همایش «شهر ، شهروندی و تئاتر» برگزار می‌شود


همایش «شهر و شهروندی و تئاتر» به کوشش سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، با سخنرانی هنرمندان تئاتر و ارایه مقالات برگزیده شرکت‌کننده در این همایش، روز سه شنبه، هفتم دی ماه در تئاتر شهربرگزار می‌شود.

تئاتز فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، این همایش به‌عنوان یکی از برنامه‌های جنبی این دوره از جشنواره تئاتر فجر برگزار خواهد شد.

«ناصر حبیبیان» مدیر اجرایی این همایش با ارایه توضیحاتی درباره موضوعاتی که در این برنامه مطرح می‌شود، گفت: شهر و شهروندی و نسبت آن با تئاتر از موضوعاتی است که از دیرباز اهمیت داشته است. به طوریکه نسبت تئاتر با مدنیت به یونان باستان می‌رسد و با توجه به بحث شهروندی در جامعه امروز، محورهایی را برای این همایش تعریف کردیم.

وی ادامه داد: در فراخوان این همایش ۲۸ محور را اعلام کردیم که از جمله آنها می‌توان به موضوعاتی همچون «شهر در ادبیات نمایشی جهان»، « شهر و شهروندی در ادبیات نمایشی نوین ایران از مشروطه تاکنون»، «تئاتر و ساختار شهر»، «جایگاه تئاتر در قانون‌های حاکم بر مدیریت فرهنگی شهر» و … اشاره کرد.

حبیبیان با ارایه توضیحاتی درباره روند دریافت مقالات این همایش اضافه کرد: بعد از انتشار فراخوان، ۶۰ مقاله به دبیرخانه رسید که شورای علمی همایش مرکب از خانم شیرین بزرگمهر وآقایان سعید اسدی، عطاالله کوپال از میان آنها ۳۰ چکیده را انتخاب کرد و در نهایت ۲۱ مقاله کامل به دبیرخانه رسید که از بین آنها ۸ مقاله برگزیده و انتخاب شد.

به گفته او، ۵ مقاله در همان روز همایش (۷ دی ماه) خوانده می‌شوند و در کنار این ها ۳ مقاله دیگر نیز در کتاب مجموعه مقالات برگزیده همایش منتشر می‌شوند. البته به جز اینها مقالات سفارشی هم داشتیم و مقاله بسیار خوبی از رفیق نصرتی داریم.

این دانش آموخته تئاتر از برگزاری چند جلسه سخنرانی در این همایش خبر داد و افزود: در این همایش در کنار خوانش مقالات برگزیده، چهره‌هایی همچون  قطب‌الدین صادقی، علی مرادخانی ، مهدی شفیعی ، رضا کیانیان و سعید اسدی سخنرانی خواهند داشت.

حبیبیان گفت: بعد از برگزاری همایش نیز، کتاب  برگزیده مقالات آن منتشر و در آیین افتتاحیه جشنواره، رونمایی خواهد شد و جوایزی به سه مقاله برگزیده اهدا خواهد شد.

این همایش با حضور مسئولان شهری، اساتید حوزه معماری و … روز سه شنبه ۷ دی از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۸ در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود که برنامه آن به شرح زیر می باشد :

این همایش ساعت ۹ و سی دقیقه با سخنانی از علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز به کار می‌کند.
ساعت ۱۰ نیز سعید اسدی استاد دانشگاه و دبیر جشنواره تئاتر فجر، سخنرانی خود را با موضوع « هنر تئاتر و زایش مفهوم شهروند» ارایه می‌کند.
سپس راس ساعت ۱۰ و سی دقیقه، قطب‌الدین صادقی درباره «جایگاه تئاتر در ساختار شهری» سخنرانی خواهد داشت.
در ادامه، راس ساعت ۱۱ سام ایزدی با موضوع «واکاوی نقطه‌های ضعف و قوت مجموعه‌های متمرکز و غیر متمرکز نمایشی بر اساس نظریات الگوی توسعه شهری سخنرانی خود را انجام می‌دهد.
رامتین شهبازی دیگر سخنران این برنامه است که راس ساعت ۱۱ و سی دقیقه با موضوع «دلالت اسطوره‌ای شهر در نمایشنامه «کوکوی کبوتران حرم» نوشته علیرضا نادری» سخن خواهد گفت.
در ادامه برنامه، مهرداد زواره محمدی راس ساعت ۱۳ با موضوع «ارتباط شهر، شهروند و معماری به وسیله هنر و فضاهای فرهنگی» سخنرانی می‌کند.
علی رویین به عنوان دیگر چهره حاضر در این همایش، راس ساعت ۱۳ و سی دقیقه با موضوع «تاثیر کلان شهر بر حیات ذهنی شخصیت‌های نمایشی» سخنرانی دارد.
در بخش بعدی برنامه، میزگردی با حضور احسان پشت مشهدی (رییس مرکز توسعه و سیاست‌های راهبردی وزارت راه و شهرسازی) و مهدی شفیعی (مدیر کل هنرهای نمایشی) برگزار می‌شود. این میزگرد با موضوع «معماری، شهر و تئاتر» راس ساعت ۱۴ برپا می‌شود.
جهانشیر یاراحمدی دیگر سخنران این همایش است که سخنرانی خود را با موضوع «مطالعه بوشهر در نمایشنامه‌های جنوب» راس ساعت ۱۵ و سی دقیقه انجام می‌دهد.
سپس شبنم شیرزادی و بهروز محمودی بختیاری با موضوع «بررسی تطبیقی هویت شهر در دو نمونه سیاسی و نمایشی، فیلم «داگ ویل» و نمایشنامه «شهر کوچک ما» راس ساعت ۱۶ سخنرانی دارند.
در بخش پایانی برنامه، میزگردی با حضور رضا کیانیان و سید مجید کمالی (رییس مرکز مطالعات فرهنگی شهر تهران) برگزار می‌شود. موضوع این میزگرد که ساعت ۱۶ و سی دقیقه برگزار خواهد شد، «شهر و مسئولیت اجتماعی تئاتر» است که پایان بخش این همایش است.
این همایش با دبیری علمی ناصر حبیبیان برگزار خواهد شد و ورود برای دانشجویان و علاقه‌مندان تئاتر آزاد است.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *