گام هایی محکم به سوی نظرسنجی هایی بهتر…


اشاره : دکتر ندا شاهرخی کارگردان تئاتر که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری تئاتر از فرانسه است و تا امروز نمایش هایی چون ” مارپله ” ،  “آدم آدم است” ، “دژاوو” ، “دریچه” و … را به روی صحنه برده است . او یادداشت زیر را به بهانه حضور نمایش ” آدم آدم است ” در نظرسنجی تئاتر فستیوال برای انتخاب برترین نمایش نیمه نخست سال ۹۴ برای ما ارسال کرده است . نوشته این کارگردان جوان که حضوری ناب و سلامت در این نظرسنجی داشت را در ادامه می خوانید :

تئاتر فستیوال

با فراز و نشیب های بسیار نظرسنجی به پایان رسید.
من می خواهم از دپارتمان نقد تئاتر فستیوال و دکتر نداف تشکر کنم ، به این علت که در طول سال تلاش می کنند تمام کارهای روی صحنه را ببینند و به مخاطبان تئاتر معرفی کنند  و برچسب ” پیشنهاد می شود ” یا ” پیشنهاد نمی شود ” این دپارتمان براساس آنچه من دیدم ربطی به سالن یا شناخته شده بودن عوامل نمایش و مسائل جانبی ندارد و آنچه مهم است اثر و کیفیت آن است که این نوع نگاه بسیار در خور توجه است . در پایان نیم سال هم این دپارتمان تعدادی از نمایش ها را انتخاب کرده و به رأی می گذارد ، که به نظر من ایده جذاب و قابل گسترشی است . به هر حال همه ما می دانیم که نظرسنجی اینترنتی وجه علمی چندانی ندارد اما آنچه مهم است نفس این کار است که مخاطبان را به دیدن نمایش در سالن های مختلف ترغیب می کند و تا حدی می تواند سلیقه مخاطب را نیز برای هنرمندان روشن کند.
من تنها یک پیشنهاد در جهت دقیق تر شدن این نظرسنجی دارم . به نظر من می توان نمایش هایی که برای رای گیری انتخاب می شوند را بر اساس ظرفیت تماشاگر در هر سالن دسته بندی کرد . مثلا سالن هایی با ظرفیت کمتر از ۵۰ نفر ، کمتر از ۱۰۰ نفر و بالای ۱۰۰ نفر . به این ترتیب در نظر سنجی یک نمایش که در سالنی با ظرفیت ۵۰ نفر اجرا شده در مقایسه با نمایشی دیگر که  در سالن ۲۰۰ یا ۳۰۰ نفره اجرا شده ارزیابی نمی شود . در انتها نیز می توان اسامی نمایش هایی را که در هر گروه بالاترین رای را آورده اند اعلام نمود .
به هر حال امیدوارم دوستان در دپارتمان نقد تئاتر فستیوال با گام های محکم پیش روند و هر سال شاهد پربارتر شدن این اتفاق فرهنگی باشیم .

با تشکر – ندا شاهرخی

۱۰ نظر ثبت شده است .

 1. Sara sharif گفت:

  Vaghean dametoon garm KHANOOME SHAHROKHIE AZIIIZZZZ ??

 2. Benyamin گفت:

  Salam
  man be caligoola ray dade boodam vali vaghti yaddashte shomaro
  khondam vaghean delam sookht ke adaam addaaam asto nadiidam

 3. سعید میرزایی گفت:

  دژاوو رو دیدم در سالن آو .
  بسیار کار خوبی بود.
  تا حالا فانوس نیومدم . امیدوارم بتونم کار بعدی تون رو ببینم.
  کارگردانی با این میزان فهم قطعا کارهای خوبی می سازه

 4. شهرام گفت:

  اینقدر خوشم میاد از این آدمهایی که جنبه دارن . کلن با جنبه ن !!
  دمت گرم

 5. فاطمه گلسار گفت:

  “به هر حال امیدوارم دوستان در دپارتمان نقد تئاتر فستیوال با گام های محکم پیش روند و هر سال شاهد پربارتر شدن این اتفاق فرهنگی باشیم .”

  ما که امیدواریم ….

 6. آیناز قجری گفت:

  چه پیشنهاد خوبی . امیدوارم تئاتر فستیوال توجه کند . الان واقعا نمی شود کاری با تماشاگران تالار وحدت را با مثلا کاری در سالن های کوچک خصوصی مقایسه کرد . یعنی این مقایسه اصلا اصولی و عادلانه نیست .
  البته من با کلیت این روند موافقم و در حال حاضر این نظرسنجی واقعا می تواند به پویایی تئاتر فرتوتمان کمک کند .
  دقیقا مثل جشن ها و انتخاب آثاری که در زمینه های هنری دیگر مثل موسیقی هم برگزار می شود .
  امیدوارم بتوانید محکم تر و با رفع نواقص به کار خودتان ادامه دهید .
  روزگار خوش.

 7. سارا گفت:

  من نمایش دریچه از خانم شاهرخی را دیدم. بسیار کار تاثیر گذار و خوبی بود .موفق باشید ندا جان.

 8. الهه گفت:

  آره واقعا
  خیلی جالبه که خیلی از کارهایی که تو سالن های دور و بر و با مخاطب های اندک توسط دپارتمان نقد دیده می شن و بعضا حمایت می شن.
  امیدوارم این حمایت پاینده باشه

 9. تئاتری گفت:

  سپاس از ندای عزیز که به دور از حاشیه ها رفتار حرفه ای کرد و جنبه ی مورد نقد قرار گرفتن داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *