در نشست خبری بیست و ششمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان مطرح شد:

حضور ۷ کشور در جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان/ تقدیر از رضا بابک


نشست خبری بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان امروز سه شنبه ۳۰ مهر ماه در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، نشست خبری این رویداد روز سه‌شنبه ۳۰ مهرماه با حضور مجید قناد، دبیر هنری این رویداد، مهدی قلعه، دبیر اجرایی و احمدرضا احسانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در سالن کنفرانس مجموعه تئاترشهر برگزار شد.

مجید قناد در ابتدای نشست با اشاره به سال های برگزاری جشنواره کودک و نوجوان گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بیست و شش ساله شده و از یک سالگی‌اش تا به حال زحمت بسیاری کشیده شده است که از مدیران و دبیرانش سپاسگزاریم. امیدواریم بتوانیم امسال نیز مانند سال‌های گذشته شاهد برپایی باشکوه این رویداد باشیم. از شما بزرگواران متشکرم که با قلم‌تان همواره در کنارمان بوده‌اید و می‌خواهم بدانید بودن شماست که موجب بودن ماست.

در ادامه مهدی قلعه به ارائه گزارشی در مورد جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پرداخت و گفت:‌ در این دوره جشنواره از ۳۱ استان شاهد دریافت آثار بودیم. در بخش کودک ۸۲ اثر، در بخش نوجوان ۵۲ اثر، در بخش خردسال ۴۸ اثر، در بخش خیابانی ۶۶ اثر و در بخش نمایشنامه‌نویسی ۵۵ اثر و در بخش بین‌الملل بالای ۱۰۰ اثر دریافت شد. در نهایت ۸ نمایش در بخش خیابانی ، ۸ نمایش در بخش کودک، ۷ نمایش در بخش نوجوان و ۸ نمایش در بخش خردسال  برای اجرا در بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پذیرفته شد.

او در این زمینه ادامه داد: در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز اسامی هفت نامزد اعلام شد که سه برگزیده دارد و روز نخست جشنواره معرفی می‌شود. طبق آمار امسال شاهد افزایش ۲۰ درصدی میزان علاقه‌مندان به حضور در جشنواره بودیم. در بخش خیابانی و خردسال که برخلاف بخش کودک و نوجوان، تولیدات تازه و نه نمایش‌هایی که پیشتر اجرای عمومی را از سر گذرانده‌اند حضور دارند، امسال مرحله دریافت طرح را حذف کردیم و مستقیما به کارهای تولید شده که برای نخستین بار بود که دیده می‌شدند پرداختیم.

تئاتر فستیوال

دبیر اجرایی جشنواره در مورد جوایزی که از سوی مراکز مختلف، منهای جوایز جشنواره به شرکت‌کنندگان در این رویداد داده می‌شود، گفت: فراخوان امسال با شعار «کودک، تئاتر، طبیعت» منتشر شد و در فراخوان ذکر کردیم سه اثر برگزیده در بخش کودک، نوجوان، خردسال و خیابانی که این شعار را در اثرشان در نظر گرفته باشند از سوی سازمان محیط زیست جوایزی کسب خواهند کرد. مرکز ملی اسیتج، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و کانون تئاتر کودک و نوجوان خانه تئاتر نیز هر کدام چهار جایزه در چهار بخش ذکرشده به برگزیدگان اهدا خواهند کرد و حوزه هنری همدان نیز یک جایزه از سوی خود خواهد داد و این جوایز منهای جوایز اصلی جشنواره است.

وی همچنین در مورد داوران این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان اظهار کرد : امسال برای اولین بار است که در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان به دبیری جناب آقای قناد، در ترکیب هیئت انتخاب و داوری آثار از داورانی خارج از تهران دعوت شده است و این اتفاقی خوب است. در دوره‌های قبل در هر بخش عموما چهار داور از تهران و یک داور از همدان بودند و امسال داوران به صورت گسترده و از استان‌های دیگر نیز انتخاب شدند.

قلعه در ادامه گفت: در بخش ورکشاپ پیش از جشنواره و در روزهای ۱۱، ۱۲، ۱۳ و ۱۴ آبان ورکشاپی از دانمارک و تهران برای کارگردانانی که آثارشان در جشنواره حضور دارد و برای اولین بار بعضی از دوستانی که کاری ندارند برگزار خواهد شد. در همدان شاهد برگزاری ورکشاپ‌هایی از الجزایر، استرالیا و ایتالیا خواهیم بود.

مدیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان تصریح کرد: کانون پرورش فکری دو تریلی سیار را در اختیار جشنواره گذاشته است و این دو تریلی از ۱۶ تا ۲۱ آبان در سراسر شهر همدان به اجرای نمایش خواهد پرداخت. همچنین با همکاری سازمان صداوسیمای همدان و شبکه چهار صداوسیما، برنامه زنده «مجله تئاتر» در طول جشنواره به صورت زنده از همدان پخش خواهد شد.

مهدی قلعه در مورد بخش بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان گفت: در بخش بین‌الملل بیش از ۱۰۰ کار متقاضی حضور بوده‌اند که ۹ نمایش از هفت کشورِ اسپانیا، ایتالیا (سه کار)، آرژانتین، یونان، تاجیکستان، فرانسه و بلژیک حضور خواهند داشت.

او همچنین گفت: هر ساله در جشنواره از یک هنرمند پیشکسوت تقدیر می‌شود و امسال از رضا بابک تقدیر خواهد شد. ایشان در مورد تاریخ شفاهی تئاتر کودک و نوجوان منابعی غنی در اختیار داشتند که ماحصل آن در کتابی در جشنواره رونمایی می‌شود.

تئاتر فستیوال

مجید قناد در ادامه این نشست متذکر شد: از مدیران و مسئولان خواستارم کودکان را کودک نبینند زیرا همین کودکان در آینده در جشنواره‌های فجر، سینما و تلویزیون حضور خواهند داشت. باید جایگاه کودکان را جدی بگیریم.

وی در پایان تأکید کرد: اگر دبیر چندین دوره در جشنواره حضور داشته باشد قادر خواهد بود ضعف‌های خود را برطرف کند.

رونمایی از پوستر بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان با طراحی شهرام عظیمی روز ۸ آبان در استان همدان برگزار خواهد شد.

بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان از ۱۶ تا ۲۱ آبان در همدان برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *