نشست خبری نمایش سیستم گرون هلم کوشک جلالی


گزارشی از نشست خبری نمایش « سیستم گرون هلم » به نویسندگی و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی در سالن کنفرانس تئاتر شهر

 تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ،نشست رسانه ای نمایش « سیستم گرون هلم » با حضور کارگردان این اثر ، علیرضا کوشک جلالی کارگردان ، الهام پاوه نژاد، امیرحسین رستمی و سینا رازانی بازیگران این نمایش در سالن کنفرانس مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست علیرضا کوشک جلالی در رابطه با نزدیکی این نمایش به نمایش « خدای کشتار » نوشته یاسمینا رضا از لحاظ مضمون اشاره کرد و سپس گفت : در تماشای این آثار می توانیم شاهد حضور سه نسل فرزند، پدر و پدربزرگ در سالن نمایش باشیم. این نوع تئاتر در اروپا ستون فقرات نمایش یک کشور محسوب می شود. به عنوان نمونه در شهر یک میلیون نفری کلن که من در آن زندگی می کنم، می توانید هر شب شاهد ۶۰ یا ۷۰ نمایش از این ژانر باشید که مخاطبشان مردم عادی جامعه هستند.

ولی متاسفانه در ایران نمایشهایی وجود ندارند که هم روشنفکر، هم سوپر روشنفکر و هم مردم عادی از آن خوشش بیاید. معضل بزرگ تئاتر ما این است که فاصله تئاتر با مردم روز به روز بیشتر می شود.

کارگردان نمایش « سیستم گرون هلم »  در ادامه از پیشینه اجرای این نمایش توضیح داد و گفت: این اثر با مخاطب ارتباط خوبی برقرار می کند.

زیرا در این نمایش این موضوع مطرح می شود که انسانها تا کجا حاضرند به یکدیگر خیانت کنند تا به پست و مقامی که می خواهند، برسند. در واقع نویسنده در این نمایشنامه سیستم مخصوصی را که به متد گرون هلم شهرت دارد به شکل طنزآلودی به تصویر کشیده است.

در ادامه الهام پاوه نژاد بازیگر این نمایش از کمبود ها و مشکلات سالن های اجرا بیان کرد و گفت : به خاطر مشکلات سخت‌افزاری که گریبان تئاتر ما را گرفته است، مجبوریم به هر سالن و امکاناتی که اختصاص می دهند، راضی باشیم. بارها شاهد این بودیم که نمایش هایی روی صحنه رفته اند که مناسب اجرا در آن سالن نبوده اند. متاسفانه همه جا صحبت از این است که تئاتر هنر مادر است اما ما داریم مادرانمان را می گذاریم خانه سالمندان. سالنهای تئاتر ما تبدیل به محل درآمدی برای مقاصد دیگر شده است که این اتفاقی اسفناک به حساب می آید.

نمایشی توضیح داد: من همیشه پیگیر کارهای علیرضا کوشک جلالی بودم و از زمان اجرای نمایش « بازرس » همه کارهای وی را دنبال کرده ام. بنابراین خیلی خوشحال شدم که بازی در این نمایش به من پیشنهاد شد. نمایشنامه نیز بسیار جذاب است و صحنه های کمدی بسیار خلاقانه ای در آن به تصویر کشیده می شود.

امیرحسین رستمی نیز درباره حضورش در این نمایش یادآور شد: زمانی که بازی در این نمایش به من پیشنهاد شد شعف و شوق فراوانی داشتم چون معتقدم کوشک جلالی یکی از قطب‌های تئاتر ایران است. خود متن و بازیگران هم برایم بسیار مهم بودند. این نمایش ارتباطی به ملیت خاصی ندارد و اثری جهانی محسوب می شود.

در پایان این نشست رسانه ای کوشک جلالی با گلایه از اتفاقاتی که برای نمایش « تانگوی تخم مرغ داغ » پیش آمده بود، گفت: من اشکم درآمد وقتی دیدیم علی نصیریان برای تئاتر به دادگاه رفته است. این هنرمندان اسطورهای مملکت ما هستند و بسیار تاسف بار و تحقیرآمیز است که آنها را به دادگاه بکشانیم.

نمایش « سیستم گرون هلم » با ترجمه و کارگردانی علیرضا کوشک جلالی و بازی هنرمندانی چون الهام پاوه نژاد، سینا رازانی، رضا مولایی و امیرحسین رستمی از ابتدای تیر ماه ساعت ۲۱ در فرهنگسرای نیاوران به صحنه می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *