در مصاحبه اختصاصی با تئاترفستیوال؛

هیام احمدی : تئاتر خیابانی از لحاظ مالی حمایت نمی‌شود


نمایش خیابانی ” تله من ” به نویسندگی و کارگردانی هیام احمدی از شاهین شهر در چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اجرا شد . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این نمایش انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

آمنه ملاحاجی – تئاتر فستیوال : هیام احمدی درباره سوژه نمایش خیابانی ” تله من ” به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : موضوع این نمایش درمورد سالمرگی و روزمرگی های انسان ها است که در تله های خود گرفتار شده اند . هر کدام از ما به نوعی تله ای در زندگی خود داریم که در آن گیر افتاده ایم . این نمایش جریان یک انباردار در اداره پست است که بیست و هفت سال ، در بین جعبه های بی نام و نشان گیر افتاده . با خودش درگیری ذهنی دارد ، و این خیالات در ذهنش مجسم می‌شود و روی صحنه می آید . و به طریقی او را به جلو هل می‌دهد تا تغییری در زندگی اش ایجاد کند و این جعبه ها را باز کند  و ببیند که چه خبر است و چه اتفاقی پیش می آید . طرح ، ایده و کارگردانی این نمایش با بنده و همسرم فرامرز غلامیان و دخترم مهربان غلامیان بازیگران آن هستند .

احمدی در خصوص تاثیر همه گیری کرونا طی دو سال گذشته و تاثیر آن بر فعالیت های « گروه تئاتر مهربان » توضیح داد : ما علاوه بر تئاتر خیابانی ، در بخش صحنه ای و تئأتر کودک هم کار می‌کنیم و در واقع این شغل خانوادگی ما است و شغل دیگری نداریم. طی این دو سال ، سالن ها بسته و اجراها تعطیل شدند . علاوه بر آن ، مدارس و مهدکودک ها هم بسته بودند و اجرای عمومی نداشتیم و سقوط هنری و اقتصادی برای هنرمندان و البته تمام مردم دنیا رقم خورد .

کارگردان نمایش تله من در مورد وضعیت تئاتر خیابانی در شاهین شهر گفت : من ساکن شاهین شهر هستم ولی اصالتا آبادانی هستم . حدود سه سال است که به خاطر شرایط جوی و آب و هوای آبادان که بسیار آلوده است و بیماری هایی که برای من و دخترم به وجود آمده ، ساکن شاهین شهر هستیم . در شاهین شهر گروه هایی که در حوزه تئاتر فعال باشند وجود ندارد ، منتها گروه هایی از کل استان اصفهان ، از جمله اصفهان و خمینی شهر هستند و گروه ما از شاهین شهر کار ارائه می دهد .

او در پایان اضافه کرد : اما گله ای که دارم این است که از لحاظ مالی و اقتصادی حمایت نمی‌شویم و به هر ارگانی مراجعه می‌کنیم می‌گویند بودجه نیست . این بودجه کجا می‌رود؟! مگر می‌شود که بودجه هنری و فرهنگی نباشد! و اگر نیست چرا ارگان هایی مثل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، شهرداری ، فرمانداری و … به ما ارائه نمی‌دهند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *