در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

افسانه ماهیان :« من یک موجود بلوتوثی ام … » برای نسل جدید ، یک موضوع به روز است


 نمایش « من یک موجود بلوتوثی ام به من نگاه نکنید » به نویسندگی محمد رضایی راد و با هدایت افسانه ماهیان از ۱۶ اردی بهشت ماه در لابی تالار مولوی اجرا می شود . خبرنگار تئاتر فستیوال در گفت و گو با افسانه ماهیان جزئیات بیشتری از این نمایش را جویا شده است که می توانید در ادامه بخوانید :

افسانه ماهیان درباره موضوع این نمایش به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : این متن به معضلی می پردازد که همه درگیر آن هستند و به همین دلیل برای اجرا انتخاب شد . در واقع من این کار را فقط سرپرستی و هدایت کرده ام ، کارگردانی من نیست . بازیگران در این نمایش در طی یادگیری یک دوره کارگاه بازیگری ، روی صحنه رفتن را تجربه می کنند .

او در این باره اضافه کرد : در این تجربه ی گروهی ، من در پروسه ی آموزش به آنها – و بچه ها در پروسه ی یادگیری – به این نتیجه رسیدم که این متن جزو بهترین متن هایی است که می تواند برای همه ی مردم ، علی الخصوص نسل جدید ، یک موضوع به روز باشد . سال ها پیش آقای رضایی راد این متن را نوشته و در مدت بسیار کوتاهی و تنها در چند روز توانست آن را اجرا کند و الان بهترین فرصت بود که با این بچه ها به روی صحنه بیاید .

ماهیان درخصوص بازیگران تازه کار این نمایش توضیح داد : بازیگران این نمایش تجربه های اندک دارند ولی ماه ها با این متن ، تمرین داشته اند ؛ چون اساسا خوانش معمولی این متن کار بسیار سختی است . یعنی چالش تکنیک بیان ، بازیگری ، قدرت حس و همه ی این ها را لازم دارد و این از نظر من ، برای آنها بهترین متن بود .

او با بیان اینکه این کارگاه آموزشی ، حدود چهار ماه طول کشیده است ، درباره اجرای پیشین این نمایش و همچنین دلیل انتخاب تالار مولوی برای اجرای مجدد گفت : اجرای اول ، حدود ۲۵ شب در پلتفرم « داربست » در گالری محسن در دی ماه سال گذشته ، اجرا شد و بعد فکر کردم در سال جدید ، بچه ها سالن مولوی را هم تجربه کنند . چون برای این گونه از کارها مناسب است . آنجا اجرا در سالن بود و فضای دیگری بود ، میزانسن ، ویدئو پروجکشن ، بازی ها و کانسپت کاملا به گونه ی دیگری بود ؛ اما اینجا با توجه به اینکه انتخابم این بود که اجرا کمی محیطی تر شود ، در مولوی اجرا رفتیم .

ماهیان همچنین با ابراز رضایت از بازخوردهای این اجرا توضیح داد : از بازخوردهای این اجرا راضی هستم . تماشاچی می آید ، حالش به گونه ای است که کاملا به عقوبت موبایلی که در دستش است و فضای مجازی پی می برد . همین کافی است . این یعنی بازخورد ، چون هر کسی را به خودش برمی گرداند که ما چطور قضاوت می کنیم و به حریم خصوصی آدم ها تعرض می کنیم .

این کارگردان و بازیگر تئاتر درباره اثر بعدی خود به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : تصمیم دارم نمایشی در فصل پاییز اجرا کنم . متن آن تازه تمام شده است و می خواهیم از عوامل اجرا دعوت کنیم ولی اینکه متن چیست و کجا می خواهیم اجرا برویم و بازیگران چه کسانی هستند بماند برای بعد .  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *