در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

پژمان شاهوردی : تئاتر خیابانی باید شخصیت داشته باشد / میزانسن دهی در تئاتر خیابانی برای من بسیار اهمیت دارد


پژمان شاهوردی نویسنده و کارگردان تئاتر در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با نمایش خیابانی “سرباز” حضور دارد . به بهانه اجرای این نمایش در جشنواره خبرنگار  تئاتر فستیوال گفت و گویی با این کارگردان انجام داده است . که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

در رابطه با حضور نمایش خیابانی “سرباز” در سی و هشتمین جشنواره تئاتر فجر توضیح دهید .

نمایش “سرباز” به نویسندگی امیرحسین شفیعی و کارگردانی بنده کاری از استان لرستان ، شهرستان بروجرد است . این نمایش به سفارش اداره کل هنرهای نمایشی امسال وارد جشنواره تئاتر فجر شد . همانطور که شاید دوستان بدانند ؛ من دو سال پیاپی کارگردان برگزیده بخش خیابانی تئاتر فجر بودم . امسال بنا به دلایلی برای جشنواره کار نفرستادم . ولی پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی خود را موظف دیدم که کاری برای ایشان آماده ، تهیه و تولید کنم . وقت ما برای تولید یک اثر نمایشی بسیار کم بود و محدودیت زمان کار را برای رسیدن به پروژه اجرایی و شیوه اجرایی سخت می کرد . ما شبانه روز تلاش کردیم که نمایشی درخور نام و شان سردار عزیزمان تولید کنیم . ولی در نهایت خداراشکر در این چند روزی که اجرا داشتیم ، مخاطبین بسیار راضی بودند و کار را پسندیدند .

چه مدت برای تمرین این نمایش وقت داشتید ؟

ما فقط ۱۲ روز برای تمرینات این نمایش وقت داشتیم .

مانند همیشه ما شاهد میزانسن های خیلی منظمی در کارگردانی شما هستیم . دلیل این شیوه اجرایی در اکثر نمایش هایتان چیست ؟

متاسفانه بچه های تئاتر خیابانی ، اجرای خیابانی را خیلی ساده می پندارند . یعنی نگاه آن ها این است که اگر ما بغچه ای پهن کردیم و طبق یک اتفاق کار را جلو بردیم ، تعریف تئاتر خیابانی است . ولی به نظر من شان تئاتر خیابانی بسیار بالاتر از این است که ما یک نمایش را فقط به صرف اینکه وارد جشنواره شویم ، تولید کنیم . به همین دلیل با آنکه نمایش ما تئاتر خیابانی است ولی حتی پلک زدن بازیگران هم برای من اهمیت دارد . میزانسن دهی در تئاتر خیابانی بسیار مهم است . اولیت اصلی من این است که مخاطبی که با اثر روبرو می شود ، متوجه شود که کار من شخصیت دارد .  به نظر من تئاتر خیابانی باید شخصیت داشته باشد . اگر شخصیت نداشته باشد ، در تعریف آن مردم دچار سوء تفاهم می شوند و تعریف هایی که مردم عام از تئاتر خیابانی دارند ، متاسفانه با رسالت تئاتر خیابانی فاصله زیادی دارد .

در شهر بروجرد فضایی مختص تئاتر خیابانی وجود دارد ؟

تئاتر خیابانی ، تئاتر گیشه ای نیست که ما برای آن بلیت بفروشیم و اجرا کنیم . بلکه گروه های نمایشی باید حمایت شوند . متاسفانه نه فقط در بروجرد بلکه در تمامی شهرستان ها حمایتی صورت نمی گیرد . من بارها این حرف ها را زده ام . ما دو سال برگزیده جشنواره فجر بودیم ، اما یک نفر از مرکز هنرهای نمایشی و یا کانون نمایش های خیابانی به من نگفت که بودجه ای به نمایش شما که برگزیده جشنواره بود ، اختصاص می دهیم تا در محوطه تئاتر شهر و یا در تبریز و یا حتی در شهر بروجرد اجرا کنید تا مردم با این تئاتر فاخر آشنا شوند . متاسفانه این اتفاق نمی افتد . چون انگار در تئاتر خیابانی یک نفر به تنهایی برای گروه های نمایشی تصمیم می گیرد . شورای تصمیم گیری تئاتر خیابانی نداریم . به همین دلیل هر بلایی که دوست دارند بر سر تئاتر خیابانی می آورند .

اگر پیشنهاد و یا راهکاری در اینباره دارید ، بفرمایید .

من به دوستان هم این پیشنهاد را داده ام که یک جلسه مناظره بگذارند و دوستانی را که کار بلد هستند و در این زمینه فعالیت می کنند را دعوت کنند . اگر این اتفاق بیفتد من هم ممنون می شوم و هم بسیار مایل هستم با آنها بحث و گفتگو داشته باشم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *