در آیین اختتامیه جشنواره نمایش عروسکی چه گذشت ؟


شانزدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران-مبارک شب گذشته در سالن اصلی تئاتر شهر به کار خود پایان داد .

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک هفتم شهریور ماه در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر با حضور علی مراد خانی معاون هنری وزارت ارشاد ، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی و پیمان شریعتی رئیس مجموعه تئاتر شهر و هنرمندانی چون دکتر محمد رضا خاکی ، دکتر محمود عزیزی ، دکتر حسن اسدی ، علیرضا خمسه ، خسرو احمدی ، آتیلا پسیانی ، بهروز غریب پور، ، حسین مسافر آستانه ، بهزاد فراهانی ، اتابک نادری ، کوروش زارعی و … برگزار شد .

این مراسم در ساعت ۲۱ با تلاوت آیاتی از قرآن مجید و سرود ملی کشورمان در سالن اصلی تئاتر شهر آغاز شد و مرضیه برومند دبیر جشنواره به روی صحنه آمد و ضمن خیر و مقدم به میهمانان این مراسم گفت : خداوند را شکر می کنم که گاهی تقدیرش را بر این قرار می دهد که غم و اندوه باشد و این هم نعمت خداوند است چرا که اگر غم و اندوه نباشد، انسان ها قدر شادی را نمی دانند.

هیهات که انسان بزرگی از میان ما رفت انسانی که ستایشگر هستی بود. انسانی هستی را دوست داشت و تا آخرین لحظه که سرپا بود، برای هنر و تئاتر و نمایش کار کرد.آمد، دید، نمایش داد و رفت. استاد من داود رشیدی شوهر خواهر عزیزم عاشق شادی بود، هر جا او بود، شادی هم بود و از او اجازه گرفتم که شاد باشیم. منتخبی از تصاویر داوود رشیدی که سیری از امروز تا دوران کودکی او را نشان می داد با موسیقی ای دلپذیر این بخش را مزین کرد .

این کارگردان ادامه داد: این جشنواه هم تمام شد و خوشحالم که توانست شادی و نشاط بیاورد. جشنواره رنگ زد به شهر خاکستری مان. به هر حال جشنواره ما کاستی هایی هم داشت. امیدوارم حسن هایش را حفظ و کاستی هایش را جبران کنیم.

برومند در ادامه به تقدیر از برگزار کنندگان ، بچه های نمایش عروسکی ، ستاد جشنواره  و همه کسانی که در برگزاری جشنواره کمک کردند ، پرداخت در این هنگام ناگهان فاطمه معتمد آریا به روی صحنه آمد و از دبیر خواست صحنه را ترک کند .

در ادامه گروهی از عروسک های حاضر در جشنواره ترانه شادی در وصف اهمیت عروسک ها در زندگی انسان ها را اجرا کردند. عروسک مبارک هم به عنوان مجری دوم در کنار معتمد آریا قرارگرفت .

بعد از این اجرا، کلیپ پیام علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی و مرضیه برومند دبیر دوره شانزدهم پخش شد.

سپس بزرگداشت دو هنرمند ایرانی و خارجی برگزار شد.

بزرگداشتی مربوط به ددی پودامجی، نمایشگر عروسکی از هند و رئیس یونیمای جهانی بود که توسط آتیلا پسیانی و یکی از موبدان زرتشتی برگزار شد. این هنرمند که دینش زرتشتی است با لباس سنتی هند روی صحنه آمد و آتیلا پسیانی متن تقدیرنامه او را خواند. سپس اعلام شد که بر اساس تقویم زرتشتی امشب تولد پودام‌چی است و به همین دلیل حاضران در سالن ترانه‌ی تولدت مبارک را برایش اجرا کردند.

در بخش بعدی از بهروز غریب‌پور، دیگر نمایشگر با سابقه‌ی عروسکی تقدیر شد.

وی با گرامیداشت خاطره داوود رشیدی،از حمید سمندریان، مصطفی و مهین اسکویی و دیگر هنرمندان فقید تئاتر نیز یاد کرد و افزود: شنیده‌ام استاد رکن‌الدین خسروی هم دچار آلزایمر شده و از همین جا برایشان آرزوی سلامتی می‌کنیم.

در ادامه برنامه مرضیه برومند به عنوان دبیر جشنواره اعلام کرد که با تصمیم و نظر خودش ۶ جایزه ویژه به واسطه‌ی اختیار دبیری‌اش به ۶ گروه اهدا خواهد کرد. او در این بخش از منیژه حکت و فرشته طائرپور برای اهدای جوایز دعوت کرد.

هما جدی‌کار، پوپک عظیم‌پور، منیر مولوی‌زاده، مرتضی اسدی‌مرام از کرمانشاه، اسماعیلی از اردبیل و سعید موسوی‌زاده هنرمندانی بودند که این جوایز را دریافت کردند. برومند در ادامه گفت : هنرمند دیگری هم هست که به خاطر توجهش به مقوله دفاع مقدس باید تقدیر می‌شد اما چون در ستاد برگزاری جشنواره حضور داشت و احتمال سوءتفاهم می‌رفت من این جایزه را به او که مرجان پورغلام‌حسین است اهداء نمی‌کنم تا شائبه‌ای به وجود نیاید.

هم چنین فرشته طائرپور در این مراسم خطاب به بچه های تئاتر عروسکی گفت: قدر خانم برومند را بدانید. جوانی جاودان در وجود او سرمایه جشنواره است. امیدوارم شاهد اینگونه نگاه تخصصی که در جشنواره تئاتر عروسکی وجود دارد، در جشنواره فیلم کودک نیز باشیم.

وی افزود: آقای مرادخانی از اعتمادی که به بخش خصوصی و اهالی متخصص این حوزه کردید، به سهم خودم تشکر می کنم.

منیژه حکمت نیز گفت: از اهالی نمایش عروسکی بسیار سپاسگذارم که برای بچه های ما دنیای بهتری را می سازند. این کم توقعی بچه های نمایش عروسکی موضوع مهمی است و امیدوارم قدر این بچه های این حوزه را بیشتر بدانیم.

در بخش پایانی مراسم، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی برای معرفی دبیر دوره هفدهم به صحنه آمد. او گفت: خوشحالیم که جشنواره شانزدهم با شادمانی و حضور پررنگ شما برگزار شد. همه ما به مانند خانم برومند و خانواده‌شان سوگوار استاد رشیدی هستیم.

او ادامه داد: جشنواره شانزدهم متفاوت‌تر از سال گذشته و با کیفیت بهتری برگزار شد. خانه عروسک در طول سال فعال بود و دوره‌های آموزشی مختلفی برای نمایشگران عروسکی تهران و استان‌های مختلف برپا شد. بر این اساس از خانم برومند می‌خواهیم که سکان‌دار دوره هفدهم جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران مبارک باشند.

بعد از این سخنان برومند به صحنه آمد و گفت: فکر می‌کنم دو سال دیگر هم باید از جیب بخورم. من می‌خواستم فیلم بسازم به خانم حکمت قول داده بودم.

پرونده شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک با گرفتن عکس یادگاری دست جمعی همه گروه‌های شرکت‌کننده و ستاد برگزاری جشنواره در کنار هنرمندان حاضر در سالن بسته شد و این جشنواره نیمه شب هفتم شهریور ۹۵ به پایان رسید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *