تئاتر شهر ۴۳ ساله شد/ داریوش فرهنگ کیک تولد تئاتر شهر را برید


کیک تولد ۴۳ سالگی تئاتر شهر شب گذشته توسط داریوش فرهنگ ، بازیگر نمایش “باغ آلبالو” که ۴۳ سال پیش افتتاح مجموعه تئاتر شهر همزمان با به روی صحنه رفتن این نمایش بود ، بریده شد .

تئاتر شهر

به گزارش تئاتر فستیوال ، پنجشنبه هشتم بهمن ماه مراسم جشن تولد ۴۳ سالگی مجموعه تئاتر شهر بعد از اجرای اول نمایش «رعنا» به کارگردانی علیرضا کوشک جلالی که در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه می رفت ، با حضور علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد ، پریسا مقتدی رئیس مجموعه تئاتر شهر و هنرمندانی همچون داریوش فرهنگ، حسین مسافر آستانه، خسرو احمدی، جواد عزتی برگزار شد.

و اما یکی از مهمان ویژه ی این مراسم اصغر کاشی تراش اصفهانی کاشی کار مجموعه تئاتر شهر بود .

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را محمد جعفریان مدیر روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر برعهده داشت پریسا مقتدی مدیر تئاتر شهر در سخنانی کوتاه ضمن خیرمقدم به حاضرین در سالن عنوان کرد: افتخار می کنم در روزگاری به سر می برم که تجربه کار کردن و مسئولیت پذیرفتن در این بنای مدور و زیبا را بر عهده دارم. این اتفاق یکی از افتخارات زندگی حرفه ای من است.

در ادامه جعفریان با قرار گرفتن در کنار پوستر اولین نمایشی که در سالن اصلی تئاتر شهر در۷ بهمن سال ۱۳۵۱ به روی صحنه رفت ، یعنی نمایش «باغ آلبالو» نوشته چخوف و به کارگردانی آربی آوانسیان ، از داریوش فرهنگ که یکی از بازیگران آن نمایش بود دعوت کرد که به روی سن بیاید .

داریوش فرهنگ در میان تشویق تماشاگران روی صحنه رفت و بعد از خسته نباشید به گروه نمایش “رعنا” که بر روی سن حضور داشتند ، با این پرسش که کسی در سالن هست که نمایش “باغ آلبالو” را در ۴۳ سال پیش دیده باشد ، گفت: نمایش «باغ آلبالو» با بازی من، سوسن تسلیمی، پرویز پورحسینی، مهدی هاشمی و بسیاری دیگر از هنرمندان در سال ۵۱ به صحنه رفت و من افتخار می کنم که در افتتاح این مجوعه در آن نمایش شرکت داشتم .

تئاتر فستیوال

وی متذکر شد: ما گروه دانشجویی بودیم بنام گروه «پیاده» . ما آنقدر پیاده راه می رفتیم و این طرف آن طرف پرسه می زدیم اسم گروه را «پیاده» گذاشتیم . در آن زمان که تئاتر شهر در حال ساخت و ساز بود می دیدیم که چگونه آخر روی آجر گذاشته می شود و بسیار خوشحال بودیم که شهر ما صاحب تئاتر خواهد شد چرا که هر شهر بزرگی در جهان یک تئاتر شهر دارد . تئاتری که روح و اندیشه ی یک ملت است. تصور کنید اگر در چهارراه ولی عصر مجموعه تئاتر شهر وجود نداشت ، با یک شهر غم زده و زنگ زده روبرو بودیم. با اختلاس های میلیاردی می توان پول مردم را از بین برد اما اندیشه این ملت را نمی توان بر باد داد و این شما تماشاگران هستید که به تئاتر معنا می بخشید.

فرهنگ با خواندن شعری از نظامی گنجوی ” سخن بسیار داری اندکی کن/ یکی را صد نکن صد را یکی کن.” و با بیان اینکه این عشق شورانگیز بچه های تئاتر و عشق شما تماشاگران است که باعث ماندگاری هنر می شود ، سخنان خود را به پایان برد .

در ادامه این مراسم مدیر روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر با اشاره به زیبایی کاشی های محوطه تئاتر شهر و اینکه هیچکدام از این کاشی ها نقوش تکراری ندارند از اصغر کاشی تراش اصفهانی کاشی کار مجموعه تئاتر شهر دعوت کرد که روی صحنه بیاید.

این هنرمند کاشی کار که با تشویق تماشاگران روی سن حاضر شد در سخنانی کوتاه عنوان کرد: هنر به هر شیوه و شکلی که ارائه شود خوب است چون هنر همیشه حرف اول را می زند.

تئاتر فستیوال

در ادامه با دعوت از علی مرادخانی برای آمدن به روی سن با همراهی داریوش فرهنگ و اصغرکاشی تراش اصفهانی کیک تولد تئاتر شهر توسط داریوش فرهنگ بریده شد .

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد نیز بعد از بریدن کیک بیان کرد: امسال به کمک دکتر نوبخت توانستیم بودجه تئاتر را به دو برابر سال های گذشته افزایش دهیم که بخش اعظم آن برای تئاتر مصرف خواهد شد.

همچنین علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که برای دیدن نمایش «عامدانه، عاشقانه، قاتلانه» به مجموعه تئاتر شهر آمده بود و قرار بود در این مراسم حضور داشته باشد به دلیل تاخیر در اجرای این نمایش به مراسم جشن تولد تئاتر شهر نرسید.

يک نظر ثبت شده است .

  1. محسن محمدپور گفت:

    ممنون از گزارش کاملتون
    واقعا دم استاد اصغر کاشی تراش اصفهانی گرم
    و دستانش توانا انشالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *