بازیگران تئاتر از نمایش “صندلی ها” می گویند .


حسین رحیمی که سال گذشته نمایش “پرده برداری” را به همراه بازیگران معلول پرتوان به روی صحنه برد ، این روزها نمایش “صندلی ها” نوشته اوژن یونسکو را به روی صحنه دارد . در طی اجرای عموم این نمایش هنرمندان بسیاری همچون مهدی میامی ، فرحناز منافی ظاهر و جواد انصافی به تماشای “صندلی ها” نشستند . خبرنگار تئاتر فستیوال پس از اجرای این نمایش با این سه هنرمند عرصه ی تئاتر به گفت وگو نشست و این هنرمندان از “صندلی ها” و توانایی های بازیگران معلول پرتوان این نمایش گفتند که می توانید در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

مهدی میامی : برای دیدن نمایش “صندلی ها” پراوز کردم .

مهدی میامی با ببان اینکه از اجرایی که دیده ، لذت برده است ، گفت : اجراهای اوژن یونسکو اساسا اجراهای سختی است . اجراهایی است که شاید همزبان با شرایط کشور ما نباشد اما فهم و درک از تئاتر خالص و تئاتر ناب اوژن یونسکویی در دنیا به وجود آورد که برای ما اجرای آن دشوار است .

وی در ادامه گفت : نمایش “صندلی ها” من را به یاد نمایش “مستاجر جدید” اوژن یونسکو انداخت که با استاد خدا بیامرز رضا کرم رضایی کار کردیم که شناخت فوق العاده ای از یونسکو داشت . در کل می توانم بگویم تماشای این نمایش برای من خیلی لذت بخش بود . من تمام انتقادهایم را کنار می گذارم و اصلا یادم رفت بگویم که بازیگران کار انسان هایی بودند که معلولیت داشتند و با این معلولیت انگار که فراتر از ما بودند . من بازی های به این زیبایی را در بازیگران توانای کشورمان هم کمتر سراغ دارم .

این بازیگر و کارگردان تئاتر در مورد حمایت از این گروه نمایشی گفت : من اصلا معتقد به حمایت نیستم چون خود بچه ها آنقدر توانا هستند که این حمایت را جذب می کنند یعنی این اتفاق می افتد و نیازی نیست که ما حمایتشان بکنیم . منی که اجرای قبلی شان ، “پرده برداری” را دیدم ، برای دیدن این اجرا ، پرواز کردم یعنی مهم این است که این بچه ها چقدر کار کنند و چقدر تماشاگر بیاید ، این اتفاق مهم است . به نظر من خود بچه ها باید مدام کار بکنند ، در هر رشته ای مدام حضور داشته باشند ، ما نباید حمایت بکنیم ، خود حمایت جذب می شود . من در صحبت هایم گفتم و اصلا غلو نمی کنم ، بازی هایی که دیدم یا خلاقیت های کارگردانی را در اجراهای دیگر کمتر می بینم .

مهدی میامی در مورد امکان حضور این نمایش در جشنواره تئاتر فجر گفت : باید ببینیم که جشنواره هایی که ما در مملکت مان داریم ، لیاقت چنین اجراهایی را دارند ؟ من از این بچه ها کاری را دیدم که از دیگران ندیدم .

فرحناز منافی ظاهر : صحنه نمایش “صندلی ها” پر از عشق بود .

فرحناز منافی ظاهر نیز با بیان اینکه از اجرای نمایش “صندلی ها” بسیار خوشش آمده است ، گفت : بچه ها بازی های خیلی خوبی داشتند ، باحس بودند و من بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم و مشخص است که تمرینات بسیاری داشتند . با اینکه همیشه اجرا روی صحنه استرس دارد و خود من هم آن را همیشه داشته ام ولی با این وجود بچه ها خیلی خوب بودند ، مخصوصا آخرین بازیگری که به روی صحنه آمد ، امین جهانگیری بسیار عالی بازی کرد . البته هر سه بازیگر خیلی خوب بازی کردند و کارگردانی هم خیلی خوب بود .

او در ادامه در مورد کار با بازیگران معلول پرتوان به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : من خیلی خوشحالم که با این افراد کار می کنند ، افرادی که انسان هستند ، حس دارند و بسیار خوب اجرا کردند و بازی های خیلی عمیقی داشتند ، این موضوع خیلی احساس می شد . حال نمی دانم دیگران هم این حس من را داشتند یا نه ! بازی این بازیگران اشک من را در آورد . هر کسی برداشتی دارد ولی در صحنه آخر که بازیگر دستش را به طرف خدا بلند می کند ، نشان می دهد که درخواستی از خدا دارد . در هر صورت خیلی عالی و خوب بود و امیدوارم که ادامه دهند . من خودم رشته روانشناسی خوانده ام و در سال های گذشته به کودکان استثتنایی درس می دادم . آن ها خیلی با استعداد هستند و وقتی با آن ها کار شود ، دقت شان زیاد می شود ، توجه می کنند و سعی می کنند کارها را به خوبی انجام دهند و به این تشویق می شوند که بگویند : “ما هستیم ، طرد نشده ایم ” .

این بازیگر عرصه ی تئاتر و تلویزیون افزود : اجرای چنین نمایشنامه ای اصلا کار ساده ای نیست و همه مردم باید بیایند و این نمایش را تماشا کنند . در سالن بازیگران تئاتر هم بودند که نمایش را دیدند و فکر می کنم خوششان آمد . این اتفاق خیلی خوب است و باید ادامه پیدا کند . من متاسفانه کارهای قبلی گروه را ندیده ام که ای کاش می دیدم ، البته از این به بعد کار این گروه را دنبال خواهم کرد .

فرحناز منافی ظاهر در پایان با خداقوت گفتن به بازیگران نمایش “صندلی ها” ، خطاب به آن ها گفت : احساستان پایدار باشد چون با عشق بازی کردید و اگر در تئاتر عشق نباشد ، کار خوب اجرا نمی شود . هر سه نفر عشق داشتند ، کارگردان عشق داشت و صحنه پر از عشق بود . خسته نباشید و از نظر من خیلی عالی بود و بسیار خوشم آمد  .

جواد انصافی : گروه نمایش “صندلی ها” ، توانمندی ها ، شعور و فهم بالایشان از تئاتر را در این نمایش نشان دادند .

جواد انصافی با بیان اینکه نمایش “صندلی ها” یکی از کارهای قوی این گروه است ، گفت : گروه ، توانمندی ها ، شعور و فهم بالایشان از تئاتر را در این نمایش نشان دادند . نشان دادند که چقدر ظرافت ها را می شناسند و می توانند آن را به راحتی به تماشاچی انتقال دهند . حتی لحظات تخیلی و طنز نمایش هم خیلی خوب بود .

وی در ادامه افزود: چون خود من کار طنز می کنم به نظرم جا داشت که تکه های طنز بیشتری به نمایش اضافه شود چون به هر حال تماشاچی ما دوست دارد . با همه ی این احوال خیلی خوب بود .

این بازیگر و کارگردان تئاتر با ذکر اینکه انتخاب متن “صندلی ها” کار بسیار سنگینی است ، گفت : البته چون خود من با گروه های مختلف از جمله بچه های عقب افتاده ذهنی ، نابینا ، ناشنوا یا بزهکار کار کرده ام ، اعتقادم چیز دیگری است . چرا که من نمایش ایرانی را دوست دارم و معتقدم آنها هم خوب می فهمند و می توانند انتقال دهند . فکر می کردم اگر نمایشنامه ایرانی انتخاب می کردند ، انتقال آن راحت تر بود .

جواد انصافی در پایان خطاب به بازیگران نمایش “صندلی ها” گفت : پای کارشان بایستند ، محکم هم بایستند . اصلا از هیچ کنایه ، انتقاد و از هیچ چیزی نترسند . انشالله موفق تر از این خواهند بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *