بهمن پارسا آرا : یک طرح خاص و خلاقانه کمک می کند تا فضای نمایش جذاب تر شود


نمایش ” واپسین رقص برگ با باد ” که نخستین اثری است که از بهمن پارسا آرا به جشنواره تئاتر فجر راه یافته است ، در آخرین روز از سی و سومین جشنواره تئاتر فجر در تالار هنر به روی صحنه رفت . خبرنگار تئاتر فستیوال گفت وگویی را با بهمن پارسا آرا به بهانه ی حضورش در جشنواره تئاتر فجر انجام داده است که می توانید آن را ادامه مطالعه کنید .

تئاتر فستیوال

در ابتدا بیوگرافی مختصری از خودتان و کارهای قبلی تان برای ما بگویید .

بهمن پارسا آرا هستم . لیسانس تئاتر و فوق لیسانس جامعه شناسی دارم . حدود ۱۵ سال است ، کار تئاتر را به صورت حرفه ای آغاز کرده ام . در ابتدا با کار کودک شروع کردم و پس از چند سالی ، بعد از بازی در نمایش های مختلف ، احساس کردم در فضای کارگردانی می توانم موفق تر عمل کنم . سعی کردم در فضای کارگردانی فعالیت کنم . در جشنواره های مختلفی شرکت کردم که آخرین کاری که در آن موفق شدیم و توانست به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا کند ، همین کاری است که در تالار هنر در خدمت شما هستیم .

سال های گذشته هم در جشنواره شرکت داشتید ؟

به عنوان بازیگر بله ، اما در سمت کارگردان ، خیر .

از اجرای امروزتان راضی هستید ؟

به نظر می رسد برخی ریزه کاری ها در اجرا بود که به ناهماهنگی در سالن و بازیگران بر می گردد که انشالله در اجرای دوم آن را بر طرف می کنیم تا اجرای قوی تر و بهتری را ارائه دهیم .

متن نمایشنامه چه ویژگی هایی داشت که شما را ترقیب به کارگردانی این نمایشنامه کرد ؟

نمایشنامه به زندگی ای پرداخته بود که اصولا ما کم تر به آن فکر می کنیم و شاید به راحتی از کنار آن بگذریم . به زندگی فضای بعد از جنگ و انتظار یک مادر شهید می پردازد که هنوز با خیال آمدن فرزندش زندگی می کند و این خیال را شیرین تر از شرایط واقعی می بیند و اطرافیانش ، بازیگر خیالش هستند .

در کارگردانی بیشتر به چه نکاتی توجه داشتید تا مفهوم مد نظرتان را بهتر به مخاطب منتقل کنید ؟

به نظر می رسد در کارگردانی ، برای اینکه یک نمایش گیراتر شود ، یک فضای خلاقانه کمک بهتری می تواند بکند . متن هایی داریم که با یک فضای دم دستی کار می شوند و خیلی لذت بخش نیستند . اما یک طرح خاص و خلاقانه کمک می کند تا فضای نمایش جذاب تر شود . سعی کردم در این کار فضای جدیدی را ایجاد کنم و با طراحی صحنه ای جدیدتر با توجه به فضای خیالی ای که در ذهن مادر می گذرد ، اتفاق جدیدی رقم بخورد .

کیفیت برگذاری جشنواره ی امسال را از لحاظ مدیریت و آثار چگونه ارزیابی می کنید ؟

من روز آخر آمدم و نتوانستم روزهای قبل بیایم ولی از آنچه از دوستان شنیدم ، به نظر می رسد که در جشنواره ی امسال چون که بلیت فروشی به صورت الکترونیک اتفاق افتاده ، نظم بیشتری حاکم بود ولی به نظر می رسد هنوز جای کار دارد . اما باید از هماهنگی دبیرخانه تشکر کنم که تا دقایق آخر با من هماهنگ بودند که اجرای خوبی اتفاق بیافتد . در کل فکر می کنم بستر مناسب تری اتفاق افتاده است .

و حرف پایانی .

اجازه بدهید از گروه خودم که یک سال و نیم صادقانه تلاش کردند تا این نمایش ، اجرای مناسبی در جشنواره تئاتر فجر به ثمر برساند ، تشکر کنم . انشا… با کمک یکدیگر کارهای جدیدتری را تولید کنیم واتفاقات بهتری رقم بزنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *