مرتضی خمسه ای ، هنرمند پیشکسوت خیمه شب بازی درگذشت


مرتضی خمسه‌ای از هنرمندان پیشکسوت عرصه خیمه شب بازی، شامگاه دوشنبه بیست و ششم فروردین‌ماه دارفانی را وداع گفت.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، مرتضی خمسه‌ای از هنرمندان پیشکسوت عرصه خیمه شب بازی، شامگاه دوشنبه بیست و ششم فروردین‌ماه دارفانی را وداع گفت.

مراسم تشییع این هنرمند گرانقدر ، فردا چهارشنبه ، ۲۸ فروردین ، ساعت ۱۰ صبح از مقابل منزل این پیشکسوت خیمه‌ شب بازی به سمت قطعه آرامستان بهشت رضوان شهریار انجام می‌شود و مراسم یادبود هم جمعه ۳۰ فروردین ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در خیابان شهریار، روستای رزنان پایین مسجد ولیعصر برگزار خواهد شد.

البته قرار بود هماهنگی های لازم صورت گیرد تا پیکر زنده یاد خمسه ای در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) آرام گیرد اما به دلیل دوری مسافت و سختی راه برای همسر وی ، تصمیم گرفته شده پیکر این هنرمند در امامزاده عبدالله شهریار به خاک سپرده شود .

مرتضی خمسه‌ای، فرزند احمد خمسه‌ای و برادر زنده‌یاد رضا خمسه‌ای از پیشکسوتان عروسک‌سازی و عروسک‌گردانی سنتی ایرانی است. او از ۴ سالگی نزد پدر که یکی از بزرگ‌ترین خیمه‌شب‌بازان تاریخ ایران بود، این هنر را آموخت و همراه برادرش به ادامه راه پدر پرداخت.

پس از فوت رضا خمسه‌ای، مرتضی خمسه‌ای تنها بازمانده این شیوه نمایشی سنتی ایرانی بود.

احمد خمسه‌ای معروف به «حاج احمد خمسه» از تأثیرگذارترین هنرمندان خیمه شب بازی در تاریخ تئاتر ایران بود و سال‌های زیادی را در کنار دو فرزندش خیمه این هنر را برپا نگه داشت. بعد از درگذشت رضا خمسه‌ای در سال ۹۲، برادرش مرتضی خمسه‌ای، تنها بازمانده این شیوه نمایش ایرانی از خانواده خمسه‌ای بود.

وبسایت خبری ، تحلیلی تئاتر فستیوال ، درگذشت این هنرمند گرانقدر را به خانواده وی و جامعه هنرهای نمایشی ایران تسلیت می‌گوید و و برای بازماندگان ایشان طلب صبر دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *