در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

حسین عباس زاده : “مترسک” تلفیقی از رقص ها ، آیین ها و فرم های نمایشی است .


نمایش خیابانی “مترسک”به نویسندگی و کارگردانی حسین عباس زاده از بیرجند یکی از نمایش های خیابانی حاضر در هفدهمین جشنواره نمایش عروسکی است که در محوطه تئاتر شهر اجرا شد . عباس زاده در گفت و گو با خبرنگار تئاتر فستیوال در مورد آیین های استفاده شده در این نمایش و مضمون آن می گوید که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

حسین عباس زاده با اشاره به اینکه نمایش “مترسک” با نگاهی به آیین های خراسان جنوبی است ، در این رابطه توضیح داد : “مترسک” با تلفیقی از رقص ها ، آیین ها و فرم های نمایشی و با کمک عروسک اشیاء ، اجرا شد . در این نمایش سعی بر آن شده به آیین هایی مثل آیین های گندم درو ، که به کاشت ، داشت و برداشت محصول اشاره دارد ، بحث تمنای باران که در خراسان جنوبی به آن پرداخته می شود و همچنین آیین کوزه شکنی که در گذشته ، ابتدای نوروز در خراسان جنوبی مرسوم بوده و الان تا حدودی به فراموشی سپرده شده ،  پرداخته شود .

وی در ادامه در مورد قصه ی این نمایش خیابانی گفت : این آیین ها از ویژگی های اصلی این نمایش بود که در کنارش یک قصه عامیانه بسیار ساده روایت می شود ، مرد بلند قامتی ، مترسکی را  در زمین هایی که از مردم به زور تصاحب کرده ، می گذارد و پرنده ها که شاهد تصاحب زمین ها هستند ، گندم ها را به مردم می رسانند و آن مرد به خاطر فراری دادن پرنده ها ، مترسک را در زمین می گذارد . اما پرنده ها با مترسک دوست می شوند و این رابطه باعث می شود که باز هم گندم ها را به مردم برسانند . آن مرد چون از این موضوع ناراحت است که مترسک برخلاف انتظارش عمل کرده ، قطعات بدن مترسک را از هم جدا و او را زندانی می کند . پرنده ها هم تکه تکه بدنش را در می آورند و مجدد سرهمش می کنند و در واقع به نوعی با کمک مردم و همراهی این پرنده ها و مترسک مرد بلند قامت ، زمین هایشان را ترک می کند و آنها به این خواسته که زمین های خودشان را دوباره به دست بیاورند ، می رسند . پایان نمایش هم یک پایان شاد با رقص محلی خراسان جنوبی است .
عباس زاده در مورد حضور در دورهای مختلف جشنواره نمایش عروسکی گفت: در نهمین جشنواره نمایش عروسکی ، نمایش “خروس زری پیرهن پری” احمد شاملو را در تالار سنگلج اجرا کردم ، در دهمین دوره جشنواره هم نمایش “خورشید حسنک” که از نوشته های خودم بود را در خانه هنرمندان به روی صحنه بردم ولی در بخش خیابانی اولین دفعه است که حضور دارم . از همه ی عوامل برگزاری این رویداد بزرگ عروسکی ایران تشکر می کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *