کارگاه «اکتور ساتسولی» یونانی برگزار شد


سومین نشست تخصصی جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر با حضور مدرس یونانی و با حضور جمعی از هنرمندان تئاتر از ساعت ۱۳ تا ۱۹ روز چهارشنبه۲۲ دی ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد.
 تئاتر فستیوال
به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، کارگاه تخصصی «برنامه پایتخت‌های فرهنگی» و «میراث ادبی و فرهنگی والگوهای نوین ارایه و بازاریابی آثار نمایشی» با حضور اکتور ساتسولی از کشور یونان در تاریخ ۲۲ دی ماه در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.
در این کارگاه ۶ ساعته، زمینه‌های لازم برای یک گفت‌وگوی فرهنگی در راستای غنا بخشیدن به تجربه نوشتن و خلق نمایشی عنوان شد و هدف اصلی این کارگاه تعامل بیشتر گروه‌های تئاتری در بین دو کشور ایران ، یونان و سایر کشورهای اروپایی بود.
همچنین در این کارگاه « اکتور ساتسولی » مدرس یونانی به معرفی برنامه پایتخت‌های فرهنگی در اروپا و چگونگی حضور هنرمندان کشورمان در این برنامه سخن گفت و خاطر نشان کرد: یکی از اهداف این برنامه باز پروری تصاویر شهرها از زاویه دید یک هنرمند تئاتر است که طی آن مشخص می شود یک هنرمند چگونه به این موضوع اهمیت می‌دهد.
وی ادامه داد: برنامه میراث ادبی و فرهنگی با توجه به تجارب فرهنگی غنی و باستانی یونان برگزار می‌شود و شامل برنامه‌های طولانی مدت هنرمندان حرفه ای است و نیاز به پروسه زمانی چند ساله و کاری با جدیت دارد.
مدرس یونانی پس از معرفی برنامه پایتخت‌های فرهنگی و پرسش و پاسخ با هنرمندان و بحث و تبادل نظر افزود: از اینکه در کنار شما به آموزش در این کارگاه پرداختم، بسیار خوشحالم و علاقه‌مند به حضور و آشنایی بیشتر با هنرمندان ایرانی هستم. هدف اصلی ما از برگزاری این کارگاه‌ها بحث و تبادل نظر درباره فرهنگ غنی دو کشور ایران و یونان است .
وی اضافه کرد: من علاقه‌مند به دیدن نمایش‌های ایرانی هستم و با صحبت‌هایی که مطرح شد متوجه شدم در تمام دنیا حتی کشورهای اروپایی پیشرفته نیز، مشکلات اقتصادی و شبیه اینها برای هنرمندان بخصوص هنرمندان تئاتر وجود دارد.
این مدرس یونانی افزود: امیدوارم در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور هنرمندان دو کشور در عرصه تئاتر و تبادل فرهنگ‌ها با یکدیگر باشیم و همگی به پیشرفت تئاترکشورمان بیش از پیش در سطح اروپا کمک کنیم.
نیکلاس دوکاس رایزن فرهنگی سفارت یونان نیز در ادامه با تشکر از مسئولان فرهنگی ایران و برگزار کنندگان این کارگاه‌های آموزشی و با اشاره به برگزاری برنامه «اودیسه خوانی» که قرار است در جشنواره تئاتر فجر برگزار شود، خاطر  نشان کرد: منظومه «اودیسه خوانی» یک خوانش اجرایی است و قرار است شخصیت‌های مختلف از هر قشری در این اجرا شرکت کنند. این رویداد توسط سفارت یونان در ایران و گروه تلماهوس برنامه‌ریزی شده، و با پشتیبانی سازمان‌های غیر دولتی «خوانندگان هومر» و «تئاتر الینیکو» که تاکنون این برنامه را در کشورهای مختلف دنیا ترتیب داده‌اند، برگزار می‌شود.
وی در ادامه با دعوت و شرکت هنرمندان در این منظومه‌خوانی گفت: میان پرده‌های موسیقایی و آهنگ‌ها توسط گروه‌های محلی و بین‌المللی به موازات برنامه خوانش، اجرامی‌شود
به گفته او، این برنامه در چهارچوب سی و پنجمین جشنوارۀ تئاتر فجر، در یک فضای چند ملیتی، با حضور دویست شرکت کننده از گروه‌های سنی متفاوت و با زمینه‌های مختلف شامل ورزشکاران، سران سیاسی و مملکتی، خبرنگاران، دانشجویان، دانش آموزان و کودکان برگزار خواهد شد تا حماسه باشکوه «اودیسه» هومر را یکی پس از دیگری، به گویش‌های مختلف ایران و نیز زبان‌های بین‌المللی بخوانند.
بر اساس این گزارش، برای هر یک از ثبت نام کنندگان در بخش منظومه‌خوانی، چند روز پیش از مراسم، با توجه به زمان‌بندی انتخابی در سایت رزرو بلیت، بخش خاصی از متن ارسال می‌شود تا تمرین کنند. همچنین برای تماشاگران نیز فضایی در نظر گرفته شده است.
شرکت‌کنندگان در این برنامه می‌توانند زبان یا گویش مورد نظرشان را در سایت رزرو بلیت انتخاب کنند. همچنین می‌توانند بخش مشخص شده را با خلاقیت و سلیقه خود، به هر شیوه‌ای که تمایل دارند مانند خواندن، اجرا کردن، خواندن به صورت شعر، بازی کردن نقش و … اجرا کنند.
رایزن فرهنگی سفارت یونان در پایان از برپایی نمایشگاه نقاشی در جشنواره فجر خبر داد و تصریح کرد:۳۵ هنرمند ایرانی نیز باکشیدن نقاشی‌هایی از «اودیسه»  هومر در جشنواره تئاتر فجر حضور دارند.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به دبیری سعید اسدی از اول تا دوازدهم بهمن ماه برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *