زیبا مهرعلیزاده ، بازیگر نمایش “بوی خوش سیمرغ ” : برنامه ی جشنواره امسال خیلی منظم بود


نمایش ” بوی خوش سیمرغ ” کاری از گروه تئاتر شیراز به نویسندگی و کارگردانی علی نقی رزاقی در هفتمین روز از جشنواره تئاتر فجر در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفت . زیبا علیزاده در این نمایش علاوه بر اینکه ایفاگر سه نقش مختلف می باشد ، دستیاری کارگردان را نیز بر عهده دارد . خبرنگار تئاتر فستیوال ، به بهانه ی حضور نمایش ” بوی خوش سیمرغ ” در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر گفت و گویی را با وی انجام داده است که آن را می توانید در ادامه مطالعه کنید .  

تئاتر فستیوال

در ابتدا بیوگرافی مختصری از خودتان و کارهای قبلی تان برای ما بگویید .

زیبا مهرعلیزاده هستم ، ۱۵ سال است در خدمت گروه تئاتر آزاد شیراز به سرپرستی آقای علی نقی رزاقی هستم . نمایش های مختلفی داشتیم که به ترکیه و کشورهای دیگر رفته است . در بیست و دومین جشنواره تئاتر فجر شرکت داشتیم . ” خسرو ، شیرین و فرهاد ” ، ” رقص در آتش ” ، ” رویای شب نیمه ی تابستان ” ، ” رامین و ژاله ” بر اساس رومئو و ژولیت شکسپیر که ایرانیزه شده بود و ” گوته ، حافظ و زولیخا ” را کار کردیم که معمولا نقش اول را بازی می کنم . در نمایش ” بوی خوش سیمرغ ” هم نقش اول هدهد را داشتم که متاسفانه به دلیل بیماری نتوانستم در آن بازی کنم . تعدادی هم کار تصویری داشتم ، ” زیر یک سقف ” که سیزده قسمتی بود ، ” مشیت الهی ” که شش قسمتی بود ، “حاصل عمر ” که بازسازی زندانیان سیستان و بلوچستان است و ” باز این قند پارسی که به بنگالی می رود ” که در شیراز و ترکیه اجرا داشتیم . همچنین در زمینه ی طراحی لباس ، گریم ، دوخت لباس و نریشن و صداگذاری روی فیلم و انیمیشن نیز فعالیت می کنم .

در مورد نقش هایی که در این نمایش بر عهده داشتید به ویژه نقش دیوانه ، برای ما بگویید . سعی کردید در فرم بازی تان به چه نکاتی توجه کنید تا تاثیر بیشتری بر مخاطب داشته باشید ؟

متاسفانه به خاطر بیماری نقش اول نمایش را به دوست عزیزم سپردم . برای این نقش هایی که در این نمایش بازی کردم ، بیشتر از دو بار تمرین نکردم . و اما نقش دیوانه ، کلا کار یک کار عرفانی است یعنی تمام نقش ها ، کنیز یا غلام در سایه عرفان در حال اتمام است و این دیوانه طبیعتا با دیوانه ای که در کوچه و بازار می بینیم ، متفاوت است . چون کار سراسر عرفان است ، می توان گفت دیوانه ، دیوانه ی بهلول وار است یعنی نمی توان آن رفتار و اداهای دیوانه ای که در خیابان می بینیم را انجام دهیم . من سعی کردم که در این مدت کم و تمرین کم بتوانم در شصخصیت دیوانه آن عرفانی را که در نمایش وجود دارد ، هفت شهر عشق عطار را که وادی هفتم به خودشناسی و خداشناسی می رسیم ، پیاده کنم و تماشاچیان این دیوانه را با دیوانه ی در خیابان متفاوت ببینند . امیدوارم که توانسته باشم این کار را انجام دهم .

کیفیت برگزاری و مدیریت سی و سومین جشنواره تئاتر فجر را چگونه ارزیابی می کنید ؟

من فکر می کنم کارها خیلی مرتب تر از سال های قبل بود ، دارای یک نظم خاصی بود . از نظر من عالی بود ، مسئولین نور ، صدا ، گریم و … این سالن ، بسیار همکاری کردند . برنامه ی جشنواره خیلی منظم شده بود . فکر نمی کنم کم و کاستی بوده باشد .

و حرف پایانی .  

امیدوارم جوان ها بتوانند بیایند ، کار کنند . اما آن چیزی که من همیشه به هنرجویانم می گویم ، این است که هر کسی می تواند هنرمند شود ، امیدوارم اول انسان باشید ، بعد هنرمند که کامل باشید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *