در مصاحبه اختصاصی با تئاترفستیوال

پروفسور عطاالله امیدوار : جوان ها باید ابتدا راه و روش تحقیق را بیاموزند


تئاتر فستیوال

پس از رونمایی پوستر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر و انتقادهای فروانی که از همه سو نسبت به این پوستر وارد شد ، به سراغ پروفسور عطاالله امیدوار ، نقاش ، عکاس ، معمار ، شهرساز و موسیقیدان ، دارای PhD از دانشکده معماری بوزار فرانسه ، رفتیم تا نظر ایشان را راجع به طراحی این پوستر جویا شویم .

پروفسور امیدوار که تا کنون نمایشگاه های عکاسی و نقاشی فراوانی را در اقسا نقاط دنیا برگزار کرده اند ، در ابتدا برای احترام به طراح پوستر و هنر گرافیک نمی خواستند در مورد پوستر جشنواره به عنوان یک اثر هنری صحبتی کنند. البته این در حالی بود که ایشان از فاجعه ای که در مورد طراحی پوستر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر رخ داده ، اطلاعی نداشتند و هنوز پوستر را ندیده بودند . بنابراین قرار شد پوستر را برای ایشان ارسال کنیم و در تماس بعدی در مورد این پوستر با هم گفت و گو کنیم .

پس از تماس دوباره با پروفسور امیدوار ، ایشان با بیان اینکه برای نسل جوان احترام بسیاری قائل هستند ، گفتند : “متاسفانه این پوستر بسیار ضعیف و مضحک طراحی شده است . ”

این معمار و نقاش بزرگ درباره ارتباط هنر تئاتر با هنر گرافیک و همچنین طراحی پوستر سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر گفتند : ” تئاتر هنر ارتباط روبرو با مخاطب است و باید بسیار نرم و با احساس باشد ؛ به طوری که در تاریخِ لوگوهای تئاتر نیز سعی بر این بوده که این احساس را نشان دهند . احساسی که تا به حال تغییری در آن ایجاد نشده است . در صورتی که این پوستر این احساس جاری در هنر تئاتر را دیکته نمی کند ؛ چرا که از سخترین فرم ، یعنی مربع که دارای  گوشه های ۹۰ درجه است ؛ برای طراحی آن استفاده شده است .”

ایشان که از علاقه مندان جدی به پژوهش در زمینه تاریخ هنر نیز هستند و در این زمینه مطالعات بسیاری داشته اند ، در ادامه ی صحبت های خود گفتند : ” با عذر خواهی تمام از طراح ، احساس می کنم از آنجا که مفهوم تئاتر سوغات فرنگ است ، توسط برخی از هنرمندان ما درک نشده است ؛ آن هم در شرایطی که در کشور عزیزم در گذشته دور ماسک های طلا وجود داشته و استفاده می شده است ؛ که نمونه های آن در موزه ایران باستان موجود است و برای طراحی پوسترهایی از این دست بهتر است از موتیف های ایرانی استفاده شود که ترکیب آن با المان های هنرهای نمایشی در یونان میتواند در ایجاد ارتباط بین هنر تئاتر و گرافیک مفید باشد و نتیجه نیز اثری در خور جشنواره ای بین المللی می شود . برای رسیدن به این منظور به نظر من بهتر است قبل از هر چیز راه و روش تحقیق به جوان ها آموزش داده شود .”

پروفسور عطالله امیدوار در پایان برای تمامی اهالی هنر علی الخصوص جوانان آروزی موفقیت کردند .

۱۱ نظر ثبت شده است .

 1. kati گفت:

  استاد عزیز . سلامت و زنده باشید

  ???????
  ???????
  ???????
  ???????
  ???????
  ???????

 2. نیما حسندوست گفت:

  میشه یه نظرخواهی بذارن حالا ببینن نظر مردم چیه راجب پوستر … هه مسخره ها

 3. سعید گفت:

  چه ادم های باسواد و فرهیخته ای در کشور داریم که ازشون استفاده نمی کنیم … چه حیف متاسفم

 4. shabnam گفت:

  ey kash in sohbathaye zibaye shomaro aghaye tarahe poster
  ghabl az tarahi mishenid
  shayad az in khalaghiata be zehnesh nemiresid
  shayad
  motmeaen nistam albate

 5. میرمجیدی + محمدرضا گفت:

  سلام
  متاسفانه آقای پروفسور این سوغات فرنگ مارو گند زدن توش
  وقتی خارجی ها رو توی تئاترشهر میبینم که خیره شدن به پوستر واقعا خجالت می کشم
  اونا این ایموجی ها رو روی لیوانای یک بار مصرفشونم نمی چسبونن که ما پوستر جشنواره فجر مون !

 6. kiarash2018 گفت:

  مضحکه کلمه مناسبیه واسه پوستر . خوشم اومد

 7. مریم گفت:

  حرف حساب جواب نداره ???????
  ???????
  ???????
  ???????
  ???????
  ???????

 8. فرهاد گفت:

  #تغییر_پوستر_جشنواره_تئاتر_فجر

 9. گرافیست گفت:

  ببخشید ایشون در ایران زندگی می کنن ؟ چرا نباید از هنرمندان بزرگ کشورمان برای اتفاقات بزرگ فرهنگی کشورمون استفاده بشه تا دیگه بیشتر از این با فرهنگ و هنر کشورمون بازی نشه … آخه زشته واقعا دیگه

 10. سارا گفت:

  آموزش ؟؟ فرهنگ ؟؟ جوان ؟؟

 11. قدیمی گفت:

  واقعا چرا از اساتید برجسته ی کشور استفاده نمی شه ؟؟؟؟!!! تا کی قراره هزینه بدیم ! به خودتون بیاین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *