پیام رئیس بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان


علیرضا درویش نژاد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان در پیامی که به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین دوره جشنواره بین المللی کودک و نوجوان نوشت شناخت کودک و روان او را برای آشنا شدن با لایه های پنهان و پیدای کودکان ضروری دانسته و پرهیز از کهنه اندیشی را مورد تاکید قرار داد.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی بیست و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در متن این پیام آمده است:

 

« به نام یگانه ی آفرینش

انسان همزاد آیین است و آیین همزاد نمایش.انسان نخستین از نمایش گری آغاز کرد.در آغاز کلمه بود و دیگر هیچ.و یگانه هدیه ی حضرت دوست به آدمی خوانش بود به نام خودش؛” اقرا باسم ربک الذی خلق” .

و آدمی ، این یگانه نگین آفرینش بر قله های وجود، با تمسک به این آیین دست به آفرینش گری زد به واسطه ی نمایش.و این گونه شد که نمایش (در این جا تئاتر، که فرق است بین نمایش و تئاتر) بال شاهینی پرواز انسان شد در وادی  بی کرانه ی آدمیت.

ما همه از کودکی نمایش گر هستیم و نمایش را ابزاری محکم و رسا و هنرمندانه می دانیم، برای اعلام وجود و هویت، و دغدغه ها و دل مشغولی های مان . از همان نخستین روزهای بالندگی، بی آن که “بوطیقا”ی ارسطو را خوانده باشیم در مسیر کاتارسیس (تزکیه ی نفس) گام بر می داریم. و از این نردبان مسیری می سازیم برای دست یازیدن به خودآگاهی و معرفتی ژرف.

بی تردید تئاتر کودک و نوجوان که مخاطبین اش زلال هستند و شفاف، می تواند راه گشای راهی باشد تا رسیدن به جامعه ای با نشاط و با هویت.به شرط آن که هم تئاتر را خوب بشناسیم و هم روان شناسی کودک و نوجوان را.

کودک و روان او را بشناسیم تا به لایه های پیدا و پنهان اش آشنا شویم و نیازهای چند وجهی  او را با ارائه ی آثاری ارزش مند و هنرمندانه، با اتکا به فرمالیزم اثر غنا بخشیم و با بهره گیری از ساختار، چیدمانی بهره مند از عناصر زیبا شناختی را به صحنه ببریم.

اما آن چه در این میان به شناخت ما از کودک و تئاتر و نیازهای روحی و روانی  کودک و نوجوان یاری بسیار خواهد رساند، دانستن و توانستن گریز از کلیشه هایی است که نیاز کودک و نوجوان امروز فراتر از آن هاست.

فراتر از آن هاست، زیرا هجوم و گستردگی رسانه ها، و تبادل اطلاعات، چنان با سرعت و برق آسا بر زندگی  اجتماعی کودک و خانواده اش سایه افکنده که مجالی برای کهنه اندیشی نمانده است.

پس باید دروازه های تازه ای بر تئاتر کودک و نوجوان بگشاییم، که روشنی اش راه گشای تولید آثاری باشد متناسب با نیازهای چند گانه ی کودک و نوجوان امروز.

باشد که بیست و پنجمین جشنواره ی بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، ورودیه ای تاثیر گذار باشد بر این ضرورت . و صحنه های این جشنواره پاسخ گوی خوب و مناسبی گردند به نشاط آفرینی و باز شناخت هویت ایرانی اسلامی مخاطبین این گونه از تئاتر .

علیرضا درویش نژاد

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *