در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

مسعود طیبی : امیدوارم تئاتر به جایگاه تولید اندیشه بازگردد .


نمایش “در مه بخوان” به کارگردانی مسعود طیبی در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفته است . “در مه بخوان” یکی از نمایشنامه های زنده یاد اکبر رادی است که برای اولین بار در ایران اجرا می شود . خبرنگار تئاتر فستیوال به همین بهانه گفتگویی با کارگردان جوان این نمایش ترتیب داده که می توانید در ادامه بخوانید :

در مصاحبه ای گفته بودید در دوران دانشجویی در ارتباط با آثار رادی مطالعاتی داشتید . چرا در بین آثار رادی این نمایشنامه را برای اجرا انتخاب کردید؟

پایان نامه دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد من در مورد استاد اکبر رادی بود و این ششمین اجرای من از آثار ایشان است . این اثر در میان آثار استاد اثری متفاوت ، پر از رفت و آمد و درگیری است که به بررسی شرایط روشنفکری و تقابل آن با فضای بومی در دهه ۵۰ می پردازد .

نگران نبودید به خاطر فضای مردانه ی این نمایشنامه نیمی از مخاطبان تان را از دست بدهید؟

من هرگز نگاه جنسیتی به اجرای آثارم ندارم . صرفا نگاه من انسانی و اجتماعی است و هرگز دیدگاه سیاسی هم نداشته ام .

درباره ی انتخاب بازیگران این نمایشنامه توضیح دهید .

انتخاب بازیگران این اثر بسیار سخت بود چون بازیگران باید توانایی بازی های سنگین و طولانی رئالیستی را داشته باشند . بازیگران بسیاری آمدند و رفتند تا بعد از گذشت مدتی بازیگران اصلی مشخص شدند . ایجاد لحظه در این اثر مهم ترین وظیفه ی بازیگر است . این نمایش ، نمایش ثانیه هاست؛ عمل، سکوت، عکس العمل . به همین خاطر کار بازیگر دشوار است .

چه مدت با گروه تمرین داشتید ؟

دو ماه .

چرا تماشاخانه سنگلج را برای اجرا انتخاب کردید ؟

به دو دلیل . اول اینکه دکتر رکن الدین خسروی و علی نصیریان و … از استادانی هستند که در این سالن اجرا برده اند و برای من حس نوستالژیک داشت . دوم اینکه بدون هیچ دلیلی مدیر مجموعه تئاتر شهر به من اجرا نمی دهد . اگر شما دلیلش را فهمیدید به من هم بگویید . با اینکه من پیش از این اجراهای موفقی در تئاتر شهر داشته ام . شاید مثل آقای فرهاد مهندس پور که اوج باند بازی را در تئاتر به همه نشان دادند در تئاترشهر هم پارتی بازی است . نزدیک به دو سال است به من می گویند تعهدات خانم مقتدی -مدیر پیشین مجموعه- باید ابتدا اجرا شوند !! مگر خانم متقدی به کل ایران اجرا داده اند ؟ هر کسی آمد و نمایش خود را اجرا کرد ! فقط جا برای من نبود ؟؟! به هر حال از من خوششان نمی آید و تاکید می کنم آقای علی عابدی یکی از بی نقص ترین و شریف ترین مدیران تئاتری است که مدیریت تماشاخانه سنگلج را بر عهده دارد .

در این مدت که نمایش اجرا شده است تا چه میزان توانسته اید با مخاطبان تان ارتباط برقرار کند ؟ و چه بازخورد هایی داشتید ؟

خدا را شکر نمایش مان بازخورد بسیار خوبی داشته است .

و حرف پایانی .

مشکل من در دو چیز است اول اینکه جزو هیچ باند مافیایی تئاتری نیستم ، دوم اینکه ثروتمند نیستم تا تئاتر اشرافی کار کنم . مافیای خنده دار جشنواره تئاتر فجر این دوره را دیده اید؟ محمد مساوات ، خود داور جنشواره است ، خودش هم در جشنواره نمایشی را اجرا می کند و در بخش بین الملل هم اجرا می کند !! بعد هم که از اجرا انصراف می دهد!! مجموعه تئاتر شهر هم چنین وضعیتی دارد . می ترسم خدا هم حریف این باند مافیایی نشود . البته کفر نمی گویم فقط تشریح وضعیت مافیایی تئاتر است . امیدوارم تئاتر به جایگاه تولید اندیشه بازگردد .

۵ نظر ثبت شده است .

 1. امیر محمد حسینی گفت:

  لایک

 2. فرامرز گلریز گفت:

  امیدوارم همه جوان های تئاتری سراغ متن های اصیل و درست و حسابی بروند .
  حتما این نمایش را می بینم

 3. ساره - 57 گفت:

  خیلی حرف داشته .. نگفته میشه فهمید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *