پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جشنواره تئاتر فجر:

هنر تئاتر ذاتی برخاسته از معنویت دارد


محمدمهدی اسماعیلی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر را مجال و فرصت مغتنمی دانست تا همسو و همپا با برنامه‌های فرهنگی گام دوم انقلاب اسلامی، قدم‌های محکم و تازه‌ای بردارد و آثار درخشانی را با رویکردی اصیل و انقلابی به صحنه‌های داخلی و خارجی معرفی کند.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد خبری چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، متن پیام محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به این رویداد به شرح زیر است:

«راز و رمز پویایی هنر و کشف معانی بدیع و تجلی جلوه‌های شهودی معرفت، کیمیایی ‌است که آسمان هنر به برکت مُصحف کریم و سیره و صفات انبیاء و اولیاء بر صحنه‌ هستی رقم می‌زند تا از این رهگذر، انسان خاکی را به معراج افلاکی برساند.

چه موهبتی از این فراتر که هنرمندان و آفرینشگران صحنه‌های تئاتر، این فرصت ستودنی و تأمل را بر صحنه‌های نمایش خود با اکسیر حکمت و زیبائی به کمال  رسانده و چه خرّم هنری که از چشمه‌های معارف معنوی سیراب گشته و چه زیبا هنری که قبای پرنیانی‌اش به عطر و بوی گلستان قدسی آمیخته شود.

فرهنگ غنی و شکوهمند اسلامی‌ایرانی در طول تاریخ هنر همواره به سوی خیر و کمال و حکمت معنوی گرایش داشته و چون گنجی بی‌پایان از این ذخایر قدسی بهره گرفته و به فراخور، آثار ماندگاری را بر صحیفه هستی رقم زده و به یادگار گذاشته است.

هنر تئاتر نیز با فطرت و دیرینگی خود، ذاتی برخاسته از معنویت دارد و یکی از صفات خداوندی را که همانا آفرینش و خلاقیت است بر صحنه جان می‌بخشد تا حقیقتی را آشکار سازد و به همین منزلت و اعتبار است که آن را مقوّمی فرهنگی برای رشد و تعالی بشر قلمداد می‌کنند.

جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر که چهلمین دوره برگزاری خود را آغاز می‌کند، مجال و فرصت مغتنمی ا‌ست تا همسو و همپا با برنامه‌های فرهنگی گام دوم انقلاب اسلامی، قدم‌های محکم و تازه‌ای بردارد و آثار درخشانی را به مدد ذوق و زیبایی با رویکردی اصیل و انقلابی به صحنه‌های داخلی و خارجی معرفی نماید. این مهم زمانی حاصل می‌شود که نگارش متون ارزشمند نمایشی به عنوان یک اولویت، مورد توجه اصحاب هنر نمایش قرار گیرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن است تا با حمایت‌های همه‌جانبه و فراگیر خود، این رویکرد ارزشی و فاخر را با حضور و مشارکت هنرمندان دنبال کند. در این راستا همت بر این است تا با سرلوحه قراردادن شعار دولت سیزدهم، عدالت فرهنگی، حرکتی شایسته برای دسترسی عادلانه هنرمندان سراسر کشور به  امکانات موجود و بهره‌مندی تمامی هموطنان گرانقدر در گوشه‌گوشه ایران اسلامی از محصولات متنوع و ارزشمند هنری بر پایه فرهنگ اصیل ایرانی‌اسلامی صورت گیرد.

بی‌شک حضور همدل و همراه پیشکسوتان و افراد صاحب‌سبک این هنر در کنار نسل جوان و حضور چشمگیر هنرمندان استانی از سراسر کشور جشنواره امسال را وزین‌تر کرده است.

از همه هنرمندان شرکت‌کننده در این جشنواره و خانواده بزرگ تئاتر که در شرایط سخت و دشوار با همت و کوشش خود چراغ صحنه‌های تئاتر را فروزان نگه داشته‌اند، صمیمانه سپاسگزارم. در پایان از پروردگار هستی‌بخش سلامتی، عزت و شکوهمندی را برای تمام هموطنان و به ویژه خانواده شریف تئاتر کشور آرزومندم.»

چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از ۱۴ تا ۲۶ بهمن به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *