کارگردان نمایش تانگوی تخم مرغ داغ: فقط عاشق تئاترم.


هادی مرزبان

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ایرنا، هادی مرزبان در نشست خبری نمایش تانگوی تخم مرغ داغ اظهار داشت: به آزادی قلم اعتقاد دارم و امیدوارم مدیران هم چنین اعتقادی داشته باشند. از اینکه رسانه ها و منتقدین درباره آثارم نقدهای منفی بنویسند ناراحت نمی شوم زیرا آنها کار خود را انجام می دهند و من هم کار خود را.

وی گفت: در هیچ دوره ای نگاه مدیران فرهنگی و هنری کشور را تا این حد مثبت ندیده ام و با حضور علی مرادخانی در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دورنمای خوبی برای هنر کشور می بینم.

هادی مرزبان تاکید کرد: با کسانی که همیشه منتقد و مخالف هستند آبم در یک جوی نمی رود و امیدوارم پیش بینی هایم درباره شرایط فرهنگی کشور درست باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره انتقاداتی که از او درباره همکاری با مدیران قبلی وزارت ارشاد می شود و اینکه این همکاری برای او منافع مالی داشته است، گفت: در دوره گذشته دو نمایش اجرا کردم. برای یکی از آنها اصلا ایران نبودم که من را دعوت کردند. بازیگر اول آن نمایش سه یا چهار میلیون تومان دریافت کرد اما من که کارگردان و بازیگر اثر بودم فقط ۷۰۰ هزار تومان گرفتم.

کارگردان نمایش تانگوی تخم مرغ داغ ادامه داد: برای کار دوم هم پس از دو سال که برای دریافت دستمزدم به وزارت ارشاد رفتم، دو میلیون تومان بن دریافت کردم.

وی تاکید کرد: کسانی که این مسائل را مطرح می کنند نمی دانند که من صورت خود را با سیلی سرخ نگه داشته ام. فرد پولداری نیستم و فقط عاشق تئاترم. اگر روزی بگویند نمی توانی تئاتر کار کنی روز مرگ من است.

علی نصیریان نیز در این نشست خبری اظهار داشت: زمانی چرخه تئاتر ایران به گونه ای بود که همه می دانستند برنامه نمایش ها چگونه تنظیم می شود ولی در حال حاضر این روال مشخص نیست. امیدوارم نگرش به تئاتر جدی تر از شرایط کنونی باشد و رسانه ها هم بیشتر به تئاتر توجه کنند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از ملزومات تئاتر، وجود گروه های نمایشی است. به این معنا که اعضای یک گروه با هم زندگی و کار کنند، نه اینکه فقط برای یک یا دو برنامه دور هم جمع شوند. کار این گروه ها باید استمرار داشته باشد تا به تدریج با هم آشنا شوند و به رشد یکدیگر کمک کنند.

نصیریان گفت: پس از ۶۰ سال حضورم در تئاتر، دوست دارم که اگر در این هنر کاری از عهده ام بر می آید انجام دهم اما به این شرط که آن کار من را ارضا کند.

بازیگر پیشکسوت سینما و تئاتر ایران ادامه داد: زنده یاد اکبر رادی را دوست داشتم اما همه آثارش را نمی پسندم زیرا برخی نوشته های او سوسیالیستی و ارباب رعیتی هستند. با این وجود متن تانگوی تخم مرغ داغ را بسیار دوست داشتم زیرا عطر و بوی شخصیت های آثار صادق هدایت را دارد.

وی اظهار داشت: نقش من در نمایش زیر و بم هایی داشت که باعث علاقه ام به کار شد. متن نمایش هم زبان خوبی دارد.

فرزانه کابلی یکی دیگر از بازیگران نمایش تانگوی تخم مرغ داغ نیز در این نشست خبری گفت: نقش من در این نمایش خیلی از شخصیت خودم دور است اما افتخار می کنم در خدمت علی نصیریان هستم. در تمرینات به بازی او توجه زیادی می کنم تا موارد جدیدی یاد بگیرم.

وی ادامه داد: مانند تمام کارهای قبلی، از همسرم که کارگردانی نمایش را بر عهده دارد خواسته ام که در خانه هم با من تمرین کند.

هادی مرزبان کارگردان نمایش تانگوی تخم مرغ داغ در واکنش به این سخنان همسرش به شوخی گفت: البته همیشه دعوایمان هم می شود.

کابلی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا در نمایش کارگردان های دیگری غیر از هادی مرزبان بازی نمی کند؟ گفت: در سال های اخیر برای بازی در چند کار دعوت شده ام اما زمانی که به محل تمرین این نمایش ها می رفتم متوجه می شدم که ارتباطی میان من و کارگردان برای رسیدن به نقش ایجاد نمی شود.

وی ادامه داد: همسرم نقش را می جود و در دهان من می گذارد به این دلیل نمی توانم با کارگردان دیگری کار کنم.

فردوس کاویانی دیگر بازیگر این تئاتر گفت: پرداختن به مقوله تئاتر در این کشور بسیار مشکل است و به همه کسانی که با این شرایط همچنان در تئاتر کار می کنند آفرین می گویم.

امین زندگانی یکی دیگر از بازیگران نمایش تانگوی تخم مرغ داغ گفت: مدت هاست دچار رخوت شده ایم چون معجزه ای رخ نمی دهد و یا انتظار اتفاق عجیبی برای تحقق معجزه داریم.

وی گفت: ۳۲ سال پیش هادی مرزبان من را از سالن قشقایی تئاتر شهر اخراج کرد چون در آن زمان که ۹ ساله بودم برادرم را هنگام تمرین تئاتر می خنداندم و به این ترتیب آشنایی من با هادی مرزبان به دوران طفولیت مربوط می شود.

زندگانی گفت: آن زمان تصور نمی کردم روزی بتوانم روی صحنه تئاتر حضور داشته باشم یا قاضی سریال سربداران را از نزدیک ببینم و فردوس کاویانی که او را در محله برو بیا دیده بودم از نزدیک لمس کنم.

وی افزود: تئاتر سرشار از معجزه است اما برای من این معجزه ها بیشتر اتفاق افتاده است.

بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران گفت: در تمام این سال ها هر نقشی با هر سن و شخصیتی که بازی کرده ام رسانه ها نوشتند که امین زندگانی مناسب این نقش نیست. اگر این بار هم این مطلب را ننویسید ناراحت می شوم.

وی اظهار داشت: گریبان تئاتر را به دست منتقدان سلیقه ای نسپارید. این روزها با منتقدانی برخورد می کنیم که سن و تجربه آنها اعتباری برایشان نمی آورد و نگاه سلیقه ای دارند. امیدوارم رسانه ها شان خود را رعایت کنند و منتقدان هم حرمت قلم خود را بدانند.

زندگانی در پایان تاکید کرد: کاری کنیم که اگر روزی مقابل قضاوت وجدان خود قرار گرفتیم، خودمان خودمان را محکوم نکنیم.

تانگوی تخم مرغ به کارگردانی هادی مرزبان و بر اساس نمایشنامه ای از اکبر رادی از ۴ تا ۲۹ اردیبهشت در تالار وحدت اجرا می شود.

تانگوی تخم مرغ داغ

در این نمایش علی نصیریان، امین زندگانی، فرزانه کابلی، فردوس کاویانی، قاسم زارع، لیلا برخورداری، پریسا مقتدی، مهدی عبادتی، اکرم حاج حسینی و سهیل دیوسالار نقش آفرینی می کنند.

وحید لاری طراح دکور، جهانسوز فولادی آهنگساز، ماریا حاجیها چهره پرداز، شبنم روزبهانی طراح لباس و آرش رادی دراماتورژ دیگر عوامل این اثر نمایشی هستند.

در خلاصه داستان تانگوی تخم مرغ داغ آمده است: تانگوی تخم مرغ داغ داستان فروریختن پدرسالاری و شکوفایی فرزندان است؛ امید به پاکی و صداقت جوانان و آینده ای روشن که در پناه حرکت آنها به وجود آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *