منصور خلج: تئاتر بخش خردسال باید جذاب، پرمحتوا و خوش ساخت باشد .


عضو هیئت انتخاب آثار بخش خردسال بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درباره ملاک انتخاب طرح ها از نظر داوران، گفت: متن و طرح های ارسالی مطالعه شد و داوران بهترین، نمایشی ترین، خوش ساخت ترین آنها را انتخاب کردند

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان، منصور خلج با بیان اینکه طرح هایی که ارتباط بیشتری با مخاطب خردسال داشت انتخاب شد، ادامه داد: طرح هایی که حرفشان از جنس مخاطب و در برگیرنده پیام مثبتی برای مخاطب خردسال بود برای حضور در جشنوار انتخاب شد.

وی با بیان اینکه میزان ادراک و دریافت خردسالان با نوجوانان فرق می کند، اضافه کرد: تئاتر بخش خردسال باید از لحاظ بصری جذاب باشد و مخاطب باید بتواند در مدت زمان اجرای تئاتر، جذابیت ها و آموزه های در نظر گرفته شده در متن را دریافت کند.

خلج با بیان اینکه تئاتر کودک و نوجوان قدمت چندانی ندارد و در این زمینه تعداد نمایش نامه نویسان تخصصی کم است، ادامه داد: تئاتر کودک با پیدایش علم روانشناسی و دریافت این مسئله که انسان از کودکی دارای درک و شعور است؛ آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه باید پاسدار جهان کودک باشیم، افزود: تئاتر کودک رشته ثبت شده ای در دانشگاه ندارد و تمام کسانی که به این حوزه وارد می شوند کاملا خودجوش است؛ اما متاسفانه با نبود شرایط مناسب اکثر آن ها به حوزه های دیگر مثل تئاتر بزرگسال و یا تلویزیون می روند.

خلج با بیان اینکه وضعیت تئاتر خردسال در مجموع قابل قبول است، ادامه داد: امیدوارم فضایی فراهم شود تا افراد علاقه مند به صورت آکادمیک وارد این حوزه شوند، چرا که بیشتر می توانند با جهان کودکان آشنا بشوند.

عضو هیئت انتخاب آثار بخش خردسال بیست و پنجمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درباره برگزاری جشنواره در همدان نیز گفت: این جشنواره در ابتدای کار به صورت استانی و کوچک بود که بعد ها تبدیل به یک حرکت بزرگ کشوری و در ادامه به جشنواره ای بین المللی تبدیل شد.

خلج با بیان اینکه برگزاری این جشنواره باعت تبادل آثار، اندیشه ها و نگاه هایی در جای جای کشور و جهان می شود، اضافه کرد: برگزاری این جشنواره در جایی غیر از تهران موجب تمرکز زدایی و بهره بردن تمام علاقه مندان از تئاتر کودک و نوجوان در سطح کشور می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *