در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

سوسن مقصودلو : اهمیت به طبیعت ، کودک و تئاتر کودک در همدان اتفاق خوبی است


سوسن مقصودلو بازیگر باسابقه ی عرصه ی تئاتر که سال ها در زمینه تئاتر کودک فعالیت داشته است ، یکی از مهمانان بیست و ششمین چشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان می باشد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این بازیگر خوش ذوق و مهربان داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

نازنین محب اهری – تئاتر فستیوال : چه نمایش هایی را در جشنواره دیدید ؟

یک نمایش از بلژیک دیدم و از آن خوشم آمد . نمایش یک بازیگر اصلی داشت و آقایی که در کنار صحنه نشسته بود ، صدای صوت ها را چه با دهان چه از طریق ساز در می آورد که برای من خیلی جالب بود .

سطح کیفی نمایش چطور بود ؟ به نظر شما مناسب جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان بود ؟

بله . خیلی سعی شده بود که از کلام استفاده نکنند . داستان ساده ای داشت و خیلی خوب می توانست ارتباط برقرار کند .

روند برگزاری جشنواره نسبت به دوره های پیش چطور بود ؟

من در در همه دوره های جشنواره حضور نداشتم . در دو دوره با فاصله در جشنواره شرکت کردم و نمایش ارائه دادم . وقتی در جشنواره نمایش داشتی باشید ، طبیعتا درگیر آن هستید . امسال چون به عنوان مهمان به جشنواره آمده بودم ، فرصت خوبی بود که بتوانم آثار را ببینم .

اگر انتقاد یا پیشنهادی دارید ، بفرمایید .

در وهله اول اینکه اهالی تئاتر به هر بهانه ای دور هم جمع شوند ، اتفاق فرخنده ای است همچنین اینکه تمرکز آن ها بر کودک و نوجوان است هم اتفاق خوبی است . من شنیده ام در تلاشند که یک رشته تخصصی با عنوان تئاتر کودک و نوجوان در دانشگاه ایجاد شود و دانشجو تربیت کنند که خیلی خوب است . ما در دوران خودمان این شانس را داشتیم که در کانون پرورش فکری ، دوره مربیگری تئاتر کودک را بگذرانیم و در آینده مان چه در تولید تئاتر کودک و چه در تدریس بازیگری کودک و نوجوان خیلی به ما کمک کرد . امیدوارم که این اتفاق الان هم رخ دهد و این رشته جدی شود . تمرکز روی این موضوع می تواند از همین جشنواره شروع شود و سمینار برگزار شود و اهالی این رشته دور هم جمع شوند .

همانطور که می دانید شب گذشته هم کارگاهی در رابطه با این موضوع برگزار شد . پس شما هم با این اقدام موافق هستید ؟

بله ، صد در صد .

خیلی از دوستان و اساتید معتقدند که این رشته نباید جزو رشته های کارشناسی ارشد باشد و باید در دوره لیسانس گذرانده شود تا آن تجربه های تئوری بدست بیاید . پس شما هم معتقد هستید که باید از دوره کارشناسی این دوره گذرانده شود ؟

من خودم در هنرهای زیبا درس خوانده ام و اسم رشته ما ، هنرهای نمایشی بود . یعنی تمام چیزهایی که مربوط به تئاتر می شود ، از بازیگری تا کارگردانی و نمایشنامه نویسی و … را می گذراندیم و بعد انتخاب می کردیم که گرایش مان چه باشد . الان هم می تواند به این صورت باشد . منظور من این نیست که این رشته از دوره لیسانس باشد ، منظورم این است که یک سری آدم تربیت شوند و بعد بر حسب استعدادی که دارند ، در دوره فوق لیسانس گرایش خود را انتخاب کنند .

اگر صحبت پایانی دارید ، بفرمایید .

این جشنواره ، بیست و ششمین دوره خود را گذراند ، امیدوارم که فقط در حد یک جشنواره ای که یک روزی شروع می شود و چند روز بعد تمام می شود ، نباشد . واقعا پیگیر باشد و این اتفاقات بیفتد . اهمیت به طبیعت ، اهمیت به کودک ، اهمیت به تئاتر کودک به خصوص در شهری که شهر کوچکی است ، اتفاق خوبی است . خیلی خوب است که اهالی این شهر بتوانند به سمت دیدن و علاقه مند شدن به تئاتر ، گرایش پیدا کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *