، شهری در مصر و ترکیه اجرا کنم .

در این چند روزی که در همدان حضور داشتید به تماشای نمایش های ایرانی نشستید ؟ به نظر شما سطح کیفی آثار چطور بود ؟

نمایش “پرپر سیمرغ” را دیدم که نمایشنامه ای براساس منطق الطیر بود . دو نمایش ایتالیایی دیدم ، “شنل قرمزی” و “کروکودیل” و نمایش “دو عروسک” کار اسپانیا . این نمایش ها سطح خوبی داشتند و من آن ها را دوست داشتم .

روند برگزاری جشنواره ، برنامه ریزی ها و هماهنگی ها چطور بود ؟ 

در این فستیوال از من خیلی خوب پذیرایی شده است،  با مترجم خوبی که در اختیار داشتیم . این فستیوال خیلی خوب برگزار شد و من شانس این را داشتم که در این فستیوال شرکت کردم . همچنین فرصتی برای من بود که مردم ایران را ببینم و کشف کنم . ایران فرهنگ بزرگی دارد و خیلی از حضور در این جشنواره راضی هستم .

آیا  تئاتر کودک و نوجوان در فرانسه مخاطب زیادی دارد ؟

سالن های تئاتری در فرانسه وجود دارد که مختص مخاطبین جوان است و تولیدات زیادی برای کودکان و نوجوانان وجود دارد . اختصاصا نویسنده های بسیاری در فرانسه وجود دارد که برای این گروه سنی می نویسند .

استقبال مردم ایران و همدان را از “سرزمین بازی” و همچنین جشنواره چطور می بینید ؟

فقط برای نمایش خودم می توانم جواب بدهم که خیلی غیرعادی عجیب و فوق العاده بود . مخاطبین خیلی فعال ، بانشاط و باشور بودند . خیلی برای من لذت بخش بود که برای آن ها اجرا کنم . “سرزمین بازی” نمایشی بود که خیلی فعالیت داشت و کار بدنی زیادی از بازیگر می کشید ولی من سه بار این نمایش را در یک روز اجرا کردم و این خیلی زیاد است .  به دلیل اینکه خیلی خسته بودم ، امیدوارم که اجرای آخرم هم خیلی خوب بوده باشد .

اگر انتقاد یا پیشنهادی نسبت به برگزاری جشنواره دارید ، بفرمایید .

نقدی ندارم . خیلی خوشحالم که در این جشنواره حضور دارم و خیلی خوب از من پذیرایی شده است . تنها نقد این است که جالب نیست که سه اجرا از یک نمایش در یک روز باشد . شاید مشکل فنی و سازماندهی بوده باشد ولی خیلی سخت بود . چند بار بازی کردن عالی است ولی در یک روز خیلی زیاد است . یک بار در روز کافی است . در هر صورت من از پذیرایی شما خیلی تشکر می کنم . واقعا خوب و فوق العاده بود .

آیا وقتی به فرانسه برگشتید ، به هموطنان خود می گویید که چنین فستیوالی در ایران وجود دارد و آیا دوست دارید دوباره به این فستیوال بیایید ؟

من از همین الان شروع به تبلیغ این فستیوال برای دوستانم در صربستان کرده ام و همین الان افرادی وجود دارند که دوست دارند به این فستیوال بیایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *