کاظمی: تئاتر خصوصی نیازمند حمایت بدون دخالت است


تئاتر امید- کاظمی

آرزو شفق – تئاتر فستیوال: جشنواره ی امید در سال ۹۲ پنجمین دوره ی خود را برگزار کرد. این جشنواره که ۱۸ اثر در آن به نمایش در می آید تا ۲۱ اسفند ماه در تالار هنر برگزار می شود. تئاتر فستیوال به سراغ خانم کیمیا کاظمی کارگردان نمایش “جیغ” رفته تا در مورد این جشنواره با ایشان مصاحبه ای تلفنی داشته باشد.

خسته نباشید. لطفا خودتان را برای ما معرفی کنید.

من کیمیا کاظمی هستم متولد سال ۷۰. کارشناسی معماری خوانده ام. تئاتر را از ۱۸ سالگی به طور جدی پیگیری کرده ام. از سال های قبل هم نمایشنامه می نوشتم تا سال قبل که اولین کار خودم را در مقام نویسنده و کارگردان که یک کار محیطی بود به اسم “مردگی” را اجرا کردم. در آذر ماه یک نمایشنامه خوانی متن “خرس های پاندا” ویشنیک را داشتم. در حال حاضر مشغول به تمرین متنی از خودم به اسم “گفتم کارم تمام است دیگر” هستم. درباره ی جشنواره ی امید سال های قبل چیزهایی شنیده بودم. امسال متن خودم را فرستادم که خوشبختانه پذیرفته شد.

داستان نمایشنامه ی شما چه بود؟

متن جیغ درباره ی دختری است که زندگی خیلی سختی داشته و پدرش را در بچگی از دست داده است. آدم درون گرا و تنها و خودشیفته ای است. تمام مشکلاتی که در طول سالهای زندگی اش بر او گذشته است و حادثه هایی که برایش اتفاق می افتد، باعث می شود که تیر خلاص را بزند. که این کار مونولوگ بود.

مشکلات شما در جشنواره ی امید چه بود؟ امکانات فنی کم و محدودیت زمانی برایتان مشکل ساز نشد؟

من این مونولوگ را از قبل نوشته بودم و وقتی دیدم شرایطش با جشنواره ی امید سازگار است آن را ارسال کردم .فکر می کنم این شرایط اتفاق خوبی است و به ما کمک می کند که طوری دیگر و مینیمال تر فکر کنیم. تجربه ی تازه ای است که باعث می شود تمرکز خود را بیشتر بر روی متن و بازی بگذاریم.

جشنواره ی امید با عنوان تئاتر خصوصی شروع به کار کرد. نظر شما در مورد خصوصی سازی تئاتر چیست؟

قطعا نیاز است که این اتفاق بیوفتد و نیازمند حمایتی بدون دخالت است. در جشنواره ی امسال آقای دهکردی با سختی های زیادی پای ما جوان ترها ایستاد و بدون هیچ حمایت و با هزینه های شخصی خود این جشنواره را سرپا نگه داشت و این توقع وجود دارد که کسانی که تئاتر خصوصی کار می کنند حامی این جشنواره باشند. و امیدوارم به عنوان جوانی که اول راه تئاتر است این جریان ها را بیشتر ببینیم.

يک نظر ثبت شده است .

  1. شهریور گفت:

    چقدر خوبه که اینطور اکتیو هستید…حمایت بدون دخالت خیلی ترکیب درستی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *