رضا داداشی : نمایش های رادیویی باید با تخیل آدم ها سر و کار داشته باشد


نمایش ” بیرون جهنم ” به نویسندگی ملیحه مرادی جعفری و کارگردانی رضا داداشی ، از جمله نمایش های رادیویی است که در بخش رادیو تئاتر سی و سومین جشنواره تئاتر فجر شرکت داشته است . داداشی کارشناسی کارگردانی تئاتر خوانده است و از ۱۱ سالگی وارد رسانه رادیو شده است . خبرنگار تئاتر فستیوال گفت وگویی را با رضا داداشی ، کارگردان این نمایش رادیویی انجام داده است که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

رضا داداشی

از اجرا راضی بودید ؟

بله بچه ها زحمت کشیدند ، با تمام انرژی شان تلاش کردند و من خیلی از بچه ها راضی بودم و انصافا زحمت کشیدند .

چه شد این نمایشنامه را برای اجرا انتخاب کردید ؟

من متن های زیادی خواندم ، متاسفانه در بخش نمایش رادیویی دچار ضعف های زیادی هستیم چون نوشتن برای رادیو خیلی سخت است ، نه تصویر دارد ، نه نور دارد و نه گریم . بالاخره باید با تخیل آدم ها سر و کار داشته باشد و این کار یک قلم توانا می خواهد . بعد از خواندن حدود ۳۰ متن ، به این نمایشنامه رسیدم . شاید خودم هم به نحوی تمام آن نیازهایی که می خواستم را در یک متن ندیده بودم ولی این متن من را نسبتا اغنا کرد ، از آن خوشم آمد چرا که فکر می کردم با فضای توهمی که داشت و با موسیقی هایی که در ذهنم بود ، جور در می آمد .

چندمین مرتبه است که در جشنواره فجر شرکت می کنید ؟

دومین سال پیاپی است که در فجر شرکت می کنم . سال گذشته توانستم رتبه برتر تهیه را کسب کنم .

فکر می کنید این نایش رادیویی هم شانس کسب رتبه در جشنواره را داشته باشد ؟

رقبا سال به سال سخت تر می شوند ، رادیو تئاتر بیشتر جا می افتد ، بچه ها بیشتر با آن آشنا می شوند . ریزه کاری هایش در می آید ، نمی توانم از الان بگویم که می توانم یا نه . امیدوارم اگر خودم هم رتبه ای کسب نکردم ، بچه ها ، بازیگر نقش مجید ، بازیگر نقش مادر جزء برگزیدگان باشند چرا که انصافا زحمت کشیدند . پرستار ما به آن نقشی که می خواست نزدیک شده بود . من فکر می کنم که اگر زیاد خوشبینانه نگاه نکنم و بدبینانه نگاه کنم ،  در یک بخش نامزد دریافت جایزه بشویم .

به طور کلی از جشنواره ی امسال راضی هستید ؟

سطح جشنواره خیلی خوب است . داوری ها نسبت به پارسال خیلی خوب شده است . داوری ها سخت تر شده که این خیلی خوب است و باعث می شود کارگردان ها بیشتر تلاش بکنند . در کل راضی هستم فقط ای کاش مکان بهتری به رادیو تئاتر بدهند . من فکر  می کنم این سالن در شان رادیو تئاتر نیست .

از نمایش های صحنه ای جشنواره کاری را دیدید ؟

نه فرصت نشد . خیلی دوست  داشتم ولی فکر  نکنم در این یک روز باقیمانده هم بتوانم کاری را ببینم چون امشب باید به قزوین بر گردم .

و حرف پایانی .

من به عنوان حرف آخر می خواهم از چند نفر تشکر کنم . اگر این کار به جشنواره آمد به خاطر  دعاهای خیر پدر و مادرم بود و همسرم که خیلی به من کمک کرد . از آقای ابوالفضل معصومی سرپرست مدیر کل صدا و سیمای قزوین که خیلی از ما حمایت کردند ، تشکر می کنم . آقای یحیی براتی معاون صدا ، آقای گوهری مدیر تولید ، آقای عابدی نیا مدیر پخش و دیگر عزیزانی که خیلی کمک کردند و من این اجرا را از صمیم قلب به سه تن از دوستانم تقدیم می کنم نادعلی قاسمی دینه سری ، رضا جهانی خواه و محمد علی اشعری عزیز .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *