در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

یاسر میرحمیدی : اوضاع تئاتر شهر رشت خوب نیست / “همه همدردیم” نمایشی بدون کلام و فانتزی است


 یاسر میرحمیدی کارگردان تئاتر در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر با نمایش خیابانی “همه همدردیم” حضور دارد .  به بهانه اجرای این نمایش در جشنواره ، خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با این کارگردان انجام داده است که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

 

یاسر میرحمیدی با اشاره به اینکه نمایش خیابانی “همه همدردیم” در رابطه با حادثه سقوط هواپیما در سال جاری است گفت : این نمایش مربوط به اتفاقی است که به تازگی افتاد و می توان گفت که این سوژه درد روز جامعه است . به همین دلیل من تصمیم گرفتم کاری در این راستا انجام دهم . تصاویری که از این حادثه پخش شد ، مخصوصا تصویر آن “کفش کودک” و “عروس و داماد” بسیار من را تحت تاثیر قرار داد . من از این دو تصویر ایده گرفتم و با یک روند فانتزی به این داستان پرداختم . نمایش “همه همدردیم” بدون کلام است و فانتزی . که با تک بازیگر و بدون دیالوگ اجرا می شود . ما با توجه به فرصت محدودی که داشتیم ، این نمایش را برای اجرا آماده کردیم .

میرحمیدی در رابطه با مدت تمرینات این نمایش توضیح داد : سوژه کلی ما یک نقاشی بود و براساس همان نقاشی نیز جلو رفتیم . همچنین از تصاویر گرافیکی که در فضای مجازی پخش می شد استفاده کردیم . همزمان تمرینات را شروع کردیم و اتود زدیم تا به یک فرم اجرایی برسیم . بسیار فشرده کار کردیم و طی ۱۲ – ۱۳ روز کار را بستیم .

این کارگردان در پاسخ به اینکه آیا در دوره های پیشین هم در جشنواره تئاتر فجر حضور داشتید ، گفت : بله . ولی حضور ذهن دقیق ندارم . یادم است که یک یا دو سال گذشته برای طراحی صحنه نمایشی در جشنواره بودم . در سال ۹۴ نیز با نمایش “رعنا” به این جشنواره آمدم . در سال ۸۹ هم حضور داشتم .

کارگردان نمایش خیابانی “همه همدردیم” به وضعیت تئاتردر شهر رشت اشاره کرد و در خصوص استقبال مردم گفت : پیشینه تئاتر شهر رشت به خیلی قدیم برمی گردد . می توان گفت ورود تئاتر از رشت بوده است . ولی متاسفانه از لحاظ بیننده دیگر استقبال مانند قبل نیست . دلیل آن را نمی دانم ولی اکنون تئاتر در این شهر اوضاع خوبی ندارد .

او در پایان در رابطه با کیفیت آثار حاضر در جشنواره تئاتر فجر توضیح داد : امسال جشنواره شرایط خیلی ویژه ای داشت . کاش آثار بهتری به جشنواره می آمدند ، البته بعضی از نمایش های داخلی خوب بودند ولی در کل کیفیت آثار این دوره ۵۰ -۵۰ بود . یعنی نمی توان گفت که انتخاب آثار نسبت به سال قبل بهتر بود . در کل به همگی خسته نباشید می گویم . همچنین از روزبه اخوان که موسیقی نمایش را بر عهده داشت ، خیلی برای آن زحمت کشید و یک موسیقی خلاقانه اجرا کرد و تک بازیگر نمایش ؛ نسرین بابایی تشکر می کنم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *