در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

شهرام کرمی : شعار امسال جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با دور اندیشی انتخاب شد


شهرام کرمی ، مدیر کل اداره هنرهای نمایشی که در کارنامه ی خود دبیری چندین دوره جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را داشته است ، طی گفت و گویی که با خبرنگار تئاتر فستیوال در بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان داشت ، درباره سیاست های برگزاری این جشنواره ، شعار جشنواره و روند گسترش تئاتر کودک و نوجوان در سراسر کشور و … گفت که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

نازنین محب اهری – تئاتر فستیوال : در این یک روزی که در همدان حضور داشتید ، آیا فرصت کردید نمایشی را ببینید ؟

متاسفانه فرصت نکردم نمایشی را ببینم چون تا امروز ، دوشنبه صبح خرمشهر بودم . هفته گذشته نیز همدان و درگیر امور اجرایی جشنواره بودم . برنامه ام این بود که امروز در آخرین روز جشنواره بتوانم اجراهای این جشنواره را ببینم ولی پروازم از خرمشهر به تهران با تاخیر همراه بود . ساعت دو به تهران رسیدم و تصمیم داشتم ساعت ۵ بعدازظهر در همدان باشم تا بتوانم اجراها را ببینم ولی متاسفانه سفر طولانی شد و این اتفاق نیفتاد . 

با توجه به روند برگزاری جشنواره این دوره نسبت به ادوار پیشین ، جشنواره رویکرد جدیدی داشته است یا خیر ؟

تمام تلاش ما این است که هر دوره ، جشنواره نسبت به دوره پیشین خود رشد داشته باشد و بتواند هم در ماهیت و هم در شکل ، در راستای سیاست های  جشنواره و سیاست های اداره کل هنرهای نمایشی ، روند توام با تحول را طی کند . به نظر من روندی که جشنواره طی کرده است ، روندی منطقی و با برنامه بود و در راستای سیاست های گذشته جشنواره به کار خود ادامه می دهد . قطعا هنرمندان باید اظهار نظر کنند . جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ، جشنواره ای پویا است و بسیار در رشد تئاتر کودک و نوجوان موثر است .

اتفاقات خوب جشنواره را فقط از یک بُعد اینکه گروه ها می آیند و در جشنواره شرکت می کنند ، نبینیم . جشنواره از نقطه ای پیشتر شروع شده تا به امروز که در طول پنج روز برگزار می شود . باید ببینیم که کلیت آن چه تاثیری داشته و روند حضور ، انتخاب ، برنامه های جنبی جشنواره چطور بوده است . این ها اتفافات فرعی جشنواره است ، بهتر است روزشمار جشنواره را فقط در چند روز نبینیم بلکه کلیت آن را باید در یک یا دو ماه و یا چند ماه ببینیم و تاثیر آن را بر تئاتر کودک و نوجوان بررسی کنیم .

شعار این دوره از جشنواره “کودک ، طبیعت ، تئاتر” بوده است ، نظر شما در این رابطه چیست ؟ و آیا طبیعت وارد جشنواره شده است ؟

جشنواره هرسال شعاری دارد ، شعار امسال نیز با دور اندیشی ، فکر و اندیشه انتخاب شد تا هم بتواند جریان مضمونی آثار را هدایت کند و هم در بخش پژوهش و علمی جشنواره فرصتی پیش بیاید که به یک مضمون اساسی تئاتر فکر شود . به نظرم انتخاب یک شعار برای هویت بخشی یک جشنواره خیلی حائز اهمیت است و قطعا تاثیر خود را بر جشنواره گذاشته است .

با توجه به اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان چندین سال است در همدان برگزار می شود و با این اتفاق همدان در مرکز توجه قرار گرفته است و تئاتر کودک در این شهر رشد پیدا کرده ، آیا نباید با برگزاری جشنواره در شهرهای دیگری که با کمبود امکانات مواجه هستند ، این روند رشد را در تمامی ایران گسترش دهیم ؟

جشنواره را کل تئاتر کودک نبینید . جشنواره یک رویداد است ، اجراها و فعالیت تئاتر کودک و نوجوان را یک روند دیگری ببینید که کاملا بدیهی است در سراسر کشور،  ما گروه های فعال تئاتر کودک و نوجوان داریم  . جشنواره یک رویداد مجزاست . این نگاه که ما همه اتفافات تئاتر را در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ببینیم ، نگاه اشتباهی است . می تواند همایش ها و جشنواره های مختلف و گردهمایی های مختلف ، تحت عنوان تئاتر کودک و نوجوان در سراسر ایران اتفاق بیفتد ، چنانکه پنج ، شش رویداد کودک و نوجوان در سراسر کشور داریم یا حتی اتفاقاتی که سایر نهادها همچون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می کنند . مهم این است که این اتفاقات در راستای تئاتر کودک و نوجوان اتفاق بیفتد . امیدوارم شاهد رشد و توسعه تئاتر کودک و نوجوان در سراسر کشور باشیم .

و صحبت پایانی .

من از تمامی مسئولین برگزاری جشنواره و تمامی آن هایی که کمک کردند تا این رویداد بتواند به نحو شایسته ای برگزار شود ، تشکر می کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *