همخوانی گروه کر «فلاژوله» با «الیور‌ تویست»


اصغر خلیلی کارگردان نمایش «الیور‌ تویست» از تکمیل ساخت موسیقی این نمایش و همراهی گروه کر «فلاژوله» ارمنستان در اجرای بخش موزیکال این اثر خبر داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال، اصغر خلیلی در گفت و گو با ایران تئاتر با اعلام این خبر گفت: آهنگساز نمایش «الیور‌ تویست» اشکان فرامرزی است. اکنون مراحل نهایی ساخت موسیقی توسط ایشان انجام گرفته و تکمیل شده است. موسیقی این اثر با بهره گیری از عناصر «هی پاپ» است.

وی در مورد بخش های موزیکال این نمایش توضیح داد: در این اثر، دو قطعه موزیکال وجود دارد. این بخش ها شامل قطعه آوایی و قطعه شعری با عنوان «یکی به من بگه چرا؟» است که توسط گروه کر «فلاژوله» ارمنستان اجرا خواهد شد.

خلیلی ادامه داد: ؛ قطعه شعر «یکی به من بگه چرا؟» که در واقع بخش آوازی و قطعه پایانی نمایش به شمار می رود، به دو زبان فارسی و انگلیسی خوانده می‌شود. این قطعه، آهنگی است که در موسسه جهانی یونسکو درباره کودکان به ثبت رسیده است و به دلیل بازتولید آن توسط این گروه دارای حق کپی رایت از سوی ما می‌باشد.

وی با تاکید بر نگاه ویژه به کنواسیون ژنو در اجرای این نمایش تصریح کرد: در اجرای این نمایش به کنوانسیون ژنو و حقوق کودکان تاکید ویژه و نگاه خاصی داشته ایم. متن شعر، بر اساس شعر جهانی ژنو است. در واقع این ترانه بر اساس ۵۴ بند کنوانسیون ژنو ساخته و تبدیل به شعر شده است.

این کارگردان تئاتر، با اشاره به جایگاه موسیقی در هنر نمایش خاطر نشان کرد: موسیقی روح یک نمایش است. در نمایش «الیور تویست» موسیقی از جایگاه خاصی برای مان برخوردار بود و بیانگر قسمت های احساسی نمایش است. بنابراین از پیش طراحی شده بود، زیرا دارای هویت است.

شایان ذکر است، نمایش «الیور تویست» براساس شاهکار نویسنده شهیر انگلیسی چارلز دیکنز است که توسط اصغر خلیلی طراحی و کارگردانی می شود. این نمایش از ۳۱ تیر تا ۳۱ مردادماه ساعت ۲۰:۳۰ در تالار حافظ به صحنه می رود.

اصغر خلیلی پیش از این نمایش هایی چون «قهوه قجری»، «دایره گچی قفقازی»، «آخرین ایستگاه حلبی»، «خاتون قصه دار»، «یادداشتی برای سهراب» و…. را کارگردانی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *