کارگردان نمایش ارمنستان : چون کار ارزش های بصری دارد ، زیرنویس را حذف کردیم


نمایش ” پرواز بر فراز شهر ” یکی دیگر از کارهای بخش بین الملل سی و دومین جشنواره تئاتر فجر است . “نارینه گرگوریان ” کارگردان این نمایش خود در نقش اصلی این کار به روی صحنه رفته است . به همین بهانه تئاتر فستیوال با این کارگردان مصاحبه ی اختصاصی داشته و متن این مصاحبه به شرح زیر است :

گرگوریان

چه شد که برای اجرا سراغ این نمایشنامه رفتید ؟

این متن سفارش خود من بوده است . این کار را با یکی از دوستانم که نمایشنامه نویس جوانی است با هم نوشته ایم و تقریبا می توان گفت ما دو نفر این نمایش را ایجاد کردیم.

از اجرای امشب راضی بودید؟

فکر می کنم اجرای دوم بهتر باشد چون برای اجرای اول تا سه دقیقه باقی مانده به شروع نمایش ، ما در حال لباس عوض کردن بودیم . و تازه در حال آماده کردن خود و بدنمان هستیم .

چند روز قبل از نمایش در ایران بودید؟

دو روز .

چرا کار شما زیرنویس و یا بالانویس نداشت ؟ تماشاچیان چند روز پیش از کار فرانسه به دلیل نبود زیرنویس ناراضی بودند . با اینکه بخش اول کار شما رنگ و نور و موسیقی داشت ولی مشخصا بخش دوم آن دیالوگ محور بود.

وقتی ما در دیگر کشورها مانند کاستاریکا ، ولز و روسیه اجرا داشتیم ، همه به ما پیشنهاد دادند که زیرنویس را حذف کنیم . چون کار ارزش های بصری دارد و خودش حس را می رساند که لازم به زیرنویس نیست .

این نمایش در چند جشنواره بین المللی شرکت داشته است؟ و چه رتبه ای کسب کرده است ؟

در مسکو ، سن پترزبورگ ، بلاروس ، کاستاریکا ، ولز و چند جشنواره دیگر حضور داشتیم . فقط دو جشنواره در این بین بخش مسابقه داشته است که در هر دو جایزه گرفتیم .

در این دو روز که در ایران مستقر بودید ، از نمایش های ایرانی حاضر در جشنواره فجر کاری را دیده اید؟

هنوز نه . از روزی که رسیدیم درگیر کار بودیم و چون بچه هم همراه ما بود نتوانستیم کاری ببینیم .

بعد از اتمام اجراهای خودتان دوست دارند در این جشنواره کار ببینند؟

حتما . به نظر من اشتباه است که کار دیگر کشورها را ببینیم . و من حتما می خواهم کار ایرانی ببینم . به عنوان مثال نمی دانم چرا وقتی مردم به جشنواره ای در انگلیس می رود تصمیم می گیرند کار هندی ببینید و یا در ارمنستان در جشنواره هایفست (Highfest) نمی آیند تا کارهای ارمنستان را ببینید . من به هر کشوری که می روم سعی می کنم که اجری همان کشور را ببینم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *