یادداشتی بر نمایش " چارلی و کارخانه شکلات سازی " به کارگردانی فریبا دلیری

موفق در خلق دنیای فانتزی


نمایش ” چارلی و کارخانه شکلات سازی ” به کارگردانی فریبا دلیری در اولین روز از جشنواره نمایش عروسکی به روی صحنه رفت . نمایشی که المان های مختلف نمایش عروسکی را بسیار حرفه ای و هوشمندانه در اجرا به کار گرفته است .

” چارلی و کارخانه شکلات سازی ” بر اساس رمانی از رولد رال ، هم قصه گو و سرگرم کننده و هم خوش ریتم و خوش رنگ و لعاب است . این ویژگی ها برای طیف مخاطبی که قرار است کودک و نوجوان باشد ، اهمیت ویژه ای دارد . حتی مخاطب بزرگسال هم از دیدن این نمایش لذت می برد .

در دنیای فانتزیِ قصه ی این نمایش ، تک تک اجزا ، گویا در دنیای واقعی وجود دارند اما زمانی که این اجزا در کنار یکدیگر قرار می گیرند کلیتی را تشکیل می دهند که ما را به دنیای شگفت انگیز و سحر آمیز ماجرای چارلی و کارخانه شکلات سازی وارد می کند .

در ابتدا با به کارگیری تکنیک سایه و موسیقی ، گویا به گونه ای برای شروع نمایش ، تیتراژ خلاقانه ای در نظر گرفته شده است و دریچه تخیل و رویا به روی مخاطب گشوده می شود . و بعد از آن ، همان طور که گفته شد ، با نمایشی قصه گو رو به رو هستیم و شخصیت چارلی و خانواده ی او برای تماشاگر معرفی می شود .

بازی های حرفه ای بازیگران از ویژگی های شاخص این نمایش است . هر ۴ کودکی که به عنوان بازیگر در این نمایش حضور داشتند هم حرفه ای و درست انتخاب شده اند . آرش صادقیان حقیقی هم در نقش ویلی وانکا ، درخشان است . با به خدمت گرفتن درست تناژ صدا و لحن ، در تیپ سازی فانتزی این کاراکتر ، و همچنین پر تحرک بودن در صحنه و پاس کاری های خوبی که با بازیگران کودک در طول نمایش دارد ، بسیار موفق است .

طراحی صحنه ی فوق العاده ی این نمایش ، هم سطح با قصه ی فانتزی آن طراحی شده است . یعنی با توجه به صحنه های مختلفی که در قصه این نمایش وجود دارد ، صحنه های متنوعی هم طراحی شده که متناسب با روند قصه ، کاربردی است که این مسئله کار آسانی نیست . مهم تر از همه این که می تواند مخاطبان کنجکاو خود را از لحاظ حس کشف مداوم در صحنه جذب کند .

کارگردانی این اثر هم ، هوشمندانه است . با توجه به مخاطبان این نمایش ، ریتم را به خوبی کنترل می کند و طراحی صحنه و موسیقی و بازی بازیگران را در پیشبرد حرفی که قرار است بزند ، به خدمت می گیرد .

” چارلی و کارخانه شکلات سازی ” نمونه ای از تئاتر عروسکی کودک و نوجوان است که می تواند در عین قصه گویی و سرگرم کنندگی ، برای مخاطب خود و حتی بزرگسالانی که در سالن حضور دارند ، آموزنده باشند . چرا که قصه گویی را در اولویت اول خود قرار داده و در عین حال به کودکان و نوجوانان مخاطب این نمایش یادآوری می کند که در پی رسیدن به رویا هایشان باشند ، به همین سادگی .

مینا محمدی – دپارتمان نقد تئاتر فستیوال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *