در مصاحبه اختصاصی با تئاترفستیوال :

محمود فرضی نژاد: نمایش ” آلتن آی ” برگرفته از یکی از باورهای ترکمن صحرا است


نمایش خیابانی ” آلتن آی ” در اولین روز از چهلمین دوره جشنواره تئاتر فجر  به نویسندگی و کارگردانی محمود فرضی نژاد در محوطه مجموعه تئاتر شهر اجرا شد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال با کارگردان این نمایش گفت و گویی انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

آمنه ملاحاجی – تئاتر فستیوال : در مورد نمایش ” آلتن آی ” توضیح بدهید.

نمایش ” آلتن آی ” برگرفته از یکی از باورهای ترکمن صحرا است که بر اساس آن ، دختران و زنان ایل ، زمانی می توانند عاشق زندگی ، کوچ و پویایی باشند که ماه بدر کامل شود . بنابراین منتظر می مانند تا این اتفاق بیفتد . اما در نمایش ما ، در شبی که قرار بود ماه کامل بشود ، این اتفاق نمی افتد و همه به دنبال بدر کامل می گردند و در نهایت متوجه می شوند که در چنگال عفریت گرفتار آمده اند . دختران ایل بهترین هدایای خودشان را ، یکی لباس عروسی اش ، یکی آن کلاه معروف و گرانبهایی که برای جهیزیه خود یا مادرش درست کرده و دیگری فرش بافته و …) به بانوی شجاعی به اسم آلتن آی می دهند تا ماه را از چنگال عفریت نجات بدهد .

در مورد وضعیت تئاتر در سیاهکل، علی الخصوص تئاتر خیابانی توضیح دهید ؟

من خودم اهل سیاهکل هستم و این دهمین دوره است که در جشنواره تئاتر فجر شرکت می کنم . علاوه بر جشنواره تئاتر فجر،  در جشنواره تئاتر دانشجویی ، جشنواره تئاتر ماه و جشنواره تئاتر خیابانی مریوان هم شرکت کرده ام . گروه موسیقی و تئاتر “دیلمون” ،  نزدیک به بیست و پنج سال است که هم در زمینه موسیقی و هم در زمینه نمایش فعالیت می کند و هر سال در یکی از فستیوال ها کار ارائه می دهد. اجراهای خارج از ایران هم داشته و علاوه بر موسیقی نواحی ایران، در فستیوال های موسیقی فولکلور جهانی هم حضور داشته است . خدا را شکر تا الآن با یک گروه پانزده نفره جوان، صاحب ایده و خلاق کار می کنیم.

طی دو سال گذشته شیوع کرونا چه تاثیراتی بر فعالیت تئاتری شما داشته است ؟

مسلما کاهش پیدا کرده و زندگی خیلی از هنرمند ها را تحت شعاع قرار داده و ما هم از این قاعده مستثنی نیستیم. ما سعی کردیم که فعالیت موسیقی و نمایش را در فضای مجازی ادامه دهیم تا از حلاوت خودش نیفتد و سرد نشود . بعد از کرونا ، این دوره از جشنواره تئاتر فجر ، اولین فستیوالی است که بطور رسمی در آن اجرا کرده ایم.

اگر نکته ای باقیمانده، بفرمایید .

از تئاتر فستیوال، برگزارکنندگان فستیوال، دبیر جشنواره ، مسئول محترم اداره کل هنرهای نمایشی و دفتر تئاتر خیابانی قشم که تلاش کردند تا این فستیوال ، با توجه به کرونا و همه مشکلاتی که سر راه بود ، برگزار شود ، تشکر می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *