هوشنگ آزادی‌ور درگذشت


هوشنگ آزادی‌ور نظریه‌پرداز تئاتر ، سینماگر، مستندساز، مترجم و شاعر درگذشت.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، هوشنگ آزادی ور که سابقه مشکلات قلبی و ریوی داشت و در چند روز اخیر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری بود ، عصر دیروز ۹ اردیبهشت ماه به دلیل تشدید مشکلات قلبی و ریوی دار فانی را وداع گفت.

هوشنگ آزادی‌ور فارغ التحصیل مدرسه عالی سینما و بازنشسته صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران بود. از او کتاب ها و ترجمه های معتبری در ضمینه تاریخ تئاتر جهان به چاپ رسیده است‌. معروفترین اثر مستند او نیز “گل قالی” نام دارد.

هوشنگ آزادی‌ور متولد ۱۳۲۱ در شهر تهران بود. او در دهه ۴۰ به استخدام تلویزیون ملی ایران درآمد و از دانشکده صداو سیما مدرک کارشناسی در رشته کارگردانی را دریافت کرد. چند سالی به تهیه و کارگردانی فیلم مستند پرداخت و سپس و چند سالی هم در تئاتر فعالیت کرد. او در مستند سازی به فیلم های مردم شناسانه و آموزشی گرایش داشت و عمده فیلم‌های خود را در این زمینه ساخت. از سال ۱۳۶۱ در جوار مستندسازی به ترجمه متون تئاتری و سینمایی پرداخت و چندین جلد کتاب ترجمه و کتابی درباره هنر سنتی ایران تألیف کرد. او همواره در کنار ساختن فیلم و ترجمه کتب ، مقالاتی را در زمینه سینما و تئاتر در مجلات هنری منتشر کرده است.

وبسایت تئاتر فستیوال ، درگذشت این هنرمند ارزنده را به اهالی هنر کشور و خانواده وی تسلیت می گوید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *