در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

مهرداد خامنه ای : این دوره از جشنواره توهین به هنر تئاتر و هنرمندان است .


نگاهی به برنامه اجراهای سی و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و حضور نداشتن بسیاری از بزرگان اهالی تئاتر در این رویداد مهم که سالانه در کشور برگزار می شود ، ما را بر آن داشت تا به سراغ این عزیزان برویم و از دلایل عدم حضورشان در این دوره از جشنواره و کیفیت برگزاری این جشنواره بپرسیم.  به این بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال با مهرداد خامنه ای کارگردان و مترجم تئاتر و سرپرست گروه تئاتر اگزیت که به تازگی نمایش های «مارکس در سوهو» و «من موجودی احساساتی هستم» را به روی صحنه برده بود ، به گفتگو نشست که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

تئاتر فستیوال

مهرداد خامنه ای با بیان اینکه معتقد است در جشنواره تئاتر فجر نباید شرکت کرد ، در خصوص وضعیت تئاتر کشور توضیح داد : با توجه به معضلاتی که تئاتر دارد ، به نظر من جشنواره بیشتر به یک شوخی شبیه است و به قول معروف همچون سرمه کشیدن بر چشم های کور را می ماند . وقتی هنوز بسیاری از مشکلات تئاتر از نظر صنفی و سندیکایی در این کشور حل نشده ، برگزاری جشنواره با آن همه هزینه ای که دارد به نظر من توهین به هنر تئاتر و هنرمندان تئاتر است .

وی ادامه داد : تا زمانی که وضعیت تئاتر ما دچار معضلات جدی فراوان است که در آن حتی هنرمندان بیمه ی درست و حسابی ندارند و هنوز وضعیت سندیکایی شان مشخص نیست که در هر اجرایی باید چه مقدار حقوق بگیرند و مسائل بسیار ابتدایی در آن حل نشده است ، جشنواره به چه دردش می خورد . تنها مثل توهین می ماند که برای یک جشن یک هفته ای هزینه بسیار شود ولی در ازای آن در طول سال کوچکترین کاری برای هنرمندان تئاتر نشود .

خامنه ای ضمن تعجب از هنرمندان جهت شرکت در جشنواره گفت : مساله من تئاتر است . واقعا در طول سال برای کسانی که در این کشور تئاتر کار می کنند و افرادی که در شهرستان ها فعالیت می کنند ، چه کاری می توان کرد . من مانده ام که هنرمندان ما چطور رقبت می کنند که به همچین چیزی تن دهند .

سرپرست گروه اگزیت با بیان اینکه شرکت در جشنواره با توجه به وضعیتی که تئاتر ما دارد ، توهین بزرگی است ، توضیح داد : پوستر تئاتر ما یک شکلک زشت است که بسیار خوب ، فرم و محتوا را نشان می دهد . من به عنوان سرپرست گروه تئاتر اگزیت می توانم بگویم که واقعا جشنواره با این وضعیتی که تئاتر ما دارد ، توهین بزرگی است و کسانی هم که در آن شرکت می کنند مصداق ضرب المثل ، “تف سربالا” را می مانند .

کارگردان نمایش مارکس در سوهو” در خصوص حضور نداشتن زنان به عنوان دبیران جشنواره تئاتر فجر گفت : خانم مریم کاظمی سال ها کار کردند و امسال دبیر جشنواره تئاتر کودک بودند . افراد باکفایت و باسابقه ای که در تئاتر ایران وجود دارند و می توانند به عنوان دبیران تئاتر فجر معرفی شوند ، کم نیستند ولی به شکل کلی کشور ما یک کشور مردسالار است . در تمام زمینه ها نیز می توانیم نمونه این موضوع را ببینیم . ما کشوری هستیم که در قعر جدول شکاف جنسیتی در جهان قرار داریم و از میان ۱۸۰ کشور تنها ۴ کشور بعد از ما هستند که در چنین وضعیت وحشتناکی زندگی می کنیم .

وی در پایان در خصوص شکاف جنسیتی که در کشور وجود دارد ، افزود : در کشور ما فمنیست تبدیل به فحش شده است و این یک واقعیت اجتماعی است ، حال چه توقعی می توان داشت که تئاتر به عنوان یک هنر و مسئله ی روبنایی در اجتماع آنقدر هم نمی توان تصور کرد که بتواند خیلی متفاوت باشد . در مسائل خیلی مهم تری در اجتماع ، مسائل زیستی و معیشتی ما مسئله ی تفاوت و شکاف جنسیتی بیداد می کند .

۵ نظر ثبت شده است .

 1. محمدعلی گفت:

  فقط تو کشور ما اینجوریه ها فمنیسم فحش شده چراشو نمیدونم

 2. علیمردانی گفت:

  تئاتر ما کلا شده تف سربالا تو همه زمنبه ها

 3. IQ گفت:

  Hatmi Khoob pool midan ke honarmandamoon mian dgeeee

 4. محبتی 1987 گفت:

  سلام اقای خامنه
  انشاالله همیشه موفق باشید
  به نظر بنده هم جشنواره بیشتر از هر چیز بیشتر شوخیه !
  به شدت موافقم باهاتون
  کاراتون رو می بینم
  شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *