جواد انصافی نمایش «چله زری و عموچله جون» را به روی صحنه می برد


جواد انصافی برای یادآوری مناسک و آیین شب یلدای ایرانی نمایش «چله زری و عموچله جون»را اجرا می‌کند.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد اطلاع رسانی هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، این نمایشی که این روزها در اداره تئاتر درحال تمرین است، حاصل پژوهش چهار ساله جواد انصافی است که آیین‌ها و مناسک اصیل ایرانی شب یلدا را برای مخاطب تداعی می‌کند.

این اثر نمایشی موضوعات علمی متعددی را در قالب طنز به مخاطبان نشان دهد.

در نمایش «چله زری و عمو چله جون» تماشاگر درک می‌کند که یکی از پیام‌های شب یلدا تناول غذای سبک در شب است که شامل آجیل و میوه می‌شود چراکه ایرانیان قدیم معتقد بودندکه غذای سبک خوردن باعث دفع بلا می‌شود.

این اثر نمایشی به شیوه  سیاه‌بازی و نمایش‌های آیینی اجرا می‌شود. بخشی از این اثر به آیین‌های شب یلدا می‌پردازد و در بخش دیگر به مخاطب نشان داده می شود که باید با دشمن خصمانه برخورد نکنیم.

در این اثر نمایشی جواد انصافی، داود منفرد، محمدرضا قربانی، حمید رئوف، رضا معراجی، امیر محمد انصافی، محمدرضا لوانی، فروغ یزدان، ندا نوری، تینا نوروزی و نوشین نامی به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین امیرحسین انصافی و امین عبداللهی آهنگسازی و حامد نصرآبادیان طراحی حرکات موزون را برعهده دارند.

هفدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی به ریاست علی نصیریان و دبیری داود فتحعلی بیگی از چهارم تا ۱۰ شهریورماه در تهران برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *