در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

هادی دلیرآقایی : تنور تئاتر با حضور مخاطبان گرم می‌شود


نمایش « شب روی سنگفرش خیس » به نویسندگی اکبر رادی و کارگردانی میکائیل شهرستانی در تماشاخانه سنگلج به روی صحنه رفته است . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با محمد محسنی بازیگر این نمایش انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

هادی دلیرآقایی درباره ی آشنایی با آثار اکبر رادی نویسنده فقید تئاتر به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : شروع آشنایی من با آثار جناب رادی به نمایش «تانگوی تخم‌مرغ داغ» به کارگردانی هادی مرزبان بر می گردد و با مطالعه سایر نمایشنامه‌های ایشان مثل «پلکان» و «شب روی سنگفرش خیس» ادامه پیدا کرد. بعد از آن با تاکید استاد میکائیل شهرستانی به حد وسع به تفکر در مورد وجوه متفاوت شخصیت‌‌ها در درام‌های مرحوم رادی مشغول شدم.

دلیرآقایی در خصوص نقش خود در نمایش «شب روی سنگفرش خیس» توضیح داد : دکتر فلکشاهی همسایه‌ی دکتر مجلسی، با تخصص قلب، از بلژیک برگشته است. آدم اهل حساب و کتابی است که مطب شمال شهرش را به خاطر هزینه‌های بالا بسته و به جنوب شهر نقل مکان کرده است. با نگاهی از بالا و با تفرعن به انسان‌ها، اتفاقات و حتی اشیاء پیرامونش مواجه می شود. یکی از خطوط روایت‌ این نمایش، داستان تلاش او برای ارتباط با رخساره، خواهر دکتر مجلسی است که در بزنگاه نمایش این ارتباط تبدیل به یکی از اتفاقات کلیدی می‌شود.

او در خصوص مدت زمان آمادگی برای ایفای این نقش و تجربه همکاری با آقای شهرستانی گفت : همکاری با استاد شهرستانی برایم افتخار بزرگی است. از سال ۹۹ که آموزشم را زیر نظر ایشان شروع کرده ام تا به امروز خودم را شاگردی میبینم که مداوم در مکتب شان در حال آموزش هستم. این آموزش نه فقط روی صحنه بلکه شامل پشت صحنه ، نحوه تعامل با همکاران و اخلاق حرفه‌ای هم بوده است. استاد شهرستانی زمان و وجود حرفه ای خودشان را وقف آموزش تک تک هنرجو‌ها کرده اند. من هم برای دومین بار افتخار شاگردی ایشان روی صحنه را دارم. برای این نمایش حدود سه ماه تمرین برای خوانش صحیح نمایشنامه و حدود ۲ ماه هم تمرین‌های تکمیلی با نظارت مستمر استاد شهرستانی انجام شده است. پروسه آموزش هنرجوها هم اکنون در قالب نمایش «پرده در پرده» که قبل از نمایش «شب روی سنگ‌فرش خیس» در تماشاخانه سنگلج اجرا می شود ، در حال انجام است.

دلیرآقای با بیان این که حضور بر روی صحنه تماشاخانه سنگلج که بزرگان تئاتر ایران بر روی آن هنرنمایی کرده‌اند ، مایه‌ی افتخار و مباهات من است ، درباره حس خود درباره ی اجرا در این تماشاخانه گفت : مایه‌ی افتخار و مباهات من است که بر روی صحنه تماشاخانه سنگلج که بزرگان تئاتر ایران بر روی آن هنرنمایی کرده اند ، اجرا می کنم و به اصطلاح خاک این صحنه را میخورم. از طرفی مسئولیت بسیار بزرگی بر شانه‌های ما شاگردان است و از طرف دیگر با وجود معلم بزرگی مثل میکائیل شهرستانی با خیال تقریبا آسوده‌ای روی این صحنه می روم چون می دانم راهنمایی‌های ایشان، من را در مسیر درست پیش می برد.

او در پایان اضافه کرد : تنور تئاتر با حضور مخاطبان گرم می‌شود. از طرفی هم بهترین تبلیغ برای تئاتر، خود مخاطبان هستند پس حمایت مخاطبان از نمایش‌های اصیل و شریف نیروی محرکه‌ و پیش‌ برنده‌ی تئاتر است. امیدوارم که مخاطبان حمایتشان را از این هنر ادامه بدهند و نظراتشان را، چه مثبت و چه منفی، از ما دریغ نکنند و به رشد و تولید آثار با کیفیت کمک کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *